فورستا لومینا-پارک-ماجراجویی-adventure- کانادا-گردشگری -گردشگری کانادا

فورستا لومینا؛ پارکی موضوعی و تفریحی

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۳ تیر ۱۳۹۶

طرحی بر اساس طبیعت که صنعت گردشگری و بازار را رونق می بخشد

پارک موضوعی و پارک ملی: در نگاه اول این دو نوع پارک نمی توانند چندان از هم جدا باشند. یکی نوعی از پارک است که می توان بهترین امکانات تفریحی را در آن طراحی کرد و دیگری مکانی است که انسان را تا جایی که می تواند از ساخته های دست بشر دور می کند. با این حال گرایشی در این مورد که چگونه می توان با استفاده از موضوع و مفهوم، طبیعت را با روش های جدید وارد زندگی کرد وجود دارد. اینکه کاری کنند تا بازدیدکنندگان به راستی جذب مناظر خیره کننده پارک ها شوند. پارک فورستا لومینا، نمونه ای از این پارک های موضوعی است که نشان می دهد چگونه سرمایه گذاری در برنامه های موضوعی و شبانگاهی می تواند برای صاحبان این پارک های تفریحی حرفه ى خوبی محسوب شود.

فورستا لومینا، یکی از گیراترین نمونه ى پارک های موضوعی و تفریحی طبیعی و ابتکاری برای تفریحات شبانه در پارک دی لا گورژ دی کوتیکوک شهر کبک در کانادا است. این پارک اوائل امسال به دنبال دریافت جایزه انجمن پارک های تفریحی موضوعی Thea معرفی شد. داور هنگام اهداء جایزه گفت: فضای طبیعی یک جنگل انبوه، مسیرهای پیاده روی معروف و محیطی زیبا، ویژگی های فورستا لومیناست. این پارک که حدود ۲٫۵ کیلومتر مساحت دارد، الهام گرفته از اسطوره شناسی جنگل و افسانه های محلی است و تجربه ای شبانه چند حسی به طوری که بازدیدکنندگان غرق در فضای اطراف خود می شوند، فراهم می کند.

مهمان های پارک، ماجراجویی شان را با عبور از روی گورژ، یکی از طولانی ترین پل های معلق عابر پیاده دنیا، شروع می کنند. در ابتدای راه، به هر بازدیدکننده یک نقشه راه داده می شود و آنها وارد مدخل مه آلود و اسرارآمیزی که روی خود پل قرار دارد می شوند. مهمان ها پس از عبور از این مدخل، وارد باغ آرزوها، جایی که شخصیت های افسانه ای ساکن این پارک شبانه، با استفاده از دست نوشته های درخشان معرفی می شوند. سپس مجموعه ای از نشانه های مرموز، بخش های مختلف یک داستان محاوره ای را به هم متصل مى کند و در همان حال، شخصیت ها با کمک نور، صدا، مه و دیگر جلوه های نمایشی جان می گیرند.

افسونی طلایی به نام برمه
ادامه مطلب

داوران انجمن پارک های تفریحی موضوعی ادامه می دهند: تجربه ى شبانه این پارک که با استفاده از رسانه ها و جلوه های نوری طراحی شده اند، هر سال نظر مردم را به خود جلب می کنند. مبتکران پارک فورستا لومینا فنآوری های مدرن را با محیط زندگی چنان وفق داده اند که بین این دو تفاوت بسیار کمی دیده می شود و این پارک در حد و اندازه خود و اجرای کار توانسته به خوبی به این امر دست پیدا کند.

فورستا لومینا، اثر چشمگیری روی وضعیت کسب و کار محلی گذاشته است. در مراسم سالانه جوایز Thea ، گفته شد که این پارک موجب افزایش ۸۰ درصدی گردشگری به منظور بازدید از این پارک، بهبود ۲۰۰ درصدی وضعیت رستوران دارهای محلی، افزایش ۱۰۰ درصدی تقاضای اقامت در هتل های محلی شده است.

فرصت این را پیدا کردیم تا با کارولین سیج، مدیر پارک دی لا گورژ دی کوتیکوک، مصاحبه ای داشته باشیم و با او در خصوص فرصت ها و مشکلات تلفیق محیط های موضوعی و طبیعی صحبت کنیم.

* در این تجربه، قصه گویی و اسطوره شناسی محلی با فضای پارک آمیخته شده است. می شود به ما بگویید چه چیزی الهام بخش شما بوده و این کار را چگونه عملی کردید؟

پارک دی لا گورژ قبل از ساخت فورستا لومینا نیز با وجود گلوگاه و طولانی ترین پل معلق عابر پیاده در آمریکای شمالی باشکوه بود. ما تصمیم گرفتیم به این زیبایی طبیعی پارک در شب نیز حیات ببخشیم. در واقع آن قصد، فکر آغازین این پروژه خلاق بود. کارخانه مومنت، با استفاده از فن­آوری هایش، در عملی ساختن عقایدمان به ما کمک کرد. همچنین برای تلفیق افسانه های گوناگون کوتیکوک، با مورخان این منطقه گفتگوهایی داشتیم. در عین حال می خواستیم اسطوره های مناطق اطراف جنگل کبک را که در آنها دیو و شیطان وجود دارد نیز بگنجانیم. در واقع همان دیوی که الآن در فورستا لومینا ساکن است.

