colorful-city

رنگارنگ ترین شهرهای جهان در کدام نقاط قرار دارند؟

کل : 3

میانگین : 3.33

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۲ مهر ۱۳۹۵

گشت و گذار در شهرهای جدید همیشه لذت بخش است اما اگر این شهرها با رنگ های زیبا و متنوع مزین شده باشند تجربه گشت و گذار در آن ها لذتی دو چندان را به همراه خواهد داشت. مناطق مختلف جهان از کشور شیلی در آفریقای جنوبی تا شهر زیبا و مستعمراتی ترینیداد در کوبا به دلایل مختلفی از جمله ذوق هنرمندانه ساکنین شهر، علاقه عمیق فرهنگی به استفاده از رنگ های مختلف و یا ساخت لوکیشن های رنگارنگ برای پروژه های سینمایی، منزلگاه بناهای زیبا و رنگارنگ هستند. به عنوان مثال شهر رنگارنگ ویلمستاد واقع در جزیره زیبای کوراسائو منظره ای بسیار چشم نواز را پیش روی روی بینندگانش می گذارد. چنین شایعه شده است که حکمران این شهر برای تسکین دردهای میگرن خود دستور داده است که در طراحی بناهای این شهر از رنگ های متنوع و گیرا استفاده شود. خانه های جواهری رنگ شهر زیبای برونو در ایتالیا نیز در نتیجه حکمی حکومتی ساخته شده اند. در این شهر باید درخواست رسمی برای رنگ کردن خانه به مقامات محلی تحویل داده شود تا آن‌ها تصمیم بگیرند که براساس ساختار قرن شانزدهمی شهر چه رنگی برای خانه مورد نظر مناسب است.

دیگر شهرهایی که در ادامه به آن ها پرداخته خواهد شد به لطف پروژه های هنری و تبلیغات فیلم های بزرگ به تازگی چهره ای رنگی به خود گرفته اند ( نمونه آن شهر آبی رنگ جوزکار در اسپانیاست که به لطف فیلم سه بعدی اسمورف ها به رنگ آبی درآمد).

valparaiso-chile

پس در ادامه با سفرمی همراه باشید تا با چندی از رنگارنگ ترین شهرهای جهان، که اغلب شهرهای ساحلی و یا شهرهایی واقع شده در دامنه کوه ها هستند و زیبایی حیرت انگیزی را پیش روی بینندگانشان می گذارند، آشنا شوید. لازم به‌ذکر است که لیست رنگارنگ ترین شهرهای جهان روز به روز در حال گسترده تر شدن است.

رنگارنگ ترین شهرهای جهان

بورانو، ایتالیا

دیدن جزیره ونیزی بورانو از دریا کار سختی نیست. خانه های جواهری رنگ این جزیره زیبا با تصمیم و نظر طراحان، همچون فانوس دریایی عمل می کنند. بر طبق افسانه های قدیمی این جزیره، ماهیگیران مسیری را برای تشخیص و پیدا کردن راه خانه در مه های بسیار غلیظ، با رنگ های روشنی همچون نارنجی، زرد، قرمز و بنفش رنگ کردند. در حال حاضر رنگ آمیزی خانه ها به‌صورت قانون در آمده است. اگر شما در این شهر زندگی کنید و بخواهید خانه تان را رنگ کنید باید اجازه نامه رسمی از مقامات داشته باشید. آن‌ها رنگ خانه را نیز تعیین می کنند. این شهر با رنگ های زنده و گیرایش لذتی بی نظیر را برای بازدیدکنندگانش به ارمغان می آورد.

بورانو، ایتالیا

بو کاپ، کیپ تاون، آفریقای جنوبی

این منطقه که پیشتر با نام محله مالایی ها (به دلیل حضور بردگانی از مجمع الجزایر مالزی)  شناخته می شد دارای بناهایی بسیار زیباست که در میان ساختار معماری سنتی کیپ تاون می درخشند. خانه ها و مساجد این شهر مسلمان نشین با ترکیبی هنرمندانه از رنگ هایی همچون طیف های مختلف آبی، بنفش، زرد درخشان و سبز فسفری منظره ای منحصر به‌فرد را خلق کرده اند. با این که این منطقه یکی از قدیمی ترین مناطق شهر است و قدمت آن به قرن شانزدهم باز می گردد، ساکنین آن به تازگی اقدام به تغییر خانه های خود نموده اند. رنگ های زیبای این ساختمان ها نمایانگر حس آزادی و گرامیداشت ایام خاصی همچون  ماه رمضان و عید است.

