توصیه ها و هشدارهای گمرک برای مسافران

مقدار مجاز ورود و خروج ارز توسط مسافر

کل : 10

میانگین : 2.1

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۳ اسفند ۱۳۹۶

مقدار مجاز ورود و خروج ارز توسط مسافر

مقدار مجاز ورود و خروج ارز توسط مسافر به صورت نقد، اسناد بانکی و یا اوراق بهادار بی ‌نام (اوراق قرضه) به صورت فیزیکی و یا هر نحو دیگری تا سقف مبلغ ده هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها می باشد.

به نقل از گزارش خبرگزاری تسنیم، با توجه به نزدیک شدن تعطیلات عید نوروز و افزایش سفرهای برون مرزی، گمرک ایران مقدار مجاز ورود و خروج ارز توسط مسافر را اعلام نمود. علاوه بر این گمرک ایران توصیه و هشدارهایی را برای مسافران نوروزی عنوان کرد. در ادامه با سفرمی به این توصیه ها می پردازیم:

ارز - مقدار مجاز ورود و خروج ارز توسط مسافر

 

توصیه ها و هشدارهای گمرک برای مسافران عید نوروز و مقدار مجاز ورود و خروج ارز توسط مسافر به ترتیب زیر است:

  1. جاسازی هر نوع کالا و جنس و یا پنهان سازی آن از دید مأموران گمرک به عنوان قاچاق محسوب می گردد و مشمول مقررات مربوط به کالای قاچاق خواهد بود.

 

  1. هزینه هایی که بابت اضافه بار از مسافرین توسط شرکت های حمل و نقل دریافت می شود هیچگونه ارتباطی با حقوق ورودی گمرکی ندارد و این شرکت ها با توجه به شرایط خود و مقررات خود بار همراه مسافر را پذیرش می کنند، اما ملاک ارزیابی در گمرک ارزش کالا است .

 

  1. به هیچ نحو حمل کالای دیگران را نپذیرید چرا که در صورت قاچاق بودن کالا و بار هرگونه مسئولیت قانونی بر عهده ی شما خواهد بود. در صورت مشاهده ی هر نوع تخلف گمرکی تحویل گیرنده ی بار مسئول است و باید پاسخگو باشد.
تدوین پیش نویس الزامات وارسی پروازی
ادامه مطلب

 

  1. سعی کنید بار همراهتان را به حداقل برسانید و در صورت ممکن بارتان با وزن کم تری باشد تا زمان تحویل کالا به حداقل ممکن برسد و تشریفات گمرکی را به آسانی صورت دهید.

 

  1. برای به همراه بردن دارو هنگام خروج از کشور حتماً باید نسخه پزشک را همراهتان داشته باشید؛ در برخی از کشورها به همراه داشتن برخی داروها غیرقانونی و شامل حبس می باشد.

 

  1. ورود و خروج ارز به صورت نقد و یا اسناد بانکی (چک بانکی، چک تضمینی، چک مسافرتی، سایر اسناد مالی قابل انتقال) و یا اوراق بهادار بی ‌نام (اوراق قرضه) به صورت فیزیکی و یا هر نحو دیگری توسط هر یک مسافر تا سقف مبلغ 10000 یورو (ده هزار یورو) یا معادل آن به سایر ارزها، مجاز بوده و نیاز به اظهار ندارد. اما برای مبالغ بیش از 10000 یورو (ده هزار یورو) یا معادل آن به سایر ارزها، مسافر موظف است به سامانه ارز همراه مسافر مراجعه و نسبت به ثبت اطلاعات مورد نیاز اقدام نماید. پس از اخذ کد رهگیری و فرم مورد نظر توسط گمرک، مراحل بعدی را از طریق سیستم بانکی انجام دهد.

نظرات کاربران