حقایق جالب درباره ایرلاین قطر که باید از آن مطلع باشید

حقایقی جالب درباره ایرلاین قطر که باید از آن مطلع باشید!

کل : 6

میانگین : 3.67

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۶

ایرلاین قطر (Qatar Airways) یکی از جوان‌ترین و نوپاترین خطوط هواپیمایی در دنیاست که توانسته با کسب رضایت مشتریان خود سریع‌ترین رشد سالیانه را میان ایرلاین‌های دنیا کسب کند. این مجموعه با ناوگانی متشکل از مدرن‌ترین هواپیماها و بالاترین استاندارد خدمات هوایی در مجموعه چشم‌ربای فرودگاه بین‌المللی حَمَد، شهر دوحه را به یکی از شناخته‌شده‌ترین مقاصد میلیون‌ها مسافر روزانه بدل کرده است. خطوط هوایی قطر، با کسب عنوان برترین ایرلاین دنیا برای سومین بار متوالی، هم‌اکنون سطح کیفی ۵ ستاره را از موسسه Skytrax دریافت نموده است.

قطر

و حالا سفرمی شما را با حقایق جالبی درباره ایرلاین قطر آشنا می کند.

1. قطر ایرویز بهترین ایرلاین دنیا است.

ایرلاین قطر

این شرکت هواپیمایی دولتی برنده ی جوایز بهترین بیزینس کلاس دنیا و بهترین ایرلاین خاورمیانه و همچنین بهترین سالن استراحت است. به نظر می رسد ایرلاین قطر از هر نظر برای سفرهای کاری کامل است. همچنین بر طبق سازمان skytrax در سال 2017 به عنوان ایرلاین شماره یک در سرتاسر کره زمین انتخاب شد.

2. ایرلاین قطر اولین شرکت هواپیمایی بود که برای اولین بار ایرباس A350 را راه اندازی کرد.

قطر

در تاریخ 15 ژانویه 2015، ایرباس جدید A350-9000 اولین پرواز تجاری خود را از دوحه (Doha) پایتخت کشور قطر به فرانکفورت آلمان به سرانجام رساند. این موفقیت شورانگیزی برای همه دست اندرکارانی که خودشان را وقف کار و توسعه این هواپیمای باورنکردنی کرده بودند محسوب می شد. آنچه که در ابتدا تنها به عنوان یک ایده مطرح شده بود حالا در واقعیت پرواز می کرد و آن را به مدرن ترین هواپیمای جهان بدل ساخت.

ایرلاین قطر

هزینه این توسعه در حدود 11 میلیارد یورو تخمین زده شده و تا کنون 777 ایرباس A350 توسط 43 مشتری جهانی سفارش داده شده است. 80 عدد از این سفارشات متعلق به ایرلاین های مستقر در دوحه می باشد که رکورددار بیشترین تعداد سفارشات ایرباس در میان دیگر ایرلاین های دنیاست. سپس ایرلاین سنگاپور با 67 سفارش و پس از آن الاتحاد با 62 سفارش در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

3. فرودگاه دوحه به عنوان بهترین فرودگاه خاورمیانه انتخاب شده است.

فرودگاه بین المللی حَمَد

پایگاه هواپیمایی قطر یا همان فرودگاه بین المللی حَمَد (Hamad International Airport) به عنوان بهترین فرودگاه خاورمیانه انتخاب شده است و در لیست بهترین فرودگاه های دنیا قرار دارد؛ پس از آن دو فرودگاه امارات متحده عربی در ابوظبی و دبی قرار می گیرند. پایگاه جدید این ایرلاین در 30 آوریل 2014 افتتاح شد که در 10 کیلومتری جنوب مرکز شهر دوحه قرار دارد و دسترسی به آن با مترو و اتوبوس های سریع السیر به راحتی میسر است.

