درآمد ناچیز گردشگری ایران در مقایسه با آمار جهانی

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۵

درآمد ناچیز گردشگری ایران در مقایسه با آمار جهانی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سفر، به نقل از کارشناس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران، علیرغم اینکه ایران از نظر تعداد سایت های جهانی در رتبه 9 جهان و از نظر جاذبه های میراث فرهنگی و آثار ناملموس در جایگاه 10 است، اما فقط یک هزارم درآمد گردشگری جهان را دارد.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، «یعقوب امین زاده» در ادامه این گزارش اظهار کرد: طبق اعلام WTCC با مقایسه وضعیت گردشگری در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ این صنعت به لحاظ کسب درآمد با رقم ۱۲۶۰ میلیارد دلار، ۵ درصد رشد داشته که سهم ایران از آن یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بوده است و این سهم یک هزارم درآمد گردشگری جهان می شود.

به گفته ی امین زاده، در این گزارش که سال گذشته میلادی منتشر شده، رتبه ایران به لحاظ وضعیت زیرساخت و حمل و نقل از بین ۱۴۱ کشور، 93 بوده است. همچنین این رتبه در بخش زیرساخت گردشگری برای ایران، ۱۱۹ در بین کشورهای جهان تعیین شده است.

امین زاده کارشناس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد: طبق گزارش شورای رقابت پذیری سفر و گردشگری، رتبه ایران در شاخص اولویت صنعت گردشگری برای دولت در بین ۱۴۱ کشور، ۱۳۵ بوده است که این اصلا در شأن ایران نیست.

این کارشناس گردشگری لازمه تغییر وضعیت موجود را شناسایی چالش ها دانست و افزود: اولین چالش، نبود برنامه ملی توسعه گردشگری است. برای رفع این چالش باید بستری مناسب به منظور حضور اثر بخش ذی نفعان در فرآیند تدوین و جاری سازی برنامه توسعه ملی نیز فراهم شود و نباید محدود به چهار دیواری های معاونت گردشگری شویم.

تحویل نخستین هواپیمای Prime Air
ادامه مطلب

براساس گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سفر، عضو کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران با بیان این که جایگاه بخش خصوصی در حوزه کلان گردشگری گم است، آن را دومین چالش این صنعت برشمرد و افزود: هنوز مشخص نیست که رابطه ی بخش خصوصی و دولتی چگونه است. واقعیت همیشه بر این مبنا بوده که بخش دولتی بزرگ و بخش خصوصی کوچک بوده است. هرچند در ماده ۷۵ برنامه پنجم توسعه راه کار ایجاد شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولتی را اتخاذ کردند، اعتقاد بر این بود که اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی مشاور و مبنای تعامل باشد.

این کارشناس گردشگری توجه به زیرساخت ها را از وظایف دولت برشمرد و تاکید کرد: باید در بودجه رسمی کشور و سازمان، سهمی به تبلیغات اختصاص یابد. چرا باید بخش خصوصی از جیب خود برای تبلیغ و معرفی ایران هزینه کند، در شرایطی که قانون این را از وظایف دولت برشمرده است. هم اکنون بسیاری از کشورهای شناخته شده در صنعت گردشگری که نیاز چندانی برای تبلیغ و معرفی ندارند، برای جذب هر گردشگر دست کم دو دولار هزینه می کنند، در حالی که فکر نمی کنم در ایران این رقم به ۱۰ سنت هم برسد.

امین زاده در ادامه نظام آماری گردشگری ایران را صفر دانست و گفت: کل دارایی ما از بخش آمار به فایل های خالی اِکسِل محدود شده، آیا شأن گردشگری ایران این است؟ پورتال جامع گردشگری ایران نیز با هدف ترویج راه اندازی شد، اما هنوز مشکل زبان خارجی دارد. تغییر این وضعیت از تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری با مشارکت بخش خصوصی حاصل می شود.

لغو روادید بین ایران و آذربایجان
ادامه مطلب

 

نظرات کاربران