Croatia | Club VIP Inter Cars

کرواسی، کشور هزار جزیره

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۵

برترین جاذبه های گردشگری کشور کرواسی

Croatia-2

شهرهای تاریخی و طبیعت بکر و دست نخورده ی  کرواسی از برترین جاذبه های گردشگری این کشور به شمار می روند. شهر زاگرب (Zagreb) که هیجان زندگی و جنب و جوش در آن موج می زند، نه تنها پایتخت کرواسی بلکه مهد موزه ها، گالری های هنری و فروشگاه های بزرگ محسوب می شود. در امتداد سواحل این کشور شهرهای ساحلی متعلق به قرون گذشته مملو از ساختمان های سنگی عصر ونیزی جذابیت خاصی دارند. این ساحل سنگ ریزه ایی تفریحاتی نظیر غواصی، موج سواری و اسکی روی آب را به گردشگران ارائه می دهد. جزایر خوش آب و هوای واقع در دریای آدریاتیک (Adriatic )، بهترین ماوا برای اشخاصی که با کشتی های تفریحی سفر می کنند، به شمار می رود. همچنین، برای کسانی که به دنبال استراحت حقیقی و لذت بردن از تابش آفتاب مدیترانه هستند سفر به این ساحل را توصیه می کنیم.

croatia coast

1.دیوارهای شهر قدیمی دوبرونیک (Dubrovnik)

dubrovnik-croatia

دوبرونیک، مرکز گردشگری پر زرق و برق کرواسی است. این شهر کهن و مجلل در میان دیوار های استوار قرون وسطی خود محصور گشته است. این دیوارها به عنوان سپر دفاعی شهر ساخته شده اند و امروزه در زمره ی میراث جهانی یونسکو قرار گرفته اند. اولین گردش خود در این شهر را باید با پیاده روی در حوالی برج و باروی آن که تقریبا 2 کیلومتر است آغاز کنید. این دیوارها شامل استحکامات نظامی، برج ها و توپ هایی است که در طول مسیر، جهت دفاع در مقابل حملات دشمن تعبیه شده اند. در بالای دیوارها می توانید از تماشای نمای شگفت انگیز پشت بام های شهر قدیمی تلالو دریای آدریاتیک لذت ببرید. پس درنگ نکنید. کفش های مناسب پیاده روی بپوشید، همراه خود یک بطری آب و دوربین عکاسی داشته باشید و به این منطقه بروید.

2.قصر دیوکلسین در اسپلیت (Diocletian’s Palace)

Split_Diocletian_Palace_Croatia

اسپلیت (Split) بعد از زاگرب دومین شهر بزرگ کشور کرواسی به شمار می رود. این شهر در میان دیواره های کاخ دیوکلسین (Diocletian) که متعلق به عصر رم باستان می باشد، رشد و توسعه یافت. این کاخ که مشرف به دریای آدریاتیک می باشد، به دستور امپراطور رم دیوکلسین که تا سال 305 بعد از میلاد حکومت می کرد ساخته شد. این قصر که نقشه ایی مربعی دارد دارای چهار ورودی تاریخی است که سه ورودی آن به زمین های مشرف به کاخ  باز می شود و یکی از ورودی ها به دریا باز می شود. در داخل دیوارهای قصر دیدنی های زیادی نهفته است. از آن جمله می توان به پری استایل (Peristyle) مجلل اشاره کرد. ( در معماری رم باستان به ایوانی که با یک ردیف منظم از ستون ها پیرامون قصر را احاطه می کرد Peristyle اطلاق می شد.) همچنین، کلیسای جامع سنت دومنیس (St. Domnius) و برج ناقوسی زیبایش را می توان به عنوان دیگر جاذبه های این قصر نام برد. این شهر قدیمی فاقد خیابان برای تردد ماشین است و فقط دارای پیاده رو می باشد و از سوی یونسکو در فهرست میراث جهانی قرار گرفته است.