فصل جدید مسابقات هوایی از ابوظبی تا آمریکا؛2017
ادامه مطلب

فرودگاه بین المللی حَمَد

باندهای این فرودگاه از طول استاندارد بیشتر فرودگاه های بین المللی فراتر رفته اند. دلیل آن هم گرمای شدید تابستان است که مانع از رانش کامل در عملکرد موتورهای هواپیما می شود. فرودگاه بین المللی حَمَد اخیرا با فرودگاه و تیم فوتبال معروف آلمان“بایرن مونیخ” اعلام همکاری کرده است.

4. ایرلاین قطر هر 6 قاره کره زمین را پوشش می دهد.

قطر ایرویز

ایرلاین های انگشت شماری وجود دارند که می توانند از پایگاه اصلی خود پروازهای مستقیم به تمام قاره های ساکن ارائه دهند. ایرلاین قطر یکی از آنهاست. و این خصیصه باعث شده که حتی فرودگاه بین المللی حَمَد به یکی از 5 فرودگاهی که پروازهای مستقیم (بدون توقف) به هر 6 قاره جهان ترتیب می دهند، بدل شود.

قطر ایرویز

دوحه در میان دیگر فرودگاه های خاورمیانه اعم از ابوظبی و دبی که پایگاه خود را به سرتاسر نقاط دنیا متصل می کنند، از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

5. ایرلاین قطر اولین شرکت هواپیمایی خلیج فارس است که به اتحادیه “وان ورلد” (OneWorld) پیوست.

قطر ایرویز

در سال 2012 زمانی که قطر ایرویز اعلام کرد به اتحادیه پیوسته است، لبخند بر لبان افراد زیادی در “وان ورلد” (OneWorld) یا همان اتحادیه شرکت های هواپیمایی آمریکایی در نیویورک نقش بست.

قطر ایرویز

در سال 1999 ایرلاین های بزرگی نظیر کانتاس (Qantas)، ایر برلین، آمریکن ایرلاین و فن ایر (Finnair) با یکدیگر متحد شدند و قرارداد همکاری با عنوان اتحادیه استار (Star Alliance) و اسکای تیم (SkyTeam) ترتیب دادند. اتحادیه وان ورلد متشکل از 15 عضو به عنوان بهترین معاهده بین شرکت های هواپیمایی دنیا از طرف skytrax برای سومین سال پیاپی انتخاب شده است.

6. قطر حمایت از بهترین تیم فوتبال جهان را بر عهده گرفته است.

قطر ایرویز

در سال 2013، قهرمان لیگ، تیم فوتبال بارسلونا و قطر ایرویز، دو غول برتر در صنعت خود، تصمیم گرفتند با یکدیگر قراردادی به ارزش 60 میلیون یورو در هر فصل منعقد کنند. و از بهترین فوتبالیست جهان لیونل مسی که در این تیم اسپانیایی بازی می کند، درخواست شد تا نمایش تبلیغات این شرکت را بر عهده بگیرد. همچنین، ویدئوی ایمنی پرواز که قبل از هر سفر قطر ایرویز به نمایش می گذارد توسط ستارگان بارسا اجرا می شود.

توپکاپی؛ کاخ آرزوها و اشک های امپراطوری عثمانی
ادامه مطلب

قطر ایرویز

آنها در این ویدئو ایفای نقش می کنند و به شما نشان می دهند که چطور از ماسک اکسیژن استفاده کنید یا در صورت مقابله با موارد اضطراری چه عکس العملی انجام دهید. این ویدئو  بیش از 10 میلیون بار در YouTube نشان داده شده است.

7. قطر ایرویز اولین ایرلاینی است که از ایرباس A350، ایرباس A380 و دریم لاینر (Dreamliner) استفاده کرد.

