برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۵

 برترین جاذبه های گردشگری کشور چین «بخش اول»

beijing-chinaبیش از 700 سال پیش، زمانی که سرزمین چین از طریق دست نوشته‌های مارکوپولوی ماجراجو کشف شد، به این کشور بزرگ آسیایی به چشم تجسمی از مفاهیم اسرار آمیز و شگفت انگیز نگریسته‌ شده است. حتی امروزه پس از چندین دهه رشد اقتصادی، این سرزمین پهناور حتی ذره‌ای از شگفتی‌های خود را از دست نداده است؛ در واقع تضاد میان آداب و رسوم باستانی چین و شرایط جدید، فوق العاده مدرن و در حال توسعه ی این کشور، تنها بر جذابیت فرهنگی افزوده که قدمت آن به هزاران سال پیش باز می‌گردد.

فرهنگی که از سوی مردم چین نیز بسیار گرامی داشته می‌شود، و حفاظت از مکان‌های مهم تاریخی همچون شهر ممنوعه، کاخ تابستانی در پایتخت پکن، که هر یک به طرز باشکوهی یادآور دوران امپراطوری چین هستند، شاهدی بر این مدعاست. البته علاوه بر این، دیوار بزرگ چین که از دریای زرد تا آسیای مرکزی به طول 6700 کیلومتر کشیده شده است، و نیز آرامگاه‌های بی شمار موجود در این سرزمین، روح ادیان دیرینه شرقی را نمایانگر می کند.

کشور چین که وسعت آن به گستردگی یک قاره است، امروز تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار شده است و سالیانه تورهای گردشگری متعددی به قصد بازدید از جاذبه های بی نظیر و شگفت انگیز آن برگزار می شود. کشور چین دامنه ی بی حد و حصری از ماجراجویی را برای گردشگران فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که انتخاب شما سفر با یک کشتی لوکس از میان تنگه‌های خوش منظره یانگ تسه، بازدید از شهرهای شلوغ، و یا بهره گیری از آرامش یک معبد باستانی باشد، این کشور برای هر یک از افراد با هر نوع سلیقه‌ای، جاذبه‌های فوق العاده‌ای دارد.

beijing

همراه با سفرمی سری می زنیم به جاذبه های گردشگری پرطرفدار چین:

 1. دیوار بزرگ چین

«هیچ کس نمی‌تواند یک قهرمان واقعی باشد، مگر اینکه زمانی را بر روی دیوار بزرگ (چین) گذرانده باشد»، این جمله ضرب المثل معروف و رایجی است که به وضوح نشانگر اهمیت بارز این بنای تاریخی منحصر بفرد برای مردم چین است. این دیوار بزرگ و باشکوه که در میان مردم چین با نام چانگ چِنگ، و یا دیوار طویل نیز شناخته می‌شود، از قلعه‌های شانهاگوان در شرق تا جیایگوان در غرب امتداد یافته و طول آن بیش از 6 هزار کیلومتر است، که در بین مسیر از هابی، شنسین، پکن (از دیوارهای موجود در این بخش‌هاحفاظت بهتری صورت گرفته است)، مغولستان داخلی، نینگشیا، گانسو نیز عبور می‌کند. دیوار بزرگ چین به طور متوسط شش تا هشت متر ارتفاع داشته و در برخی مناطق این ارتفاع تا 16 متر هم می‌رسد.

تفریحات مهیج در دل اقیانوس
ادامه مطلب

great-wall2

عرض مسیر عبوری آن نیز به گونه‌ای است که سواره نظام به خوبی توان عبور از آن را دارد. در امتداد مسیر این دیوار، بزرگ برج و باروهای متعددی برای نگهبانی تعبیه شده است که قدمت برخی از آن‌ها به قرن هفتم پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. برخی از بخش‌های معروف و شناخته شده این دیوار در حدود سال 210 پیش از میلاد مسیح، زمانی که بخش‌های مختلفی به بنای این دیوار افزوده می‌شد، ساخته شد. امروزه، پربازدیدترین بخش دیوار بزرگ چین، منطقه‌ای در نزدیکی گذرگاه عبوری شمال غربی بدالینگ پکن (Badaling Pass northwest of Beijing) است که به آسانی از طریق حمل و نقل عمومی و یا تورهای سازمان‌دهی شده می‌توان به این قسمت دسترسی یافت. بخشی از این دیوار که در نزدیکی گوبِیکو در 130 کیلومتری پکن و منطقه میوشانیو در 70 کیلومتری شمال شرقی پکن گسترش یافته است، از جمله سایر بخش‌های بازسازی شده ی این دیوار طویل است که بدون شک بازدید از آن‌ خالی از لطف نیست.

