حقایق جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

کل : 1

میانگین : 5

همه ما تا حد زیادی از کشور عزیزمان ایران، اطلاعات عمومی در دسترس داریم؛ حقایقی که با گوشت و خون ما آمیخته شده اند و از نظر ما بسیار عادی جلوه می کنند؛ اما آیا تاکنون با خود فکر کرده اید که کدام یک از سنت ها، فرهنگ ها، رسم و رسومات، افتخارات، حقایق و یا همان اطلاعات عمومی درباره ایران، از نظر گردشگران و به طور کلی مردم کشورهای خارجی جالب و تعجب برانگیز تلقی می شوند؟

اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید در این مقاله با سفرمی همراه باشید؛ در ادامه قصد داریم به حقایقی جالب در مورد مردم ایران از نظر گردشگران خارجی بپردازیم.

  1. در زبان فارسی، واژه “ایران” به معنای “سرزمین آریایی ها” است.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۲. در سال ۲۰۱۲ رئیس پلیس ایران اعلام کرد که دولت ایران می خواهد یک “اینترنت ملی” تحت کنترل دولت ایجاد کند.

۳. ایران برای اولین بار در سال ۱۹۴۸ وارد المپیک شد و از آن زمان به جز در سال های ۱۹۸۰ و ۱۹۸۴، ورزشکاران خود را به بازی های المپیک تابستانی فرستاده است. ایران همچنین، از سال ۱۹۶۵ در بازی های المپیک زمستانی نیز شرکت کرده است.

۴. ایده یونیفرم لباس های رزمی ارتش، ابتدا از ایران باستان شکل گرفت و هخامنشیان برای نخستین بار مفهوم یونیفرم را برای ارتش خود تعریف کردند.

۵. پایتخت و بزرگترین شهر ایران ،“تهران” یکی از آلوده ترین شهرهای جهان است. برآورد شده است که روزی ۲۷ نفر در اثر بیماری های مرتبط با آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۶. پرچم فعلی ایران در سال ۱۹۸۰ به ثبت رسید و از سه رنگ سبز، سفید و قرمز تشکیل شده است؛ سبز به نشانه اسلام و رشد، سفید به نمایندگی از صداقت و صلح و قرمز بیانگر شجاعت و شهامت است. در قسمت میانی این پرچم نام “الله” می درخشد.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۷. تقریبا نیمی از ایران دارای آب و هوای بیابانی و خشک است و هر سال کمتر از ۴ اینچ بارندگی دارد.

۸. خلیج فارس دارای ۶۰ درصد از ذخایر نفت جهان است. ایران به تنهایی ۱۰ درصد ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد و هر روز حدود ۴ میلیون بشکه نفت استخراج می کند.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۹. تنها رودخانه ای که قایق ها می توانند در آن برای مسافت های کوتاه رفت و آمد کنند “کارون” است .

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۱۰. ایران ۵۰ درصد از بازار فروش خاویار دریای خزر را در دست دارد.

۱۱. ایران یکی از قدیمی ترین تمدن های ماندگار جهان محسوب می شود. قدمت مسکونی شهرک های آن به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد می رسد.

۱۲. تقریبا ۷۰ درصد جمعیت ایران از افراد زیر ۳۰ سال تشکیل شده است.

۱۳. در ایران اکثر مردانی که ازدواج نمی کنند، تمام عمر با خانواده ای که در آن متولد شده اند زندگی می کنند.

۱۴. در زمان های قدیم مردم ایران از سیستم تامین آب به نام “قنات” استفاده می کردند. این سیستم آب های زیرزمینی را جمع می کرد و از طریق تونل به مکان های مورد نیاز مردم انتقال می داد.

۱۵. ایرانیان بیش از ۲۵۰۰ سال است که قالیچه های زیبا می بافند. در حین بافتن فرش، بافندگان به طور عمدی قسمتی را اشتباه می بافند، زیرا آنها معتقدند که “تنها خدا کامل است”. پس از نفت“فرش” دومین کالای صادراتی ایران محسوب می شود.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۱۶. پایتخت ایران “تهران” به معنای سراشیبی گرم است که ۱۲ تا ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۱۷. در ایران دختران بعد از سن ۹ سالگی باید با حجاب وارد جامعه و محافل عمومی شوند.

