کتابخانه ی تیانجین بینهای جالب ترین کتابخانه ی دنیا

تیانجین بینهای جالب ترین کتابخانه ی دنیا

کل : 3

میانگین : 5

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۲ آذر ۱۳۹۶

در سال 1941، جورج لوئیس بورژس، نامزد جایزه نوبل، داستان کوتاه معروف خود را با نام “کتابخانه ی بابل” نوشت. در “کتابخانه ی بابل” دنیای وسیعی از کتاب ها در یک جا گردآوری شده بودند. اگر دنیای افسانه ای جورج لوئیس بورژس در این جهان هستی به حقیقت می پیوست، قطعاً همانند کتابخانه ی تیانجین بینهای در شمال شرقی چین می بود.

در ادامه ی این مطلب با سفرمی همراه باشید تا با جالب ترین کتابخانه ی دنیا آشنا شوید.

کتابخانه ی تیانجین بینهای

جالب ترین کتابخانه ی دنیا

جالب ترین کتابخانه ی دنیا که تیانجین بینهای (Tianjin Binhai) نام دارد، واقع در نزدیکی شهر پکن چین می باشد. این کتابخانه یکی از جالب ترین و زیباترین کتابخانه های دنیا بشمار می رود. کتابخانه ی تیانجین بینهای توسط کمپانی هلندی با نام “MVRDV” طراحی شده است. نحوه ی طراحی این کمپانی هلندی به سبک پیشرو و با ساختارهای نامتعارف در سراسر دنیا شناخته شده است.

کتابخانه ی تیانجین بینهای

شرکت هلندی “MVRDV” با موفقیت طرح جدیدی را برای احداث این کتابخانه در چین ایجاد کرد و زمینه ساز تحولی نوین در دنیای کتابخانه ها شد.

مدت زمان احداث این کتابخانه 3 سال به طول انجامید، لیکن هزینه ی ساخت آن هنوز مشخص نیست.

کتابخانه ی تیانجین بینهای

دکوراسیون و معماری کتابخانه ی تیانجین بینهای

فضای تمام سفید رنگ کتابخانه ی تیانجین بینهای تداعی گر کلیساهای جامع اروپایی می باشد. این کتابخانه در 6 طبقه و با مساحتی بیش از 34 هزار متر (366 هزار فوت مربع) و دارای ظرفیت بیش از 1.2 میلیون کتاب می باشد.

دکوراسیون داخلی کتابخانه ی تیانجین بینهای متشکل از ردیف هایی موج مانند است که به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد در میان قفسه های متعدد کتاب ها به آسانی قدم بزنند.

سپیدان، تلفیق جادویی طبیعت و تاریخ
ادامه مطلب

کتابخانه ی تیانجین بینهای

با این وجود، انرژی موجود در این کتابخانه ناشی از تعداد بالای کتاب ها و یا طراحی متفاوت قفسه های آن نمی باشد، بلکه این انرژی نشاءت گرفته از جسم کروی شکل سفید رنگیست که در وسط ساختمان قرار دارد.

کتابخانه ی تیانجین بینهای

در مجموع طراحی داخلی و خارجی ساختمان کتابخانه به نحوی صورت گرفته است که وقتی از دور به آن می نگریم تصویر چشم بزرگی قابل روئیت است.

کتابخانه ی تیانجین بینهای

کتابخانه ی تیانجین بینهای

امکانات کتابخانه ی تیانجین بینهای

طبقات پایین دارای امکاناتی از قبیل زمین بازی کودکان، اتاق مطالعه و سالن استراحت می باشند. طبقات بالایی نیز مجهز به امکاناتی از قبیل دفاتر کار، کامپیوتر، تجهیزات صوتی و اتاق جلسه هستند.

هدف از احداث این کتابخانه بدل ساختن تیانجین به قطب فرهنگی است. کتابخانه ی تیانجین بینهای تنها منزلگاه کتاب ها نیست، بلکه همچنین بازدیدکنندگان را به پارکی که در آن نزدیکی قرار دارد متصل می سازد.

کتابخانه ی تیانجین بینهای

در حقیقت کتابخانه ی تیانجین بینهای چین در نوع خود بسیار منحصر به فرد می باشد و در کل دنیا هیچ همانندی از آن یافت نمی شود.

با خرید بلیط هواپیما خارجی به این مقصد زیبای جهان سفر کرده و از کتابخانه حیرت انگیز آن نیز دیدن کنید.

نظرات کاربران