great-wall-china1

 1. شهر ممنوعه و کاخ سلطنتی، پکن (The Forbidden City and the Imperial Palace)

شهر ممنوعه، بزرگترین و مهم‌ترین ساختمان در چین است که با نام کاخ سلطنتی نیز شناخته می‌شود. شهر ممنوعه واقع در قلب شهر پکن است. این ساختمان باشکوه از جمله مکان‌هایی است که هنگام بازدید از این کشور بدون شک باید از آن دیدن کرد. کار ساخت این بنا بین سال‌های 1271 تا 1368 میلادی آغاز شده است، و بخش اعظمی از بنای پیچیده امروزی (که در واقع چندین بنای باشکوه در یک مکان گردآوری شده است) در بین سال‌های 1406 تا 1420 میلادی ساخته و به عنوان محل اقامت امپراتوری مینگ و چینگ 24 در نظر گرفته شد، به طوری که ورود هر نوع افراد متفرقه به غیر از خاندان سلطنتی به این ساختمان ممنوع بود.

forbidden-city1

این مجموعه ی عظیم و باشکوه که مساحتی در حدود 720 هزار متر مربع را به خود اختصاص داده و توسط دیواری به ارتفاع 10 متر همراه با برج‌های مراقبت و خندق وسیع احاطه شده است، شامل بخش‌های ویژه‌ای برای مقاصد تشریفات اداری و نیز یک اقامتگاه شخصی مخصوص امپراطور است. از آنجایی که بازدید از تمام بخش‌های این مجموعه ی باشکوه ساعت‌ها به طول می‌انجامد، در زیر به معرفی بخش‌های مهم و برجسته ی آن می‌پردازیم.

معمای چشم ساهارا همچنان حل نشده باقی مانده است
ادامه مطلب

forbidden-city2

از جمله این قسمت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پنج پل‌ ساخته شده از مرمر سفید که از روی رودخانه طلایی عبور می‌کنند؛marbel

تالار سوپریم هارمونی؛ ساختمانی به ارتفاع 35 متر که تاج و تخت امپراطوری را در بر دارد؛

the_hall_of_supreme_harmony_

تالار نفیس ضیافت‌های امپراطوری (تالار حفظ هارمونی)؛

که در واقع این موارد تنها چند نمونه از این بخش‌های مهم به شمار می‌روند.

forbidden_city_in_beijing_china-wallpapers

 1. ارتش تراکوتا ( لشکر سفالین) (The Terracotta Army)

در اواخر دهه 1970، در حالی که کشاورزان حومه ی شهر شیان مشغول حفر چاه بودند به وجود این لشکر سفالین که بدون شک با ارزش‌ترین آثار باستانی کشور چین محسوب می‌شود، پی بردند.

teracota army

طی این یافته‌ها، بیش از 8 هزار سرباز در شکل و شمایل طبیعی انسان کشف شد، که در سه چاله بزرگ زیر زمینی برای حفاظت از مقبره ی امپراطور اول ساخته شده بود. به همراه این سربازان در حدود 520 اسب، و بیش از 100 ارابه، و نیز شمار عظیمی از افراد غیر نظامی نیز کشف شد که قدمت این پیکر‌ه‌ها حدوداً به سال 280 قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد.

terracotta-warriors

برخی از این مجسمه‌ها پس از گذشت زمان تا حد زیادی تخریب شده‌اند، اما با این حال بسیاری از این پیکره‌های کشف شده با دقت و زحمت فراوان مجدداً سرهم بندی و بازسازی شده‌اند. وجود چنین اثر عظیمی نشان دهنده اهمیتی است که مردم آن دوران به امپراطور و زندگی پس از مرگ او قائل می‌شدند. این مکان «آرامگاه امپراطور کین شین هوانگ» یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری کشور چین محسوب می‌شود که تجربه‌ای به یادماندنی از ایستادن در مقابل خیل عظیم لشکر سفالین و اسب‌های آن‌ها را در ذهن بازدیدکنندگان آن ثبت می‌کند، گویی رژه‌ سربازانی را تداعی می‌کند که بیش از چند قرن قدمت دارند.