* لومینا فضای فیزیکی را به گونه ای متفاوت از نمایشی ثابت یا یک نمایش خیابانی احاطه می کند. در واقع از آنجایی که پارکی با مسیرهای پیاده روی است، باید در تمام قسمت های پارک همیشه نمایشی وجود داشته باشد تا در برابر مهمانی که وارد آنجا می شود قرار گیرد. در مورد سختی ها و فرصت هایی که در خلق این پارک وجود دارد صحبت کنید.

گنبد سلطانیه؛ سمبل معماری اسلامی در تاریخ ایران
ادامه مطلب

ما در عین حال که می خواهیم، هر بازدید کننده تجربه ای منحصر به فرد داشته باشد، می خواهیم منابع طبیعی پارک را هم حفظ کنیم. این مساله اولین گزینه ای بود که هنگام اجرا کردن این طرح و انتخاب و نصب فن آوری های به کاررفته، در نظر داشتیم. ما می خواستیم با برجسته کردن طبیعت، به آن احترام بگذاریم و به بازدیدکنندگان کمک کنیم که زیبایی مسحور کننده آن را در شب کشف کنند. درضمن تلاش کردیم تا موانع زبانی را نیز از میان برداریم و به همین دلیل است که حتی یک راهنما در پارک نیست و یا نوشته های زیادی برای خواندن نصب نشده است. در پارک فورستا لومینا، با درنظر گرفتن مخاطبان خارجی، می خواهیم بازدیدکنندگان را غوطه ور در تجربه های بی نظیری کنیم.

* در مورد مشکلات و درس های خلق تجربه ای جهانی که مناسب مهمان های خارجی است، صحبت کنید.

اول از همه باید گفت که طبیعت همیشه برنده است، پس شما باید با آن باشید نه علیه آن. دوم اینکه باید به بازخوردهای بازدیدکنندگان، چه مثبت و چه منفی، توجه کنید. اطراف خود را با افراد خوب پر کرده و آنها را با افکار مثبت هدایت کنید. در پایان هر فصل ما می توانیم احساس غرور کنیم، زیرا باعث شده ایم که افراد بسیاری تجربه ای جادویی داشته باشند. مهم ترین چیز، به یاد داشتن این است که خلاقیت دربرگیرنده پذیرفتن تغییر و بیش از دیگران شهامت داشتن است.

* پارک فورستا لومینا برای محیط های طبیعی دیگر چه مفاهیمی دارد؟

یکی از فرصت های مهمی که به ذهن می رسد این است که بهتر است امسال  پارک ملی، صدمین سال تولدش را جشن بگیرد. قدردانی از مواردی خاص که تغییر نمی کنند، آسان است. مانند زیبایی طبیعتی که هنوز پس از گذشت ۱۰۰ سال حیرت انگیز است. با اینحال با چنین کارهایی مخاطبان رشد می کنند و به وسیله مصاحبه با کارکنان پارک ها، سختی ها و تلاش های به کار گرفتن مخاطبان جوان تر برجسته می شود.

* آیا نمونه فورستا لومینا می تواند راه را برای تصمیم گیری های برنامه ریزها در پارک های ملی و دیگر فضاهای باز هموار کند، به طوری که این مکان ها به فضاهایی با کارآیی بیشتر تبدیل شوند؟

برترین جاذبه های گردشگری اوکراین (1)
ادامه مطلب

سرویس پارک ملی برای صد سال بعدی می تواند در خصوص برنامه ریزی و سرگرمی، روش های متفاوتی برگزیند. جنگلبانان با انتخاب هایی مانند فعالیت های شبانه، تفریحات داستان محور و موضوعی و فعالیت های ماجراجویانه فرصت های تازه ای برای جلب توجه مخاطبان جوان تر دارند. مطالعات نشان داده است که درگیر کردن کودکان با طبیعت، بخش اصلی بالا بردن آگاهی زیست محیطی و حس همکاری در آنهاست.

برندهای بزرگتر در خلق آثار موضوعی از دیرباز به ارزش سرمایه گذاری در طبیعت پی برده اند. به طور مثال، واحد بودجه حفظ منابع طبیعی شرکت دیزنی، در حمایت از پروژه های حفظ منابع طبیعی، بیش از ۴۰ میلیون دلار پرداخته است. آنها اغلب درخصوص مسائل مختلف و تحقیق در قلمرو حیوانات با دانشمندان همکاری می کنند.

آگاهی زیست محیطی رو به افزایش است؛ با اینحال بسیاری از مکان های برجسته طبیعی در پاسخ به این سوال که “بهترین روش جذب مردم چیست؟”، در تلاش اند. همانطور که کارولین سیج اشاره کرد، مهمان هایی که در مسیرهای مختلف پارک پرسه می زدند، هیچگاه تصور نمی کردند، روزی فنآوری به شب های جنگل روح زندگی ببخشد. می توان مکان های موضوعی ایجاد کرد که بین نگرانی های زیست محیطی و تجربه های مهمان ها، تعادل به وجود آورد. بدین ترتیب مهمان ها می توانند در فضاهای طبیعی تجربه هایی تازه داشته باشند. پارک ها با احیاء علاقه و یافتن روش های جلب توجه مهمان ها در زمان بیکاری شان (مانند شب ها) می توانند منافع و همچنین به کارگیری مردم در بالا بردن آگاهی زیست محیطی را افزایش دهند.

در ادامه به تماشای ویدئو زیبا از پارک فورستا لومینا بنشینید …

نظرات کاربران