3.شهرخِوار (Hvar)

hvar

هدف بیشتر گردشگرانی که به کرواسی سفر می کنند تفریح و گردش در جزایر شاداب دالماسی (Dalmatian) است و به خصوص خوار که مدرن ترین این جزایر محسوب می شود.  بهترین هتل های کرواسی و نیز بهترین رستوران های مخصوص غذاهای دریایی را در خوار می توانید پیدا کنید. قدمت این شهر به سال های 1420تا 1797 که تحت حکومت ونیز قرار داشت باز می گردد. یکی از نکات جالب در مورد این شهر قدیمی حمل و نقل در آن است که با وسایل نقلیه عمومی و یا دوچرخه صورت می گیرد. خوار از یک میدان وسیع که مشرف به کلیسای جامع  و متعلق به قرن 16 می باشد، یک بندر گاه زیبای ماهیگیری و یک دژ در بالای تپه تشکیل شده است. شهر خوار به واسطه کشتی های تفریحی، شخصیت های معروف و مسافرانی که برای لذت بردن از سواحل  و انجام ورزش های آبی به این شهر می آیند، شهرت یافته است. از اسپلیت بوسیله کشتی می توان به این نقطه سفر کرد.

همه چیز درباره شفق قطبی
ادامه مطلب

4.پارک ملی پلیت ویس (Plitvice)

Plitvice-Lakes-2

پارک ملی پلیت ویس پر بازدید ترین جاذبه ی داخلی کشور کرواسی به شمار می رود. این پارک از تپه های جنگلی تشکیل شده است و در میان 16 دریاچه با آب های نیلی و سبز احاطه شده است. این دریاچه ها به وسیله ی آبشارهای غران به یکدیگر متصل شده اند. شبکه ای منظم از پیاده رو ها و پل های چوبی برای تردد گردشگران در پارک در نظر گرفته شده است. بلیط ورودی پارک شامل قایق سواری در دریاچه ها نیز می شود. باید از طبیعت بکر و سرسبز این پارک سپاسگذار بود چراکه پناهگاهی امن را برای حیوانات وحشی چون گرگ ها و خرس ها فراهم کرده است. هرچند این حیوانات ترسو هستند و بعید است بتوانید به راحتی آن ها را در پارک مشاهده کنید. البته این پارک زیستگاه پرندگان وحشی چون عقاب، شاهین و جغد نیز می باشد.  اگر تمایل به گذراندن شب در پارک دارید، چندین هتل در کناره پارک موجود می باشد. می توانید برای گردش و بازدید از پارک پلیت ویس (Plitvice) از تورهای اتوبوسی که در شهرهای زاگرب ( Zagreb) و زادار (Zadar) ارائه می شوند استفاده کنید.

plitvice-lakes-national-park-croatia-outdoor-hiking-trails-adventure-sport-12

5.گرنجی گراد زاگرب (gornji grad)

 Zagreb's Gornji Grad

زاگرب بهترین منطقه برای گردش و بازدید گرنجی گراد است. این مکان در بالای شهر واقع شده و قدمت آن به قرون وسطی باز می گردد. از جمله جاذبه های گردشگری این منطقه می توان به کلیسای جامع که دارای نمای خارجی نئوگوتیک (Neo-Gothic) است به همراه برج های دو قلویش اشاره کرد. همچنین، ساختمان مجلس که به صبور(Croatian Sabor) شهرت دارد، کلیسای سنت مارک (Church of St. Mark ) با کاشی کاری بی نظیر و زیبای سقفش و برج لوتراسکاک (Lotrščak) که متعلق به قرن 13 می باشد از دیگر جاذبه های این منطقه هستند. برای دیدن نمایی زیبا از بام های شهر می توانید بر فراز این برج بروید. اگر در این مکان هستید رفتن به موزه بسیار دوست داشنی روابط شکست خورده (Museum of Broken Relationships.) را به شما توصیه می کنیم. (این موزه به روابط عاشقانه شکست خورده  اختصاص دارد که عشاق سابق وسایل و نامه ها و شرح مختصری از رابطه عاشقانه خود را در آن به نمایش گذاشته اند.)

6.قایق رانی در حوالی پارک ملی کورناتی (Kornati)

yachts_croatia_Dugi_Otok2

این مجمع الجزایر که شامل 80 جزیره ی کوچک و مجزا از هم می باشند، مساحتی حدود 35 کیلومتر طول و 13 کیلومتر عرض از دریا را فرا گرفته اند. زمین سنگلاخی و خشک و خاک نا حاصلخیز این جزایر عملا آن ها را متروک و خالی از سکنه نموده است. با این حال اتاقک و کلبه های سنگی که ماهیگیران و چوپانان محلی برای استراحتشان ساخته اند در این جزایر به چشم می خورند. البته امروزه به عنوان محلی برای گذران تعطیلات و یا رستوران های فصلی که غذای دریای ارائه می دهند مورد استفاده قرار می گیرند. بهترین راه گردش در این جزایر استفاده از قایق های خصوصی است ( که نزدیک ترین پایگاه آن ها در Biograd-na-Moru می باشد.) همچنین، می توان از زاگرب و سیبنیک (Šibenik) به صورت تور یک روزه  به کورناتی آمد و از این منطقه دیدن کرد.