برج دختر؛ فانوس دریای مرمره
ادامه مطلب

بو کاپ، کیپ تاون، آفریقای جنوبی

 ویلمستاد، کوراسائو

رنگ های خیره کننده شهر مرکزی جزیره کاراییبی کوراسائو دلیلی غیرمعمول دارند: سردرد. بر طبق افسانه های محلی در دهه ۱۸۰۰ حکمران مستعمره هلند به این نتیجه رسید که رنگ سفید باعث شروع میگرن او می شود. او فرمان داد که تمام بناهای شهر به رنگ هایی به جز رنگ سفید در بیایند. در حال حاضر این شهر زیبا با رنگ آمیزی خیره کننده اش و با حفظ سنت معماری دوران مستعمراتی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

 ویلمستاد، کوراسائو

جوداپور، هند

این شهر آبی رنگ هندی که در ایالت غربی راجستان واقع شده است بیش از هر چیز یادآور سیستم طبقاتی جامعه هند است. در گذشته، برهمن‌ها که طبقه بالای جامعه محسوب می شدند برای تمایز بخشیدن بین خودشان و طبقات پایین تر جامعه، خانه هایشان را به رنگ آبی در می آوردند. با گذشت زمان، استفاده از رنگ آبی در بناها فراگیر شد، تا جایی که حتی قلعه تاریخی Mehrangarh  Fort نیز آبی پوش شد. بسیاری بر این باورند که محبوبیت رنگ آبی در این شهر دلایل مختلفی از قبیل احترام به سنت ها دارد. ترکیب شیمیایی رنگ آبی می تواند در جلوگیری از نفوذ موریانه ها مؤثر باشد، رنگ آبی خانه ها را در مقابل نور شدید خورشید خنک نگه می دارد و علاوه بر تمام این ها زیبایی خاصی به چهره شهر می بخشد.

جوداپور، هند

لا بوکا، بوینس آیرس، آرژانتین از رنگارنگ ترین شهرهای جهان

کامینیتو، خیابان معروف رنگارنگ لابوکا در کنار رودخانه Riachuelo واقع شده است. پشت زیبایی خارق العاده این شهر دلیلی بسیار جالب نهفته است: خانه های این منطقه از ضایعات کارخانه کشتی سازی منطقه ساخته شده اند و با رنگ های باقیمانده موجود رنگ شده اند. امروزه رنگ های زیبا و درخشان بناهای این منطقه کارگر نشین، آن را به مقصد لذت بخش توریست هایی از سراسر جهان تبدیل کرده است.

لابوکا

جیپور، هند

جیپور تنها شهر رنگارنگ کشور هند نیست. اودیپور، شهر سفید؛ ناگپور، شهر نارنجی؛ و جیپور شهر صورتی رنگ این کشور زیباست. این شهر دیدنی که واقع در مرکز ایالت راجستان است، در قرن نوزدهم و زمانی که هند جزء مستعمرات انگلستان بود رنگ صورتی به خود گرفت. در آن زمان برای گرامیداشت ورود پرنس ولز “ادوارد”، به این شهر، حکمران محلی جیپور را به رنگ صورتی که نماد سنتی خوش آمدگویی است درآورد. از آن زمان به بعد قانونی به تصویب در آمد که به موجب آن شهر برای همیشه رنگ صورتی اش را حفظ کرد و میزبانی عالی برای بازکنندگان این شهر شد.

گران ترین کشتی ها تفریحی دنیا
ادامه مطلب

جیپور، هند

ترینیداد، کوبا از رنگارنگ ترین شهرهای جهان

این شهر دربخش مرکزی استان کوبایی سنکتی سپیریتوس واقع شده است. ترینیداد با بناهایی که قدمتشان به قرن شانزدهم می رسد و طبیعتی زیبا برآمده از نیشکرهای سبز رنگ، اقیانوس آبی و آفتاب درخشان، زیبایی خیره کننده ای دارد. این شهر زیبا که در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است با پول به‌دست آمده از خرید و فروش برده ها ساخته شده است و فرهنگ آفریقایی-کوبایی در جای جای خیابان‌های رنگارنگ آن دیده می شود. صومعه قدیمی سان فرانسیسکو، قصر Palacio Brunet و موزه Palacio Cantero از آثار دیدنی این شهر زیبا می باشند.

ترینیداد، کوبا

بالات، استانبول، ترکیه

بالات، متعلق به دوره بیزانس، همچون لحاف چهل تکه ای متشکل از رنگ هایی همچون قرمز، آبی و سبز در شهر استانبول می درخشد. با گذشت زمان این محله تبدیل به مقصد توریست های طرفدار هنر شد. قدم زدن در خیابان های پر پیچ و خم این محله به همراه ساختمان های رنگارنگ و همچنین دیدن فروشگاه های جدید، کافه ها و گالری ها از تفریحات لذت بخش این منطقه است.

بلاط، استانبول، ترکیه

Pelourinho، سالوادور، برزیل از رنگارنگ ترین شهرهای جهان

این محله نام خود را از کلمه‌ی معادل پرتغالی”قاپوق” (وسیله ای که در گذشته برای بستن بردگان و زندانیان استفاده می شد) گرفته است. در گذشته اولین بازار برده فروشان در این قاره ایجاد شده بود.  زمانی که قانون برده داری در سال ۱۸۳۵ لغو شد، شهر از هم فرو پاشید. اما در سال ۱۹۸۵ این محله در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و به تدریج بازسازی آن آغاز شد. در حال حاضر فرهنگ و هنر این محله به همراه بناهای آن احیاء شده است و سالانه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را با تفریحاتی همچون غذاهای لذیذ و موزه آفریقایی-برزیلی به‌سوی خود جذب می کند.

