Mountaineer

وسایل مورد نیاز سفر طبیعت گردها

کل : 5

میانگین : 3.6

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۸ آبان ۱۳۹۵

وسایل مورد نیاز سفر طبیعت گردها

top10backpacking

اگر علاقه مند به تورهای طبیعت گردی و کوهپیمایی هستید در این مطلب تجربیاتی در مورد وسایل مورد نیاز طبیعت گردها را از زبان راهنمای سفر باتجربه با شما به اشتراک می گذاریم. در ادامه با سفرمی باشید تا به شما پیشنهاداتی برای بستن کوله‌ی سفر چند روزه بدهیم:

روی کوله ی خود سرمایه گذاری کنید

هنگام خرید کوله پشتی نوعی را انتخاب کنید که بند و آویزهای محکمی دارد و متناسب با شماست. صحبت من بیشتر در مورد فوق العاده سبک بودن آن است، ولی من کوله پشتی‌ای که جنس خوبی دارد و به درستی طراحی شده را ترجیح می دهم. کوله هایی نظیر Deuter ACT Lite 65، ۱ تا ۱.۵ پوند سنگین تر هستند اما راحتی را برای شما به ارمغان می آورند؛ کوله های فوق العاده سبک وزن و شل و ول  برای پشت و شانه های شما آسیب هایی در پی خواهند داشت. نباید در سفر چند روزه ی پیاده در کوهستان مزایای یک کوله پشتی خوب را صرفا به خاطر اینکه وزن بیشتری دارد از دست دهید.

deuter-act-lite-4510-all

درست انتخاب کنید

انتخاب لوازم سفر مناسب در به حداکثر رساندن لذت شما از سفر بسیار مهم است. وزن کوله ی خود را حداکثر ۲۰ تا ۲۵ پوند تنظیم کنید؛ هر چقدر این وزن کمتر باشد برای شما بهتر است. البته ما در سفرمان ۱۰ تا ۱۵ پوند از وزن بار را به غذا و لوازم گروهی اختصاص می دهیم. بهتر است روزهنگام، زمانیکه دمای هوا گرم است از کوه بالا روید؛ درجه حرارت در شب پایین و هوا سرد است. حتی ممکن است در ماه‌های مرداد و شهریور نیز در ارتفاعات شاهد ریزش برف یا باران نیز باشید.

backpack

گذرگاه نهرها

ممکن است تعدادی گذرگاه آب در مسیرتان وجود داشته باشد. معمولا دسترسی به آن‌ها آسان است، البته در زمان بارش برف‌های سنگین حرکت آب بسیار سریع است. از آنجایی که جریان آب نهرها کم است، بیشتر راهنماها تنها به پوشیدن جوراب برای عبور از آن‌ها اکتفا می کنند و زحمت حمل کفش های ضد آب را برای سفر به خود نمی دهند. کسانی که ترجیح می دهند پاپوش دیگری نیز با خود داشته باشند بهتر است چیزی انتخاب کنند که به عنوان یک کفش ضدآب نیز عمل کند. پیشنهاد ما کفش های صخره نوردی(reef-runner wetsuit shoe) است. این کفش ها به سرعت خشک شده، بسیار سبک بوده و در هوای سرد نیز پاهایتان را گرم نگاه می دارد و راه رفتن با آن ها نیز آسان است.

برج طغرل؛ قدیمی ترین جاذبه‌ی تهران
ادامه مطلب

reef-runner-wetsuit-shoe

کرک یا الیاف مصنوعی

نکته ی قابل توجه دیگر انتخاب بین کرک یا پشم/ الیاف مصنوعی است. گرچه لباس کرکی سبک تر و برای درجه حرارت‌های مختلف دارای تراکم مختلفی است ولی در صورت خیس شدن با همراه داشتن یک ژاکت و کیسه خواب کرکی هیچ مشکلی برایتان ایجاد نمی شود. لباس های دارای الیاف مصنوعی و پشمی بیشتر گرما را در خود حفظ می کنند. بنابراین، ترکیبی ایده‌آل را به شما پیشنهاد می کنیم: یک  کیسه خواب کرکی و ژاکتی پشمی یا تهیه شده از الیاف مصنوعی با خود بردارید.

sleeping-bag

انتخاب لوازم جانبی فوق العاده سبک

سوالات بسیاری در مورد لوازم جانبی و تجهیزات فوق سبک دریافت کرده ایم. توجه داشته باشید که انتخاب کوله پشتی های فوق سبک دارای آویزهای بسیار سبک بدین معناست که آن‌ها ظرفیت حمل بیش از ۲۰ تا  ۲۵ پوند را ندارند و اگر وزن وسایل سنگین باشد تغییر شکل داده و آویزان می شوند. کوله هایی که ۱ یا ۲ پوند سنگین تر هستند در عوض  جنس بهتری دارند، محکم و جادار هستند و به خوبی می توان لوازم مورد نیاز سفر را در آن ها بسته بندی کرد و آسایش شما را در طول سفرهای طبیعت گردی پیاده، بهتر فراهم می سازد.

backpackers-in-jungle

حتی اگر لوازم شما از نوع فوق سبک باشند، به یاد داشته باشید که مقداری از وزن بار شما به حمل غذا و بخشی از لوازم جانبی گروهی با وزنی برابر با ۱۰ تا ۱۵ پوند، اختصاص دارد و فضای بیشتری را در کوله ی شما می گیرد. کوله پشتی شما باید بتواند تمامی این لوازم جانبی را در خود جای داده و به درستی حمل کند.

