قلعه میخایلوفسکی؛ بزرگترین بنای معماری سنت پترزبورگ

قلعه میخایلوفسکی بزرگترین بنای معماری سنت پترزبورگ

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۶

همه چیز درباره ی قلعه ی میخایلوفسکی

قلعه میخایلوفسکی (The Mikhailovsky Castle)، که در قلب شهر سنت پترزبورگ واقع شده است، سابقاً یک کاخ سلطنتی بوده و در اواخر قرون هجدهم و نوزدهم به دستور امپراطور پاول اول (Emperor Paul I) ساخته شده است. ساختمان این قلعه بزرگترین بنای معماری شهر سنت پترزبورگ، روسیه محسوب می‌شود که سنگ تمامی بر تاریخچه معماری قرن هجدهم این شهر گذاشته است.

پس از آنکه کلیسای میکائیل فرشته مقرب (Church of Archangel Michael)، قدیس حامی رومانوف در این مکان قرار داده شد، این قلعه نیز به نام قلعه میخایلوفسکی نام‌گذاری گردید. این کاخ باشکوه با الهام از معماری ساختمان‌های قرون وسطی اروپایی ساخته شده است.

در ادامه با سفرمی به سرگذشت قلعه ی میخایلوفسکی، بزرگترین بنای معماری سنت پترزبورگ می پردازیم.

قلعه میخایلوفسکی؛ بزرگترین بنای معماری سنت پترزبورگ

تاریخچه ی ساخت و کاربرد قلعه میخایلوفسکی

قلعه میخایلوفسکی نمادی از دوران سلطنت امپراطور پاول اول به حساب می‌آید. این کاخ به عنوان اقامتگاه بزرگ و باشکوه این امپراطور ساخته شده بود. در عین حال، از این کاخ به عنوان موزه‌ هنر آنتیک، اروپایی و روسی نیز استفاده می‌شد.

پروژه ساخت و ساز این کاخ در سال 1784 آغاز شد، و این کاخ بالاخره در تاریخ بیست و ششم فوریه سال 1797 بازگشایی گردید. معماران صاحب نامی همچون واسیلی باژِنوف (Vasily Bazhenov) و وینچِنزو بِرانا (Vincenzo Brenna) نیز در طراحی و ساخت ساختمان باشکوه این کاخ دخیل بوده‌اند. علاوه بر این، شخص امپراطور پاول اول نیز چند طرح‌ اولیه در خصوص ساختمان این کاخ ارائه کرد.

معماری کاخ میخایلوفسکی

امپراطور پاول اول، تمایل داشت این کاخ به گونه‌ای ساخته شود که به طور کامل از حمله دشمنان در امان بوده و ایمنی بالایی برای وی داشته باشد. از این حیث کاخ میخایلوفسکی از تمام جهات با آب احاطه شد. استحکامات به کار گرفته شده در این کاخ از کانال‌ها، سازه‌های شبه سنگری، توپ‌ها و پل‌های متحرک تشکیل شده بود.

تابستان کوتاه است!
ادامه مطلب

دسترسی به این کاخ تنها از طریق سه پل متحرک که شدیداً از آن حفاظت می‌شد، امکان‌پذیر بود. اما تمام این‌ تدابیر هم نتوانست امنیت کاملی را برای مالک این کاخ در پی داشته باشد.

قلعه میخایلوفسکی؛ بزرگترین بنای معماری سنت پترزبورگ

سرگذشت کاخ و امپراطور پاول

در تاریخ یکم فوریه سال 1801، پاول اول و خانواده‌اش به کاخ جدید نقل مکان کردند، اما با این حال سرانجام امپراطور پاول اول در شب یازدهم و یا دوازدهم مارس همان سال به قتل رسید. او توانست تنها چهل روز در اقامتگاه تازه خود زندگی کند. پس از این واقعه، دیگر هیچ‌ یک از اعضای خانواده سلطنتی تمایل به زندگی در این کاخ را نداشتند.

دیری نگذشت که آثار هنری ارزشمند این کاخ به بیرون از این محل برده شد و امکانات آن نیز به موسسه‌های مختلف ارائه شد. بیست سال بعد، ساختمان قلعه میخایلوفسکی به محل دانشکده عمومی مهندسی تبدیل شد و سرانجام در فوریه سال 1823، به قلعه مهندس (Engineer’s Castle) تغییر نام داد. مناطق اطراف این کاخ بار دیگر طراحی شده و کانال‌های آن نیز پوشیده شد.

قلعه میخایلوفسکی؛ بزرگترین بنای معماری سنت پترزبورگ

در سال 1991، قلعه میخایلوفسکی به مجموعه کاخ‌های موزه دولتی روسی (State Russian Museum) پیوست. امروزه، یک نمایشگاه دائمی گالری هنری در محل این کاخ برپا شده است.

نمایشگاه تاریخچه قلعه میخایلوفسکی شهر سنت پترزبورگ، از جایگاه ویژه‌ای در میان آثار نمایشی این موزه برخوردار می‌باشد.

نظرات کاربران