7.کلیساهای رومی در زادار (Zadar’s Romanesque Churches)

برترین جاذبه های گردشگری اوکراین (1)
ادامه مطلب

Zadar's Romanesque Churches

شهر قدیمی بدون خودرو( car-free یا بدون خودرو به شهر هایی گفته می شود که در آن ها برای حمل و نقل از وسایل نقلیه عمومی و دوچرخه استفاده می شود) زادار در شبه جزیره ایی کوچک ساخته شده است. بهترین جاذبه ی این شهر کلیساهای رومی زیبایش است که در بین قرون 9 تا 13 میلادی ساخته شده اند. این کلیساها با نگاره ها و تصاویر مذهبی و زیور آلات طلایی تزیین شده اند. اگر در زادار هستید توصیه می کنیم حتما از کلیسای سنت دونیتس (St. Donatus) که متعلق به قبل از دوره رومی است، کلیسای قرن یازدهمی سنت مری (St. Mary)، کلیسای جامع آناستازیا و کلیسای سنت (St. Chrysogonus) که هر دو متعلق به قرن 12 می باشند دیدن نمایید. دیگر مواردی که در این شهر می توانید ببینید عبارتند از: موزه ی شیشه باستان و تاسیسات مدرن (Sea Organ) و(the Greeting to the Sun) که هر دو در اسکله و در پیشانی جزیره استقرار یافته اند.

8.ساحل زلاتنی رت (Zlatni Rat Beach)

zlanti-rat

بیشترین عکس هایی که از سواحل کرواسی گرفته می شود متعلق به زلاتنی رت یا شاخ طلایی (Golden Horn) است. این ساحل در بول (Bol) درساحل جنوبی براک (Brač) قرار دارد. این مکان به دلیل شکل غیر معمول آن به اسپایت (spit) شهرت دارد. این اسکله از سنگریزه های خوب ساخته شده  که با طول 500 متر به صورت عمود بر ساحل احداث شده است.  بسته به بادهای محلی و جریان های هوایی از فصلی به فصل دیگر دچار حرکت و تغییر می گردد. سایه ایجاد شده توسط دسته ایی از درختان کاج و پنهان ماندن از دید به واسطه ارتفاعات صخره ایی ویدووا گورا (Vidova Gora) این امکان را فراهم آورده تا در فصل تابستان ردیفی از تخت های آفتابی و چتر را بتوان در این منطقه قرار داد. آب دریا به اندازه ایی گرم است که بتوان در اواسط ماه های ژوئن و سپتامبر نیز در آن شنا کرد. حتی برخی مردم در ماه های اکتبر و می نیز این کار را انجام می دهند. از جاذبه های دیگر که در این ساحل وجود دارد می توان  به ورزش های آبی مانند: راندن قایق های پارویی، کایاک (kayak) و قایق موزی اشاره کرد. زلاتنی همچنین بهترین مقصد در کشور کرواسی برای موج سواری محسوب می شود. از اسپلیت به وسیله ی کلک یا قایق های مسافربری می توان به برک (Brač) عزیمت کرد.

9.شهر کورچولا(Korčula)

Korčula Town

شهر کورچولا اصلی ترین منطقه مسکونی در جزیره کورچولا در جزیره  دالماتیای جنوبی (South Dalmatia) است. این شهر در شبه جزیره ایی کوچک واقع شده است. دیواره ها و برج های پیرامون شهر که متعلق به قرون وسطی هستند در مقابل وزش باد ها از شهر محافظت می کنند. درکوچه های شهر از تردد خودروهای شخصی خبری نیست و در ساخت سنگ فرش  آن ها از الگوی معماری چپ و راست استفاده شده است. زمانی که شهر تحت حکومت ونیزی ها اداره می شد، مملو از ساختمان های سنگی اشرافی گشت که به دستور آن ها ساخته شده بود. مهم ترین جاذبه این شهر خانه مارکوپولو است که می توانید محل تولد این جهانگرد معروف قرن 13 را در این شهر بیابید. نمایش حرکات موزون با شمشیر نیز از جمله مراسم سنتی جذاب می باشد که توسط مردم محلی برای گردشگران در پشت دیواره های شهر و در شب های تابستان اجرا می شود.  اگر قصد رفتن به کورچولا از اسپلیت را دارید همه روزه با قایق های مسافربری امکان پذیر است. اما از شهر دوبرونیک فقط در ایام تابستان می توان به این نقطه سفر کرد.

