بزرگترین تونل عبور کشتی های غول پیکر در دنیا؛ نروژ

تونل اِستاد نروژ؛ بزرگترین تونل عبور کشتی در دنیا

کل : 0

میانگین : 0

بزرگترین تونل عبور کشتی در دنیا، تونل اِستاد نام دارد. این تونل قرار است برای دور زدن شبه جزیره اِستاد “Stad peninsula” در نروژ احداث شود؛ جایی که دریا آنقدر خشن و بی رحم است که حتی در گذشته به شدت موجب وحشت وایکینگ ها شده بود. این تونل دریایی بسیار بزرگ مخصوص عبور و مرور کشتی های غول پیکر و قایق های کوچک است.

در ادامه مطلب با سفرمی همراه باشید…

شبه جزیره استاد (Stad peninsula)

تونل اِستاد نروژ؛ بزرگترین تونل عبور کشتی در دنیا

جزیره اِستاد که از سواحل شمال غربی نروژ سربرآورده، زندگی ملوانان این منطقه را سخت تر از قبل کرده است. نزدیک شدن به جزیره اِستاد به معنای رویارویی با دریای متلاطم، جریان های آبی خروشان و شدیدترین طوفان های کشور نروژ می باشد. حتی وایکینگ ها، این ملوانان جنگجوی اسکاندیناوی، دوست نداشتند که با چنین شرایطی مواجه شوند.

و اکنون پس از قرن ها برنامه ریزی، نروژ به یک راه حل اساسی برای معضل دست پیدا کرده است:

برنامه ریزی برای ساخت تونل اِستاد

آنها قصد دارند یک تونل بزرگ به اندازه کشتی های غول پیکر تا شبه جزیره اِستاد حفر کنند.

یک ضرب المثل قدیمی می گوید: اگر نمی توانی در اطراف جایی حرکت کنی و اگر نمی توانی از زیر و یا روی آن عبور کنی، پس باید راهی برای نفوذ به داخل آن پیدا کنی.

تونل اِستاد نروژ؛ بزرگترین تونل عبور کشتی در دنیا

کیت سولویک-اولسن، وزیر حمل و نقل نروژ در بیانه ای اظهار داشت: “این طرح، به طور حتم، مسیری ایمن و قابل اطمینان برای عبور از میان خطرناک ترین آب ها و سواحل نروژ محسوب می شود”.

مشخصات تونل اِستاد

عرض این تونل عظیم به ۱۰۰ فوت می رسد و در طول یک مایل، کشتی های غول پیکر را همراهی خواهد کرد. تونل اِستاد از “Moldefjorden” تا “Kjødepollen” کشیده خواهد شد. در موکاپ هایی که توسط اداره کل ساحلی نروژ طراحی شده، این طور به نظر می رسد که تونل اِستاد قرار است درست مثل تونل های عبور و مرور ماشین ساخته شود و در داخل آن چراغ های آبی رنگ و تلفن های اضطراری تعبیه شود.

تونل اِستاد نروژ؛ بزرگترین تونل عبور کشتی در دنیا

مهندسین اهل اسکاندیناوی از سال ۱۸۷۴ همواره رویای ساختن این تونل را در سر داشتند. پس از سال ها تجزیه و تحلیل و برآورد هزینه و سود، سرانجام دولت به طور رسمی حکم ساخت این پروژه بزرگ را امضا کرد. گزارشات حاکی از آن است که ساخت و ساز تونل استاد از سال ۲۰۱۹ شروع خواهد شد تا دریانوردان به راحتی بتوانند در میان آبدره ها و سواحل پر هیاهوی نروژ آمد و رفت کنند.

احداث تونل استاد

نخستین قدم برای احداث تونل این است که خدمه حفاری را از دو طرف کوه آغاز کرده و در وسط تونل همدیگر را ملاقات می کنند. هر دو طرف تونل با استفاده از بلوک های بتنی و سپرهای پلاستیکی تجهیز می شود تا در مقابل تاثیرات ناشی از نزدیک شدن کشتی ها مقاومت کند. همچنین، کشتی ها دید محدودی نسبت به مسیر پیش رو و پشت سر خواهند داشت تا خطر برخورد را به حداقل ممکن برسانند.

تونل اِستاد نروژ؛ بزرگترین تونل عبور کشتی در دنیا

اداره ساحلی نروژ، مسئول این پروژه عظیم، برآورده کرده است که برای احداث تونل اِستاد باید ۳ میلیون متر مکعب سنگ حفر کنند که وزن آن در پایان ساخت گذرگاه به ۸ میلیون تن می رسد. به گزارش اداره ساحلی نروژ: اتمام پروژه ۳ تا ۴ سال زمان می برد اما به محض آماده شدن گذرگاه، روزانه حدود ۱۰۰ کشتی مسافربری و باربری قادر خواهند بود از میان دریای متلاطم سواحل نروژ و باریک ترین نقطه شبه جزیره با آسودگی عبور کنند.

تونل اِستاد نروژ؛ بزرگترین تونل عبور کشتی در دنیا

کشتی های غول پیکر برای ورود به تونل در اولویت هستند و قایق های کوچکتر باید منتظر بمانند تا ابتدا کشتی های باری و مسافربری داخل شوند.

این نخستین باری نیست که ما شاهد شاهکارهای ناب نروژ در زمینه حمل و نقل هستیم. نروژ همچنین در صدد است تا رویاهای بلندپروازانه خود را عملی کند و به اولین کشوری تبدیل شود که استفاده از خودروهای گازسوز را در اسلو، پایتخت خود ممنوع می کند و به طور حتم هزینه های هنگفتی را برای ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری صرف خواهد کرد.

نظرات کاربران