برترین مقاصد گردشگری برای سفرهای تک نفره در سال ۲۰۱۸
ادامه مطلب

backpackers-gear-layout

چادرها

چادرها در عرض چند سال گذشته فوق العاده سبک شده اند و در این انتخاب مدل های متنوعی قابل ارائه است. برای کوهنوردان مدل‌هایی کاملا ضدآب و مقاوم در برابر حشرات، با پایه ستون دار را ترجیح می دهیم. زیرا راحت تر بوده و نسبت به دیگر پناهگاه‌های فوق سبک از مزیت ایمنی نیز برخوردارند.

best-sleeping-bags-for-backpacking-trips

 

لیست لوازم جانبی مورد نیاز “کوله به پشتان”

 • کوله پشتی: با پوششی ضد آب (مثال: Deuter ACT Lite 65)
 • کیسه خواب: کیسه های کرکی با میزان گرمای برابر ۱۵ تا ۲۰ فارنهایت سبک تر هستند (مثال: Mountain Hardwear Phantom 15)
 • پد خواب: برجسته یا فوم دار (مثال: Therm-A-Rest NeoAirProLite)
 • چادر: مناسب برای سه فصل، کمتر از lbs 4 برای ۲ نفر (مثال:  Mountain Hardwear Super Mega UL)
 • بوت یا کفش مخصوص کوهنوردی: باید سبک، محکم و راحت باشد و مناسب راهپیمایی باشد. نخست به اندازه، سپس به ویژگی‌ها توجه شود(مثال: Vasque Breeze)
 • جوراب: ۳-۲ جفت از نوع جوراب‌های کوهپیمایی پشمی یا تهیه شده از الیاف مصنوعی.
 • لباس زیر: ۳-۲ دست. لباس تهیه شده از الیاف مصنوعی برای کوهنوردی و یک جفت لباس کتان برای کمپ مناسب تر است.
 • شلوارهای قابل تبدیل: ۱ جفت شلوار قابل تبدیل با کارایی شلوارک و شلوار به‌منظور وزن بار کمتر (مثال: Columbia Silver Ridge Convertible Pants)
 • بلوز: ۱ یا ۲ بلوز از جنس الیاف مصنوعی یا یقه اسکی (آستین کوتاه یا بلند) ( مثال:Columbia Silver Ridge Collection, Columbia Mountain Tech Short Sleeve)
 • لایه‌ی عایق: تهیه شده از جنس پشم سبک گوسفند یا الیاف مصنوعی کشی
 • ژاکت عایق: تهیه شده از الیاف مصنوعی یا کرکی و پف دار (مثال: Ortovox Piz Boe Light Tech)
 • محافظ یا شلوار ضد آب: زیر و روی ضد آب سبک وزن (مثال: Marmot Precip Jacketand Pants). ژاکت های اسکی مناسب نیستند.
 • کلاه آفتابی: کلاه های لبه دار؛ کلاه های لبه دار بیس بال و یا کلاه های دیگر در صورت نیاز
 • کلاه گرم: برای صبح ها و شب های سرد
 • عینک آفتابی: یک مورد کاملا ضروری در کوهستان! عینک های پولاریزه شده برای دید در میان برف و صخره ها مناسب هستند (مثال: Smith Lowdowns)
 • لوازم بهداشتی شخصی: خمیردندان، مسواک، کرم ضدآفتاب، خلال دندان، ناخن گیر، کرم دافع حشرات.
 • داروهای شخصی: این مورد را فراموش نکنید.
 • چراغ جلوی روی سر: برای انجام بهتر کارها در کمپ و مطالعه ی آسان تر.
 • قمقمه/ بطری آب با گنجایش ۲ تا ۳ لیتر: بطری های آب پلاستیکی یا Camelbak سبک ترند.
 • سوت: بلندتر از صدای انسان است و به آن نیاز خواهیم داشت.
 • عصای کوهنوردی: برای کاهش خستگی و افزایش ثبات به آن نیاز خواهید داشت؛ برای نصب چادر نیز لازم است.
بهترین هتل های 5 ستاره کوش آداسی
ادامه مطلب

backpacking-gear-list

تماشا کنید :

 

نظرات کاربران

 1. Superbly illuainmting data here, thanks!