اگر در فضا گریه کنید چه اتفاقی برای اشک هایتان می افتد؟

 اگر در فضا گریه کنید چه اتفاقی برای اشک هایتان می افتد؟

کل : 2

میانگین : 5

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۰ آبان ۱۳۹۶

چشمان همه ی ما هر از گاهی گریان می شوند و اشک هایمان سرازیر می شوند؛ اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که اگر در فضا گریه کنید چه اتفاقی برای اشک هایتان می افتد؟

در ادامه ی این مطلب با سفرمی همراه باشید تا به پاسخ این سوال پی ببرید.

 اگر در فضا گریه کنید چه اتفاقی برای اشک هایتان می افتد؟

به نقل از فضانوردان، اشک ریختن برای زیبایی های حیرت انگیز و عظمت جهان هستی در ایستگاه فضایی بین المللی امری طبیعی است و یا اینکه حتی ممکن است به طور ناگهانی چیزی وارد چشمتان شود که موجب اشک آلود شدن آن گردد.

اما فکر می کنید در جاذبه ی صفر فضا چه اتفاقی برای اشک هایتان می افتد؟

آیا اشک ها در فضا همانند هنگامیکه روی زمین هستید از روی گونه هایتان سرازیر می شوند و یا اینکه به سمت پایین می افتند؟!

کلایتون (Clayton C. Anderson)، یکی از فضانوردان ناسا که تجربه ی گریه کردن در فضا را داشته است، چنین می گوید: “به خاطر برخی از شرایط بسیار احساسی بارها در فضا گریه کرده ام. گریه کردن در فضا درست همانند گریه کردن بر روی زمین است؛ اما با این تفاوت که اشک ها به سمت پایین سرازیر نمی شوند، چراکه در فضا جاذبه صفر است. در مقابل لحظات پر احساسی که در فضا تجربه کرده ام، این امر آن قدرها هم مهم نیست!”

بنابراین از تجربه ی این فضانورد پی بردیم که اشک ها در فضا به سمت پایین سقوط نمی کنند.

 اگر در فضا گریه کنید چه اتفاقی برای اشک هایتان می افتد؟

اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است: “آیا در جاذبه ی صفر اشک ها تشکیل می شوند؟”

در جاذبه ی صفر اشک ها همانند غدد کوچک بادامی شکل فرم می گیرند که با نام غدد اشکی لاکریمال (lachrymal) شناخته می شوند. لاکریما معنای لاتین واژه ی اشک است.

گنبد سلطانیه؛ سمبل معماری اسلامی در تاریخ ایران
ادامه مطلب

این غدد اشکی باعث ایجاد لایه ی مایع نازکی در مقابل چشمانمان می شوند تا محیط آن را مرطوب نگه دارند، اما علاوه بر این منبع اشک ها نیز می باشند.

تولید اشک در فضا متوقف نمی شود، با این وجود فضانوردان در ایستگاه بین المللی فضا به علت شرایط بالینی گاهی اوقات احساس خشکی چشم می کنند.

به عبارتی دیگر، اگر روزی به فضا بروید خواه نا خواه اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد، یا به علت زیبایی عظیم زمین یا به خاطر شدت تنهایی خود!

با این تفاوت که در فضا جاذبه ای وجود ندارد و قطرات اشک در کنار یکدیگر جمع می شوند تا نهایتاً یا از یک طرف صورت تان به طرف دیگر روند یا از آن جدا شوند. سپس اشک ها در فضا معلق می شوند و نهایتاً تبخیر می گردند.

 اگر در فضا گریه کنید چه اتفاقی برای اشک هایتان می افتد؟

حضور در فضا چگونه بر گرانش اثر می گذارد؟

در ایستگاه فضایی بین المللی جاذبه قطعا وجود دارد، اما اشیاء در مدار به صورت متداوم در حال سقوط آزاد در اطراف سیاره هستند. گرانش صفر به معنای این است که اساساً شتاب به سمت زمین صفر است. گفته می شود که بعضاً علت سقوط ایستگاه فضایی پدیده ی خارج شدن از مدار است.

ایستگاه های فضایی به صورت دوره ای ارتقاء کوچکی برای افزایش ارتفاع خود در بالای زمین صورت می دهند. بر روی کره ی زمین به لطف گرانش، مایعات شکل ظرفی که در آن قرار دارند را به خود می گیرند. اما در فضا مایعات به صورت کروی درمی آیند. تنش سطحی در مایعات موجب می گردد مولکول ها بر روی سطح مایعات به سمت یکدیگر گراییده شوند. از آنجاییکه در فضا گرانش وجود ندارد تا مایعات را به سمت پایین براند، آن ها به سمت یکدیگر جذب می شوند تا کوچک ترین شکل دایره ای ممکن را ایجاد نمایند.

فورستا لومینا؛ پارکی موضوعی و تفریحی
ادامه مطلب

آندریو (Andrew Feustel)، فضانورد امریکایی هنگامیکه در یکی از ماموریت های پیاده روی فضایی خود بود، پس از 5 ساعت معلق بودن در فضا، تکه ای کوچک از محلول ضد مه داخل چشمش رفت. تصور کنید هیچ چیزی در اطرافتان وجود ندارد، در لباس مخصوص فضا هستید و به خاطر کلاه آن نمی توانید چشمانتان را بمالید.

این شرایطی بود که آندریو خودش را در آن یافت.

 اگر در فضا گریه کنید چه اتفاقی برای اشک هایتان می افتد؟

اما خوشبختانه او توانست توسط اسفنج کوچکی که در داخل کلاهش چسبیده بود، چشمش را بمالد. کاربرد این اسفنج معمولا برای تنظیم مجدد فشار است.

بنابراین اکنون می دانیم که در فضا اشک ها و مایعات به شکل کروی درمی آیند.

به لطف فضانوردان و متخصصان رسانه های اجتماعی ویدیوهای جالبی از چگونگی تشکیل اشک در گرانش صفر وجود دارد. همراه با سفرمی به تماشای ویدیوی زیر بپردازید.

 

نظرات کاربران