۱۸. فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) در سال ۲۰۰۷ حجاب را ممنوع کرد که این تصمیم مانع از بازی تیم فوتبال زنان ایرانی در مسابقات المپیک ۲۰۱۲ شد.

۱۹. فرهنگ فارسی آمیخته با اشعار زیبا، فرش های لوکس و باغ های سرسبز در سراسر جهان مشهور است. در حقیقت واژه “پارادایس” به معنای بهشت از واژه ای فارسی به معنای “باغ محصور” یا همان “پردیس” برگرفته شده است.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۲۰. ایران یکی از بالاترین نرخ های رشد شهری در جهان را تجربه کرده است. در بین سال های ۱۹۵۰ تا ۲۰۰۲ از ۲۷ درصد به ۶۰ درصد رسیده است. تا سال ۲۰۳۰، ۸۰ درصد جمعیت ایران زندگی شهری خواهند داشت.

۲۱. مادها از اصل و نسب آریایی ها بودند و اولین افرادی به شمار می روند که در قرن ششم قبل از میلاد در ایران سکنی گزیدند. یکی از این قبایل، “مجی”، کاهنان قدرتمند زرتشتی بودند. از معروف ترین مجی ها سه مغ از داستان تولد عیسی مسیح هستند که برای نوزاد تازه متولد شده هدیه بردند و اولین کسانی بودند که عیسی (ع) را پرستش کردند. در قرن 13، مارکوپولو کاوشگر ایتالیایی ادعا کرد که قبرهای این سه مغ را در مکانی که امروز “تهران” نام دارد، دیده است.

۲۲. ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان خاویار، پسته و زعفران در جهان محسوب می شود.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۲۳. چهره های مشهور کتاب مقدس از جمله استر، دانیال، کوروش کبیر و داریوش کبیر در ایران به خاک سپرده شده اند.

۲۴. ایران بیش از هر کشور دیگری در دنیا، دارای بیش از یک میلیون پناهنده خارجی است. اکثر پناهندگان از افغانستان و کردهای عراق هستند. بنابراین ایران نیروی کار بزرگی دارد که حاضر هستند با کمترین دستمزد کار کنند.

۲۵. ایرانیان به عنوان پیشگامان اختراع سیستم های تهویه، خنک کننده و یخچال سازی شناخته می شوند.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۲۶. از آنجایی که ازدواج های سنتی در ایران بسیار پر هزینه تمام می شوند، دولت برای تشویق جوانان و کاهش هزینه های آنها وام ازدواج اعطا می کند.

۲۷. در سال ۲۰۰۷، ایران بزرگترین فرش دست بافت جهان را برای مسجد امارات متحده عربی تولید کرد که مساحت آن به اندازه یک زمین فوتبال بود.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۲۸. ایران به عنوان پایتخت عمل بینی جهان نامگذاری شده است. زیرا بینی های غربی به بینی مورد علاقه زنان ایرانی تبدیل شده است.

۲۹. ایران با مساحت ۱۶۴۸۱۹۵ کیلومتر مربع، ۱۸ امین کشور بزرگ دنیا به شمار می رود که تنها کمی از آلاسکا کوچکتر است.

۳۰. شعر و شاعری در فرهنگ ایرانی جایگاه خاصی دارد. تمام ایرانیان می توانند خطوطی از اشعار معروف فارسی مانند شاهنامه یا حماسه پادشاهان را بخوانند.

۳۱. محبوب ترین ورزش در ایران فوتبال است.

۳۲. گربه ایرانی، یکی از قدیمی ترین گونه های جهان است. معامله گران ایتالیایی در قرن ۱۸ این نژاد را به اروپا آوردند.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۳۳. در ایران ماست به عنوان “شیر ایرانی” نامگذاری شده است. بسیاری از ایرانیان ماست را غذای معجزه گر می دانند و از آن برای درمان زخم، آفتاب سوختگی و برای طول عمر و به عنوان ماسک صورت استفاده می کنند.

