kutaisi

کوتائیسی؛ دومین شهر بزرگ گرجستان

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۵

kutaisiکوتائیسی مرکز ایالت ایمرتی، دومین شهر بزرگ گرجستان پس از تفلیس است. خیابان‌های پر از درختان زیبا با خانه های متعلق به قرن نوزدهم که در امتداد کرانه‌ی رودخانه‌ی Rioni برافراشته شده اند، به همراه چندین پارک زیبا، کوتائیسی را به مکانی زیبا برای گردش و سیاحت تبدیل کرده است. کلیساهای باشکوه باگراتی و گلاتی که هر دو در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند گواه اهمیت این منطقه می باشند.

کلیسای باگراتی (Bagrati Cathedral)

Bagrati Cathedral

ساخت بنای کلیسای باگراتی، که به‌نام باگرات سوم اولین پادشاه گرجستان نامیده شده است، در اواخر قرن دهم آغاز شد و در سال‌های اول قرن یازدهم به‌ اتمام رسید. این کلیسا در گرجستان به‌عنوان یکی از بناهای تاریخی با اهمیت فرهنگی شناخته شده است و معماری آن از ارزش ویژه ای برخوردار می باشد.

صومعه گلاتی (Gelati Monastery)

Bagrati Cathedral

Bagrati Cathedral

این کلیسا در ۱۱ کیلومتری قسمت غربی کوتائیسی قرار دارد. ساخت بنای صومعه گلاتی به همراه ساختمان اصلی در قرن یازدهم و دوازدهم شروع شد. این بنا در حال حاضر مرکز مذهبی، فرهنگی و آموزشی گرجستان محسوب می شود. مجموعه صومعه های گلاتی در لیست میراث جهانی یونسکو  ثبت شده است و از نظر معماری به‌دلیل وجود موزاییک ها و نقاشی های آبرنگی بر روی دیوار بسیار شناخته شده می‌باشد.  این بنا به دستور پادشاه داوود، مشهورترین پادشاه گرجستان احداث شده است. پیکر شاه داوود نیز در حیاط این صومعه مدفون می‌باشد.

صومعه موتسامتا (Motsameta Monastery)

Motsameta Monastery

Motsameta Monastery

صومعه موتسامتا در ۶ کیلومتری کوتائیسی قرار دارد. قدمت کلیسای کنونی به قرن یازدهم برمی‌گردد. ولی بر اساس مستندات تاریخی، ساخت این بنا در قرن هشتم شروع شده است. موتسامتا انبوهی از گردشگران را به خاطر یک سری اعتقادات خرافی که از دوران باستان برجای مانده است به‌خود جذب می‌کند.

هواپیمای بوئینگ 737 طلا در مالزی
ادامه مطلب

موزه تاریخی و ملی کوتائیسی (Kutaisi State Historical Museum)

Kutaisi State Historical Museum

این موزه در سال ۱۹۱۲ بنا شد و بیش از ۲۰۰.۰۰۰ اثر را در خود جای داده است.

منطقه تاریخی شهر (Historical district of the city)

Historical district of the city

ناحیه‌ی تاریخی کوتائیسی، منطقه‌ای سلطنتی است که پل سفید، خیابان Tsisferkantselta، خیابان St. Nino، خیابان Tsereteli و خیابان Pushkini را احاطه کرده است.

موزه باستان شناسی وانی (Vani Archeological Museum)

Vani Archeological Museum

در این موزه اکثر یافته های باستانی از منطقه ی وانی نگهداری می شود. در سال ۱۹۸۷ ، Gold Reserve  در این موزه افتتاح گردید، که در آن قطعات تولید شده توسط زرگرهای وانی نگهداری می شوند. در این نمایشگاه وسایل مربوط به معماری، اشکال برنزی منحصر بفرد و قطعات آن‌ها نیز به نمایش گذاشته شده است.

ذخیره‌گاه  طبیعی ساتاپلیا (Sataplia Nature Reserve)

Sataplia Nature Reserve

این ذخیره‌گاه طبیعی در ۶ کیلومتری شمال غرب کوتائیسی قرار دارد. در اینجا می توانید جاپاهای حفظ شده ی دایناسورها و مجموعه‌ی زیبایی از غارهایی با استالاکتیت و استالاگمیت های بی‌شمار را مشاهده کنید. در این منطقه یک موزه و گردش‌گاهی شیشه ای مشرف بر مناظر طبیعی بی نظیر نیز وجود دارد.

غار Prometheus (Prometheus Cave)

Prometheus Cave

Prometheus Cave

این غار در ۴۰ کیلومتری کوتائیسی نزدیک Tskaltubo قرار دارد و یکی از محبوب ترین مقصدهای گردشگری در این منطقه محسوب می‌شود. انواع مختلفی از طاقدیس ها، ناودیس ها، جداره‌ها، آبشارهای سنگی، رودخانه های زیرزمینی و جزیره ها در این غار استثنایی یافت می شوند. هر غار در میان این مجموعه شش تایی از نظر مقیاس متفاوت بوده و اشکال منحصربفردی از سنگ‌های رسوبی در آن یافت می شود. در اینجا شما شانس قایق سواری در درون جزیره زیرزمینی را نیز دارید.

زیباترین آبشارهای جهان
ادامه مطلب

Katskhi Pillar

Katskhi Pillar

این ستون آهکی در ۶۰ کیلومتری کوتائیسی در روستای Katskhi قرار دارد و در واقع یک مونولیت آهکی طبیعی می‌باشد. بلندای آن ۴۰ متر بوده و مشرف بر دره است. در بالای این ستون یک کلیسای کوچک و خانه ی روحانیت قرار دارد.

دره اوکاتس (Okatse Canyon)

Okatse Canyon

Okatse Canyon

این دره در روستای گوردی در ۴۲ کیلومتری کوتائیسی قرار دارد.  طول دره حدودا ۱۶ کیلومتر و عرض آن ۱۰تا ۱۵ متر است و عمقی نزدیک به ۵۰ متر دارد. در امتداد دره چندین آبشار وجود دارد که طول یکی از آن ها به ۷۰ متر می رسد.

نظرات کاربران