دنیای کریستالی ژاپن: چیدمانی جادویی از سیارات دیگر

توکیو، ژاپن، تلاقی هنر و تکنولوژی در “دی. ام. ام. پلنت آرت” (نمایشگاه هنری سیارات)، یکی از بزرگترین نمایشگاه های هنری در ژاپن تا به امروز است.

گروه آزمایشگاهی مستقر در توکیو، که متشکل از هنرمندانی است که خود را فن شناس ماورائی توصیف می کنند، در انتظار هستند تا تابستان امسال پشت ویترین ماورای زمینی بروند.

این نمایشگاه فوق حرفه ای چهار اثر اصلی از هنر چیدمان تعاملی را به نمایش می گذارد، که یکی از آن ها “دنیای کریستالی” را به تصویر می کشد.دنیای کریستالی ژاپن؛ چیدمانی جادویی از سیارات دیگربازدیدکنندگان می توانند با به کارگیری ترکیبی از تلفن های همراه، سنسورها و رندر کردن کامپیوتری، جزئی از این دنیای ماورای زمینی شوند.

برای مثال راه رفتن درون دریاچه در یکی از اتاق ها و پرتو افکنی از ماهی کوی (Koi) در حال شنا کردن وضعیت حرکتی شما را تعیین می نماید.دنیای کریستالی ژاپن؛ چیدمانی جادویی از سیارات دیگردر ادامه یکی از اعضای تیم آزمایشگاه، کودو تاکاشی، هر یک از این چیدمان های هنری را به عنوان سیاره ای متفاوت توصیف می کند و تجربه ی حضور در این نمایشگاه را به سفری فضایی تشبیه می کند.

اما تصور کلی و مفهوم این نمایشگاه چیست؟

مفهوم آن درباره ی حالات درونی بدن است که از طریق حواس پنج گانه به طور همزمان در افراد به وجود می آید. هدف ما داشتن این چیدمان های هنری به طور کامل و همه جانبه و با وسعت مساحتی بیش از ۳۰۰۰ متر مکعب بود. در این نمایشگاه هیچ قانونی برای گردش در میان سیارات مختلف نیست و بازدیدکنندگان می توانند در هر سیاره ای که تمایل دارند به گردش بپردازند.دنیای کریستالی ژاپن؛ چیدمانی جادویی از سیارات دیگرتفاوت میان مشاهده ی نقاشی در نمایشگاه های معمولی و این چنین تجربه ی هنری چیست؟

تفاوت اصلی این است که در اینجا ما می توانیم افراد را در کار هنری شرکت داده و یا آن ها را تبدیل به بخشی از این کارها کنیم و این موضوع خیلی مهم است.  من مخالف اثر مونا لیزا نیستم، ولی زمانی که این اثر را در موزه ی لوور مشاهده کردم، رابطه ی من با آن یک طرفه بود.

این رابطهء یک طرفه اندکی مغایر با خلقت انسانی است؛ زیرا من دوست دارم خودم شخصاً اثر هنری را ببینم، با آن ارتباط برقرار کنم و تجربه کنم.دنیای کریستالی ژاپن؛ چیدمانی جادویی از سیارات دیگردر اینجا اگر به مشاهده ی انفرادی بپردازم اتفاق خواصی نخواهد افتاد، اما اگر در این تجربه با دیگران شریک باشم، تاثیرگذاری بیش تری در پی خواهد داشت. چیزی که قرار است با آن رو به رو شویم فراتر از یک تجربه ی زیباست. به همین سبب این تجربه باعث می شود تا با دید مثبت تری به افراد دیگر بنگریم.دنیای کریستالی ژاپن؛ چیدمانی جادویی از سیارات دیگرچگونه می توانید رابطه ی جاری میان هنر و تکنولوژی را توصیف کنید؟

از نظر ما تکنولوژی صرفاً یک ابزار یا مواد اولیه است. اما این امر برای ما مهم است که ابتدا از کاری که می خواهیم انجام دهیم یک تصور کلی داشته باشیم و سپس از ابزار تکنولوژی در خلق آن استفاده کنیم.

در مقایسه ی این تجربه با برخی آثار هنری قدیمی درمی یابیم که کارهنری ما روشن تر بوده و در بوم نقاشی ما همه چیز یافت می شود. هدف ما این است که گذشته ی کار فیزیکی را به خودی خود بسط و گسترش دهیم. بنابراین برای خلق چنین فضایی به تکنولوژی مدرن نیاز داریم؛ از آن حیث که خود به تنهایی قادر به انجام آن نیستیم، پس به یک تیم بزرگ احتیاج داریم؛ به همین دلیل در شرکت خود ۴۰۰ کارمند داریم.

برای آن که این تجربه همه جانبه و تاثیر برانگیزتر باشد، فراتر رفته و رایحه های منحصر به فردی را برای هر یک از این اتاق ها خلق می کنیم. در واقع برای مثال در “گردش میان دنیای کریستالی” با همکاری یک فضانورد، به خلق رایحه ها و ادراک خاصی پرداختیم. از فضانورد مربوطه خواستیم رایحه ی موجود در فضا را به یاد آورد و سپس سعی کردیم آن بو یا حس را در کار هنری خود جای دهیم.دنیای کریستالی ژاپن؛ چیدمانی جادویی از سیارات دیگر

میلیون ها گل متحرک به نحوی در طاق گنبدی شکل طراحی شده اند که تغییر فصل ها را به صورت محسوس نمایش دهند و تماشاگران قادرخواهند بود، با استفاده از گوشی های هوشمند خود، پروانه هایی را بر روی صفحهء موجود به پرواز درآورند.دنیای کریستالی ژاپن؛ چیدمانی جادویی از سیارات دیگرپس این امکان وجود دارد که افراد بتوانند فضا را از طریق رایحه تجسم و احساس کنند. برای خلق چنین چیدمان خاصی بودجه ی هنگفتی لازم است. اما حقیقتاً بسیار کمتر از ساخت یک موشک و سفر به سیارات مختلف هزینه در پی خواهد داشت.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


33.3KFollowers
26Followers
2.3KPosts
1KComments
28Followers
Follows
8.7KSubscribers
Subscribe