terracotta-warriors-pit-3-l

 1. کاخ تابستانی

کاخ تابستانی سلطنتی و مجلل (یوهه یوان)، واقع در 15 کیلومتری شهر پکن است. این کاخ درمیان زمینی به مساحت بیش از 700 از یک پارک زیبا قرار گرفته و یکی از پر بازدیدترین جاذبه‌های گردشگری چین محسوب می‌شود. ساختمان این کاخ در سال 1153 بنا شد، اما دریاچه ی بزرگ آن مدت‌ها بعد در قرن چهاردهم برای گسترش باغ‌های سلطنتی به این ساختمان افزوده شد.

summer_palace_beijing_china_photo-one

از جمله موارد برجسته ی این بنای باشکوه عبارتند از:

تالار سلامت و طول عمر (رنشو دیان- Renshou Dian) به همراه تاج و تخت؛

تئاتر باشکوه و زیبای مجموعه؛

برترین مقاصد و جاذبه های گردشگری والنسیا
ادامه مطلب

بنای شخصی سه طبقه؛

که در سال 1891 به منظور برآوردن علاقه ی شدید خاندان سلطنتی به اپرا بنا گردید.

the-summer-palace

از جمله دیگر ویژگی‌های برجسته ی این مجموعه ی باشکوه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تالار شادی و طول عمر (Le Shou Tang Hall) به همراه باغ‌های دوست داشتنی و محوطه‌‌های محصور آن، و نیز مایل‌ها گذرگاه پیاده‌رو و مسیرهایی با مناظر بسیار زیبا که بر زیبایی دوچندان این مجموعه می‌افزاید.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 1. گشت و گذار در رودخانه لی (Cruising the Li River)

شهر گویلین (Guilin)، واقع در شمالی‌ترین قسمت شرقی گوانگ‌ شی، برخی از زیباترین ییلاق‌های چین را در خود داشته و شهرت آن به رودخانه‌های بسیار شفافی است که از میان شهر و از اطراف کوه‌ها می‌گذرد. این منظره ی منحصر بفرد، به مدت صدها سال شاعران و هنرمندان بسیاری را به خود جذب کرده و موضوع اصلی داستان‌ها و ‌افسانه‌های بی‌شماری قرار گرفته است و همچنان این روزها نیز میزبان تورهای گردشگری بسیاری از سراسر جهان است که به قصد بازدید از این شکوه و زیبایی طبیعی، به گویلین سفر می نمایند.

cruising-the-li-river2

بهترین راه برای بهره‌مندی هر چه بیشتر از زیبایی و شکوه این منطقه اجاره قایق است. از این طریق در طول مسیر رودخانه لی به گشت و گذار بپردازید و از تماشای مناظر خیره کننده لذت ببرید. محبوب‌ترین قسمت این رودخانه، محدوده شهر گویلین تا یانگشو است؛ جایی که این رودخانه به آرامی در مسیری 80 کیلومتری از میان جنگل‌های بامبو، جنگل‌های انبوه نی، و صخره‌هایی با اَشکال جالب توجه و غارهایی با نام‌های عاشقانه از جمله کوه زیبای بی‌همتا، تپه‌ای به شکل تنه فیل، و غار فلوت نی عبور می‌کند. بسته به نوع قایقی که سوار می‌شوید – می‌توانید هم نوع قایق‌های کوچک را انتخاب کنید و هم قایق‌های بزرگتری که ظرفیت جابجایی چندین مسافر را دارند – گذر از این مسیر می‌تواند از چند ساعت تا چندین روز به طول بیانجامد.

cruising-the-li-river

تماشا کنید :

 

در مقالات بعدی به معرفی برخی دیگر از برترین جاذبه های گردشگری چین خواهیم پرداخت.

پس با سفرمی همراه باشید…

نظرات کاربران

 1. فوق العاده بود
  دیوار چین یه جایی داره که رفتن به اونجا هزینه بالایی داره ولی فوق العادست
  تعداد کمی از توریست ها به اونجا میرن و تو برنامه گردش گری بصورت پیش فرض نیست
  فوق العادست