main-kansay

برترین فرودگاه‌های جهان

کل : 0

میانگین : 0

برترین فرودگاه‌های جهان

برترین فرودگاه‌های جهان

شرکت سازمان پژوهش حمل و نقل هوایی که به skytrax شهرت دارد ، همه‌ساله لیست بلندی از برترین فرودگاه‌های جهان منتشر می‌کند. رده‌بندی سال ۲۰۱۶ به تازگی روی سایت این شرکت معتبر انتشار یافته است. ۱۰ فرودگاه برتر لیست در ادامه معرفی می شوند، پس با سفرمی همراه باشید:

۱۰- فرودگاه بین‌المللی حماد، قطر

برترین فرودگاه‌های جهان

برترین فرودگاه‌های جهان

این فرودگاه بین‌المللی که در شهر دوحه (پایتخت قطر) واقع شده است، در حال حاضر فقط یک ترمینال فعال دارد که سالانه پذیرای بیش از ۳ میلیون مسافر است. اما ترمینال دومی نیز برای آن در نظر گرفته شده است که قرار است قبل از شروع رفت‌وآمدهای جام جهانی ۲۰۲۲ فوتبال (به میزبانی قطر) افتتاح شود.

گفته می‌شود که ترمینال فعلی این فرودگاه از نظر معماری، خاص‌ترین مجتمع فرودگاهی در جهان است. حماد از مجلل‌ترین فرودگاه‌های جهان است و از نظر امکانات تفریحی و خرید بین ۵ فرودگاه برتر دنیا جای دارد. بیش از ۷۰ مغازه‌ی لباس‌فروشی، ۳۰ کافه و رستوران، دو زمین بازی اسکواش، یک سالن بدن‌سازی و یک استخر و آب‌گرم ۲۵متری به راحتی و با فاصله‌ی کم از گیت‌های خروجی فرودگاه در دسترس مسافرین قرار دارند.

۹- فرودگاه بین‌المللی کانسای، ژاپن

برترین فرودگاه‌های جهان

برترین فرودگاه‌های جهان

این فرودگاه که به خطوط هوایی ana، japan airlines و peach سرویس می‌دهد، روی یک جزیره‌ی مصنوعی در قلب خلیج اوزاکای ژاپن ساخته شده است. فرودگاه کانسای برای دومین سال متوالی به عنوان برترین فرودگاه از نظر تحویل بار و وسایل مسافرین انتخاب شده است. از زمان تاسیس فرودگاه در سال ۱۹۹۴ تاکنون هیچ وسیله‌ای گم نشده  و پس از پرواز، تمام بارها به درستی و با موفقیت به مسافرین تحویل داده شده‌اند. چنین آماری در جهان بی‌نظیر است.

سال گذشته شرکت بین‌المللی کانسای که اداره‌ی فرودگاه را بر عهده دارد نیز به خاطر فاصله‌ی زمانی کوتاه بین فرود و تحویل بار مسافرین و همچنین برخورد حرفه‌ای و توجه کامل به جزئیات از سوی کارکنان‌اش، مورد تقدیر قرار گرفته بود.

به عنوان مثال، این اقدام کارکنان واحد بار که دسته ی چمدان های مسافران را به جهت بالا قرار می دادند تا راحتی بیشتری را برای صاحبانشان فراهم کنند، حرکت کوچکی بود که در رفاه حال مسافران بسیار موثر واقع شد و از آن تقدیر شد.

۸- فرودگاه هیت‌روی لندن، بریتانیا

برترین فرودگاه‌های جهان

برترین فرودگاه‌های جهان

هیت‌رو که شلوغ‌ترین فرودگاه بریتانیا و از لحاظ رفت‌ وآمد مسافرین، شلوغ‌ترین فرودگاه در کل اروپا محسوب می‌شود؛ امسال به عنوان بهترین فرودگاه برای خرید معرفی شده است. ترمینال شماره‌ی ۵ این فرودگاه نیز به عنوان برترین ترمینال فرودگاهی جهان انتخاب شده است. هتل “هیت‌رو سوفیتل” نیز عنوان پنجمین هتل فرودگاهی جهان را به خود اختصاص داده است.

۷- فرودگاه زوریخ، سویس

برترین فرودگاه‌های جهان

برترین فرودگاه‌های جهان

بزرگ‌ترین فرودگاه سوئیس، در لیست امسال پنجمین فرودگاه تمیز جهان و هفتمین فرودگاه از نظر امکانات تفریحی است. رستوران باند ۳۴ و یک کافه و استراحت‌گاه مخصوص افراد سیگاری از جمله‌ی این امکانات تفریحی هستند. استراحت‌گاه مذکور این‌قدر بزرگ است که عملا یک ساختمان جدا محسوب می‌شود و زیر یکی از آشیانه‌های هواپیمای قدیمی که از دوران شوروی سابق به جا مانده و در انتهای رستوران قرار دارد. مسافرینی که در انتظار پرواز خود هستند، می‌توانند در کافه‌ی wingwalker ضمن تجدید قوا و استراحت، پرواز هواپیماها را نیز تماشا کنند.