Pelourinho، سالوادور، برزیل

Rainbow Row، چارلستون، کارولینای جنوبی

خانه هایی به رنگ تخم‌ مرغ‌های رنگی عید، که در نزدیکی اسکله تاریخی چارلستون واقع شده‌اند، قدمتشان به اواخر قرن هجدهم بازمی‌گردد، که وقایعی همچون جنگ داخلی را پشت سر گذاشته‌اند. طبق افسانه‌های محلی، نمای این ساختمان‌ها که همچون رنگ‌های پاستل هستند تشخیص مهمان‌خانه‌ها را در شب برای دریانوردان آسان‌تر می کرد. برخی دیگر معتقدند که فروشگاه‌ها برای تبلیغات و جذب مشتری بیشتر از این رنگ ها استفاده می‌کنند. در حال حاضر خانه‌هایی به سبک گرجی که با شاخه های یاس بر روی دیوارهایشان مزین شده اند و بین خیابان های شرقی  ۸۳ و ۱۰۷ خیابان  Bay واقع شده اند دارای هویتی محلی و بسیار محبوب هستند.

تعطیلات خود را در بهترین اقامتگاه های ترکیه سپری کنید! (بخش1)
ادامه مطلب

charleston

جوزکار، اسپانیا از رنگارنگ ترین شهرهای جهان

بسیاری از شهرهای رنگارنگ جهان پیشینه‌ای تاریخی دارند، اما این شهر اسپانیایی به دلیلی کاملا مدرن چهره‌ای رنگی به‌خود گرفته است. در سال ۲۰۱۱ کمپانی سونی پیکچرز از ساکنین خواست که این شهر را برای فیلمبرداری فیلم انیمیشن اسمورف‌ها به رنگ آبی درآورند. زمانی که فیلمبرداری و تبلیغات وسیع این فیلم سه بعدی به اتمام رسید، کمپانی سونی خواست که شهر را به حالت اولش باز گرداند. اما ساکنین این شهر که به حضور توریست‌ها در شهرشان (و صد البته به پول هایشان!) عادت کرده بودند، با توافقی جمعی رنگ آبی شهر را حفظ کردند. اکنون این شهر تنها شهر اسمورفی جهان است که با جاذبه‌های شناخته شده‌ای همچون قارچ‌های معروفش (که مورد علاقه اسمورف‌ها و اسپانیایی‌هاست) مقصد تورهای مسافرتی بسیاری است.

جوزکار، اسپانیا

والپارایزو، شیلی

والپارایزو به قدری زیباست که حتی شاعری توانا همچون پابلو نرودا که زمانی در این شهر زندگی می‌کرد نمی تواند تمام و کمال زیبایی‌های آن را توصیف کند. بخش بندری این شهر که پیشینه‌ای تاریخی دارد، در میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است. در دل این شهر گیرا، بناهایی نامنظم و گاه متضاد، رستوران‌ها و فروشگاه‌هایی برای تمام سلایق جای گرفته‌اند. هنرمندان خیابانی نیز در زیبایی این شهر مشارکتی دیدنی دارند و خیابان های آن را به گالری‌هایی در فضای باز تبدیل کرده اند. برای رزرو هتل در اینجا، گزینه های بسیار جذابی نزدیک به مراکز فرهنگی پیش روی خود خواهید داشت.

والپرایزو، شیلی

سنت جان، جزیره نیوفاندلند، کانادا

احتمالا برجسته‌ترین ویژگی مرکز استان نیوفاندلند و لابرادور خانه‌های رنگی آن است که سبکی ویکتوریایی دارند  و در ردیف‌هایی به سمت مرکز شهر قرار گرفته‌اند. این خانه‌ها که به‌دلیل ظاهر رنگارنگشان با رنگ‌هایی همچون قرمز، آبی، زرد و سبز به jellybean  (نوعی پاستیل) شهرت یافته‌اند، ظاهری گیرا و متنوع به این محله بخشیده اند. بیشتر خانه‌ها با رنگ سفید مزین شده‌اند اما در برخی دیگر از خانه‌ها، رنگ‌ها به‌صورت نامنظم و گاه ناهماهنگ به کار برده شده‌اند. رنگ آمیزی خانه‌ها از دهه ۱۹۷۰ آغاز شد. بسیاری بر این باورند که علت آن شاد کردن فضای افسرده شهری بود. دلیل آن هر چه که باشد این خانه های رنگی ظاهری درخشان و زنده به جزیره بخشیده‌اند که خصوصا در روزهای دلگیر زمستانی می تواند بسیار شادی‌بخش باشد.

نظرات کاربران