۳۴. ایران یکی از معدود کشورهایی است که انرژی باد را تشخیص داد و در این زمینه پیشگام است؛ ایرانیان نخستین کسانی بودند که آسیاب های بادی را ساختند.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۳۵. “بچه پولدارهای تهران” یک صفحه پر بازدید در اینستاگرام است که در آن ثروتمندهای تهران ماشین ها و خانه های لوکس و به طور کلی تمام تفریحات و فعالیت های سرگرم کننده ای که تنها افراد ثروتمند قادر به انجام آن هستند را در معرض نمایش می گذارند.

۳۶. کوه های برفی شمال تهران جزو یکی از شاخص ترین نمادهایی است که توجه گردشگران را در بدو ورود به تهران به خود جلب می کند.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۳۷. در ایران اگر برای اولین بار به ملاقات یا خانه کسی می روید باید گل یا شیرینی برای صاحبخانه ببرید و از اینکه هدیه ناقابلی برده اید عذرخواهی کنید.

۳۸. ایرانیان به طور جدی مسئولیت خانواده خود را بر عهده دارند.

۳۹. اگر به خانه یک ایرانی دعوت شدید، ابتدا ببینید که صاحبخانه کفش پوشیده است یا خیر؛ اگر کفش نپوشیده بود شما نیز کفش هایتان را قبل از ورود به خانه درآورید.

۴۰. ایران یک کشور چهار فصل است؛ در پاییز و بهار هوا معتدل، در زمستان سرد و برفی و در تابستان گرم است.

۴۱. ایرانیان اولین کسانی بودند که قوانین و مقررات حقوق بشر را در جهان شکل دادند؛ منشور کوروش این را اثبات می کند.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۴۲. فرهنگ ارتشی سواره نظام سنگین از ایران به رومیان انتقال یافت.

۴۳. نام ایران (persia) برگرفته از واژه پارس (persis) یا همان فارس امروزی، منطقه ای در خلیج فارس است که کوروش کبیر از این شهر آمده و شروع به بسط امپراطوری ایرانیان کرده است.

 

۴۴. زمان های گذشته یکی از گران ترین مواد طبیعی از نظر کمیابی و ارزش مادی، ماده ای بود که از پوسته نوعی صدف نادر تراوش می کرد؛ این ماده به رنگ بنفش بود. از همان زمان بنفش علاقه بسیاری از افراد دربار سلطنتی، اشراف، نجیب زادگان و تجار ثروتمند را به خود جلب کرد. به طوری که برای هدیه دادن به افراد والا مقام از وسایلی که به رنگ بنفش بود استفاده می کردند.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۴۵. ایرانیان مذاکره کنندگان قوی هستند و می توانند معاملات سخت را انجام دهند.

۴۶. ایران تنها کشور در جهان است که هم سواحل دریای خزر و هم سواحل اقیانوس هند را در اختیار دارد.

۴۷. ایرانیان بسیار مهمان نواز هستند و مهمان خود را در توجه، احترام، غذا و نوشیدنی غرق می کنند.

حقایقی جالب درمورد ایران از نظر گردشگران خارجی

۴۸. در هسته اصلی فرهنگ ایرانی مفهومی به نام “تعارف” وجود داد. برای مثال در هنگام وارد شدن به مکانی ایرانیان از طرف مقابلشان می خواهند که ابتدا وارد شود و این نشان دهنده نهایت عفت و احترام به یکدیگر است.

۴۹. اکثر مردان ایرانی در وهله اول عاشق مادر خود، سپس فوتبال، نوشیدن چای غلیظ، بلند کردن سبیل و رانندگان خشمگینی هستند.

۵۰. زبان فارسی از نظر تنوع و شمار ضرب المثل ها در میان سه زبان اول جهان قرار دارد.

نظرات کاربران