آب فشان فلای رنچ، ناشناخته ترین جاذبه گردشگری نوادای آمریکا

آب فشان فلای رنچ، ناشناخته ترین پدیده گردشگری نوادای آمریکا

کل : 4

میانگین : 4

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۴ تیر ۱۳۹۶

آب‌فشان فِلای (Fly Geyser)

آب فشان فلای رنچ

آب‌فشان فِلای رَنچ (Fly Ranch Geyser) که اغلب با نام آب‌فشان فلای شناخته می‌شود، بر روی بخشی از زمین‌‌های خصوصی صحرای بِلَک راک نوادا (Nevada’s Black Rock Desert: صحرای صخره سیاه) واقع شده است. این آب‌فشان یکی از جذاب‌ترین مناظر گردشگری این ایالت محسوب می‌شود، هرچند بسیاری از ساکنین منطقه هنوز از وجود چنین مکانی اطلاعی ندارند. آب‌فشان فِلای که فوران آب از آن تا ارتفاع تقریبی پنج پایی ثبت شده است، در منطقه‌ای در فاصله تقریبی یک سوم مایل از مسیر ایالت شماره 34 واقع شده است. البته لازم به ذکر است که بازدید از این منطقه برای عموم آزاد نیست.

آب فشان فلای رنچ

آب‌فشان فلای رَنچ، صرفاً یک پدیده مصنوعی و ساخت دست بشر است که در طی حفاری‌های انجام شده در اوایل دهه 1900 شکل گرفته است. در طی این حفاری‌های انسانی، جریانی از آب گرم از درون زمین به سمت بیرون حرکت کرده و از لابه لای ترک‌های ایجاد شده بر روی زمین فوران کرده است که در نهایت به شکل‌گیری پدیده آب‌فشان فلای انجامیده است. علیرغم اینکه کارگران حفاری برای مهار این نشتی آب بی وقفه تلاش می‌کردند، ولی اقدامات آن‌ها به وضوح ناموفق بوده و در نهایت چنین پدیده عجیبی ایجاد شده است.

آب فشان فلای رنچ

در سال 1964 و پس از آنکه دومین چاه بدون درپوش مناسب در همان حوالی حفاری گردید، این آب‌فشان به صورت جریان‌های آب داغی از چندین مکان مختلف شروع به فوران ‌کرد. فوران‌های پی در پی این آب‌فشان در طول زمان به انحلال مواد معدنی موجود در محیط منجر شد به طوری که این مواد معدنی به همراه جریان آب به بیرون از زمین راه یافته و در نهایت یک پدیده کوه مانند و چندین ردیف تراس پلکانی دور تا دور این آب‌فشان ایجاد گردید که روند شکل‌گیری آن همچنان در حال رشد است و به دلیل وجود نوعی جلبک دریایی گرمادوست که در محیط مرطوب و گرم این آب‌فشان مشاهده می‌شود، تپه‌ خوش‌منظره‌ای با رگه‌های قرمز و سبز در این محیط ایجاد شده است.

برج دختر؛ فانوس دریای مرمره
ادامه مطلب

آب فشان فلای رنچ

هرچند دیگر از درون آب‌فشان فلای اصلی، جریان آبی به بیرون نمی‌ریزد، اما با این حال پس از مدتی یک تپه و دو آب‌فشان اضافی دیگر نیز در این محدوده شکل گرفته است. علیرغم اینکه این جاذبه گردشگری در زمین‌های خصوصی واقع شده و بازدید از آن برای عموم مردم آزاد نیست، ولی با این حال گردشگرانی که پیشتر هماهنگی‌های لازم را با مالک این زمین انجام داده‌ باشند، می‌توانند با پرداخت مبلغی به عنوان حق ورودی، از نزدیک از این پدیده شگفت‌انگیز دیدن کنند.

در ادامه سفرمى ویدیویى جالب از فلاى رنچ براى شما تهیه نموده است، امیدراریم از تماشاى آن لذت ببرید.

تماشا کنید :

 

 

نظرات کاربران