۶- فرودگاه مرکزی، ژاپن

برترین فرودگاه‌های جهان

برترین فرودگاه‌های جهان

این فرودگاه بین‌المللی که روی یک جزیره‌ی مصنوعی در خلیج ise در مجاورت شهر توکونامی واقع شده، ورودی جدید این لیست در سال ۲۰۱۶ است و از نظر امکانات غذاخوری و رستوران‌ها نیز در رتبه‌ی پنجم قرار گرفته است. از دیگر امکانات برجسته‌ی تفریحی می‌توان به چندین استراحت‌گاه و یک سکوی تماشای ۳۰۰متری که نزدیک‌ترین چشم‌انداز از پرواز هواپیماها را ارائه می‌دهد نیز اشاره کرد. علاوه بر این‌ها، یک مجموعه از سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها نیز در این فرودگاه وجود دارد که هنگام استفاده از آن‌ها می‌توان منظره‌ی غروب آفتاب را بر فراز یکی از باندهای فرودگاه که در راستای خلیج واقع شده است، تماشا کرد.

۵- فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ

برترین فرودگاه‌های جهان

برترین فرودگاه‌های جهان

این فرودگاه که در سال‌های قبل جوایز مختلفی را در رتبه‌بندی‌های سایت skytrax کسب کرده، امسال در لیست کلی در رتبه‌ی پنجم قرار دارد. مجموعه‌های تفریحی مختلفی از جمله یک سینما با فناوری آی‌مکس و یک زمین گلف سرپوشیده در داخل فرودگاه وجود دارند.

۴- فرودگاه بین‌المللی توکیو (هانه‌دا)، ژاپن

برترین فرودگاه‌های جهان

برترین فرودگاه‌های جهان

این فرودگاه که در مجاورت شهر ایستگاه توکیو (تنها شهر ایستگاهی جهان) واقع شده، مرکز اصلی حمل‌ ونقل این شهر نیز محسوب می‌شود. ۳ ترمینال اصلی هانه‌دا در اختیار ۵ شرکت هواپیمایی بزرگ یعنی air do، all nippon، japan airlines، skymark و skynet asia قرار دارد. این فرودگاه در لیست امسال به عنوان تمیزترین فرودگاه جهان معرفی شده است. از جمله امکانات برجسته‌ی تفریحی آن می‌توان به یک رستوران در بام فرودگاه و یک مرکز خرید ۶ طبقه‌ای در ترمینال دوم، اشاره کرد.

۳- فرودگاه مونیخ، آلمان

برترین فرودگاه‌های جهان

برترین فرودگاه‌های جهان

این فرودگاه که skytrax آن را به مرکز یک شهر تشبیه کرده، بیش از ۱۵۰ فروشگاه و ۵۰ کافه و رستوران را در خود جای داده است. سقف شیشه‌ای، حوضچه‌ها، درختان و گیاهان مختلف در میان دیگر مشاعات تفریحی به مسافران امکان استراحت و آرامش به دور از فضای معمول و شلوغ یک فرودگاه را می‌دهد.

۲- فرودگاه بین‌المللی اینچئون، کره‌ی جنوبی

برترین فرودگاه‌های جهان

برترین فرودگاه‌های جهان

این فرودگاه اولین فرودگاهی است که توانسته در طول ۱۱ سال متوالی در میان ۱۰ رتبه‌ی برتر جهان قرار بگیرد. امکانات تفریحی خاص فرودگاه شامل میدان بازی‌های یخی (مانند اسکیت روی یخ یا هاکی)، زمین گلف، هفت باغ بزرگ، حمام‌های رایگان، آب‌گرم و سونا و اتاق‌ خواب های خصوصی برای مسافرین می‌شود. فرودگاه اینچئون همچنین به عنوان برترین فرودگاه جهان برای مسافرین بین‌راهی (کسانی که کمتر از ۲۴ ساعت بین دو پرواز در فرودگاه می‌مانند) نیز انتخاب شده است.

۱- فرودگاه چانگی، سنگاپور

برترین فرودگاه‌های جهان

برترین فرودگاه‌های جهان

این فرودگاه برای چهارمین سال متوالی در صدر لیست برترین فرودگاه‌های جهان قرار گرفته است. چانگای به خاطر ویژگی‌های خاص، معماری زیبا و خدمات جالبی که ارائه می‌دهد، مشهور است. اینترنت بی‌سیم مجانی به‌صورت نامحدود که از سال ۲۰۰۲ در فرودگاه وجود دارد و چندین مجموعه‌ی تفریحی مانند دو سینمای ۲۴ ساعته‌ی رایگان و کنسول‌های کامپیوتری برای بازی‌های رایانه‌ای، از جمله امکانات خاص این فرودگاه هستند.

چندین محدوده‌ی خاص برای آرامش یافتن مسافران، یک استخر، چندین باغ کوچک و بزرگ از جمله‌ یک باغ کاکتوس در فضای آزاد، یک باغ پروانه‌ که ۱۰۰۰ گونه‌ی مختلف از این حشره را در خود جای داده و البته یک آبشار ۶ متری، از دیگر ویژگی‌های خاص این فرودگاه زیبا هستند.

ترمینال جدید این فرودگاه به نام جواهر چانگای هنوز در حال ساخت است. این ترمینال به شکل یک گنبد بسیار بزرگ از جنس شیشه و استیل طراحی شده است و قرار است ۳ ترمینال فعلی فرودگاه را از طریق راه‌های شیشه‌ای هوایی به هم متصل کند.

در انتها سفرمی شما را به تماشای ویدئویی کوتاه از فرودگاه چانگی، سنگاپور دعوت می نماید:

نظرات کاربران

  1. ایمان حکمت says:

    فرودگاههایی مثل schiphol آمستردام هلند و ناریتا در شهر ساگای ژاپن ظاهرا در این لیست جایی ندارند؟البته بنظر بدلیل قدیمی بودن اونها باشه و در لیست شما بیشتر به فرودگاههای نوساز اشاره شده.