10.پارک ملی مت (Mljet)

Mljet National Park

یک سوم غربی از جزیره مت (Mljet) را پارک ملی فراگرفته است. بیشتر فضای این پارک را جنگل های انبوه و متراکم پوشانده است. در مرکز این جزیره دو دریاچه آب شور فیروزه ایی رنگ قرار دارد که به هم متصل هستند و در میان این دو دریاچه جزیره کوچک و دور افتاده ای است که صومعه بندیکت (Benedictine ) متعلق به قرن 12 میلادی در آن واقع است. با قایق های اجاره ایی می توانید از این مکان دیدن کنید. این پارک محبوب به دوست داران طبیعت، مسیرهای پیاده روی زیادی در میان جنگل ارائه می دهد. به این ها مسیر 9 کیلومتری پیرامون دریاچه ها را نیز اضافه کنید. این مسیرها پارک ملی مت را به مکانی ایده آل برای پیاده روی و دوچرخه سواری در کوهستان مبدل کرده اند. همچنین، با شنا کردن در دریاچه ها و یا اجاره ی قایق می توانید به گردش در آن ها بپردازید. پخت خرچنگ تخصص اصلی آشپز های این منطقه است. در این جزیره تنها یک هتل وجود دارد اما محلی ها در ایام تابستان به گردشگران اتاق هم اجاره می دهند. از دوبرونیک به وسیله ی قایق می توان به این جزیره رسید.

عکس هایی بی نظیر از طبیعت مسحور کننده ی ژاپن
ادامه مطلب

11.رووینی (Rovinj)

rovinj-croatia

در شمال غرب کرواسی و در شبه جزیره ایستریان (Istrian) شهر ساحلی رووینی واقع شده است که متعلق یه عصر ونیزی ها است. این شهر دارای خانه های رویایی است که انگار در یک بندر ماهیگیری زیبا نقاشی شده اند. در بالای تپه کلیسایی با برج های ناقوسی زیبا قرار دارد که بر همه این خانه ها مسلط است. علاوه بر سواحل سنگ ریزه ایی زیبای این منطقه، جاذبه اصلی گردشگری رووینی موزه سازگار با محیط زیست باتانا (Batana) است. این موزه که در ساحل قرار دارد داستان باتانا را بازگو می کند.(باتانا نوعی قایق چوبی است که توسط ماهیگیران محلی مورد استفاده قرار می گیرد.) تعداد زیادی از هتل های شیک در این منطقه وجود دارند. علاوه بر این بازار ها و رستوران های غذاهای دریایی و گالری های هنری را نیز در این منطقه می توان پیدا کرد. گویش مردم محلی این منطقه تلفیقی از زبان های کروات و ایتالیایی است. نزدیک ترین فرودگاه به رووینی در پولا (Pula) قرار دارد.

12.پارک ملی بریونی (Brijuni)

brijuni-from-sky

اگر در ساحل شبه جزیره ی ایستریان مدتی استراحت کنید، متوجه می شوید این مجمع الجزایر محصور شده در میان کاج های معطر، در واقع یک پارک ملی به شمار می رود. ولی بریجون (Veli Brijun) بزرگترین جزیره در میان این مجمع الجزایر است که از پارک های خوش منظره پوشیده شده است و برای بازدید عموم مردم آزاد است. تیتو(Tito) رئیس جمهور سابق یوگسلاوی از جزیره برای پذیرایی از مهمانان و مقامات خارجی استفاده می کرد. برخی از این مهمانان برای او حیوانات عجیب و غریبی هدیه می آوردند که امروزه در یک پارک سیاحتی در معرض  بازدید عموم قرار گرفته است. از حیوانات جذاب این پارک می توان به فیل از هند، بزکوهی از زامبیا و گورخر از گینه اشاره کرد. دو هتل، یک زمین گلف و بقایای یک ویلای رومی از دیگر اماکن این جزیره می باشند.  برای رسیدن به این جزیره از فازانا (Fažana) که در 7 کیلومتری شمال پولا قرار دارد، باید قایق مختص به پارک ملی را رزرو کنید.

 Brijuni National Park

تماشا کنید :

 

 

 

 

 

نظرات کاربران