سوپر جامبو A380

ایرلاین قطر اولین شرکت هواپیمایی است که از تمام هواپیماهای نسل جدید در ناوگان خود استفاده می کند. بسیاری از شرکت های هواپیمایی بزرگ تصمیم گرفتند تغییرات چشمگیری در ناوگان خود ایجاد کنند. مانند: معرفی هواپیماهای جدید و جایگزینی با هواپیماهای قدیمی. در حالیکه بسیاری از ایرلاین ها در صدد بودند تا ایرباس A350، دریم لاینر یا سوپر جامبو A380 به ناوگان خود اضافه کنند، ایرلاین قطر به یکباره هر سه گروه را سفارش داد. این ایرلاین مستقر در دوحه اولین شرکت هواپیمایی است که هر سه نوع هواپیما را در ناوگان خود اداره می کند.

8. غزال تیزشاخ عربی در سال 1972 منقرض شد.

قطر ایرویز

به طور قطع همه نشان غزال تیز شاخی که به رنگ بنفش روی بال هواپیماهای قطر ایرویز به چشم می خورد را دیده اند. نسل این حیوان ملی متعلق به کشور قطر، در سال 1972 به طور کامل از حیات وحش منقرض شد. در ابتدا از دو گله برای بازگرداندن غزال تیز شاخ استفاده شد. یکی از باغ وحش فینیکس، آریزونا و دیگری از مجموعه ای خصوصی در عربستان سعودی.

غزال تیز شاخ

این برنامه در عمان آغاز شد سپس به امارات متحده عربی، عربستان سعودی و اردن نیز گسترش یافت. پس از 25 سال غزال تیز شاخ در سراسر شبه جزیره عربستان پخش شد.

مشهورترین هواپیماهای ربوده شده در تاریخ
ادامه مطلب

9. دوحه به اوکلند (Auckland)، طولانی ترین پرواز جهان به شمار می رود.

قطر ایرویز

سرویس روزانه دوحه – اوکلند که از تاریخ سوم دسامبر 2016 شروع به کار کرده است، طولانی ترین پرواز جهان به شمار می رود. فاصله بین پایتخت قطر تا بزرگترین شهر نیوزلند 14536 کیلومتر است. خدمه کابین در ابتدا اعلام می دارند که پروازی به طول 18 ساعت 30 دقیقه در پیش خواهید داشت.

قطر

هواپیماهای زیادی قادر نیستند که چنین پرواز بلند برد و فوق طولانی و به قولی طولانی ترین پرواز جهان را به سرانجام برسانند و تنها نامزد تمام وکمال آن بوئینگ 777-200LR می باشد. آیا می توانید حدس بزنید “LR” مخفف چیست؟ بله درست است! “Longer Range” (بلند برد تر). تنها تفاوت آن در مخزن بزرگ سوخت اضافی، دنده فرود سبکتر و بال های چنگک دار هواپیما است.

10. قطر ایرویز اولین ایرلاینی است که با هواپیمای ایرباس A350 در خاک آمریکا فرود آمد.

قطر ایرویز

در اول ژانویه 2016، یک ایرباس A350 برای پروازی تاریخی آماده شد و در خاک آمریکا فرود آمد. زمانی که این هواپیمای جدید فرودگاه بین المللی حَمَد، دوحه را ترک کرد؛ قصد نداشت آنطور که انتظار می رود در لس آنجلس، آتلانتا یا نیویورک بنشیند. این پرواز برای خط ساحلی شرقی آمریکا یعنی به مقصد فیلادلفیا (Philadelphia) ترتیب داده شده بود.

شبکه پروازی دوحه فیلادلفیا

بزرگترین شهر پنسیلوانیا (Pennsylvania)، حالا بخش جدیدی از شبکه پروازی توسعه یافته ایالات متحده آمریکا در ایرلاین قطر محسوب می شد. در ماه مارس 2016 این شبکه پروازی A350 تا بوستون (Boston) گسترش یافت.

در مقالات بعدی نیز با سفرمی همراه باشید تا از حقایق جالب دیگر ایرلاین های مطرح جهان مطلع گردید.

بلیط هواپیما

نظرات کاربران