درباره ی هواپیماهای ATR

کل : 2

میانگین : 4.5

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۳ فروردین ۱۳۹۶

به گزارش پایگاه خبری صنعت حمل و نقل کشور، پس از چند ماه مذاکره طولانی سرانجام کار مذاکره با شرکت هواپیماساز ایتالیایی ATR  به پایان رسیده تا امکان آن وجود داشته باشد که در سال جاری نخستین فروند از هواپیماهای خریداری شده از این شرکت نیز به ایران تحویل شود.

به نقل از گزارش ایسنا، بهمن‌ماه سال ۱۳۹۴ و همزمان با سفر رئیس جمهوری به فرانسه، ایران‌ایر دو توافق جداگانه برای خرید هواپیماهای جدید مسافرتی را امضا کرد تا در کنار خرید حدود ۱۰۰ فروند هواپیما از ایرباس شرکت هواپیمایی ATR را نیز برای ورود به بازار ایران محک بزند. با وجود آنکه به نظر می‌رسد قرارداد با ایرباس از تمام منظرهای اقتصادی و فنی پیچیده‌تر باشد، اما در نهایت قرارداد با این شرکت فرانسوی نهایی و اجرایی شد تا همچنان هواپیماهای ATR با ابهام‌هایی مواجه باشند.

در شرایطی که این امید وجود داشت مذاکرات با این شرکت در زمستان سال گذشته به پایان برسد و در نوروز ۱۳۹۶ امکان آن به وجود بیاید که چند فروند از هواپیماهای ATR به ناوگان ایران اضافه شوند اما برخی جزئیات فنی مانع از نهایی شدن آن در سال ۱۳۹۵ شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت حمل و نقل کشور، طبق جزئیاتی که از سوی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ارائه شده اصلی‌ترین عامل در طولانی شدن مذاکرات با این شرکت ایتالیایی بحث بر سر موتورهای کانادایی به کار رفته در این هواپیماها بوده است که ایران ضمانت قطعی مورد نیاز برای آن را نیاز داشته و این شرکت ایتالیایی نیز آن را پیگیری کرده است.

ارئه ی وای فای رایگان در 10 فرودگاه کشور
ادامه مطلب

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده خرید ۲۰ فروند هواپیمای ATR ۷۲- ۶۰۰ نهایی شده و می‌توان انتظار داشت به زودی شرایط برای ورود این هواپیماها به آسمان کشور فراهم شود.

اهمیت اصلی نهایی شدن این قراردادها به نوع این هواپیمای ایتالیایی مربوط می‌شود. هواپیماهای ATR یکی از بهترین گزینه‌ها برای رفع نیاز ایران به هواپیماهای کوچک برای فرودگاه های داخلی کوچک محسوب می‌شوند.

خانواده این هواپیماها که از سال ۱۹۸۹ طراحی‌اش آغاز شد و وارد مراحل بعدی فنی شد، در طول سال‌های گذشته یکی از پرطرفدارترین هواپیماهای کوچک فعال در بازارهای جهانی بوده است. مدل خریداری شده از سوی ایران نیز در سال ۲۰۰۹ میلادی نخستین پرواز خود را انجام داده و توانسته در جمع این خانواده با عنوان گزینه‌ای مطلوب شناخته شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت حمل و نقل کشور، هواپیمای خریداری شده از سوی ایران دو موتوره بوده و مناسب پروازهای منطقه‌ای است. از این‌رو بسیاری از آنها می‌توانند در فرودگاه‌های کوچک کشور و پروازهای داخلی مورد استفاده قرار گیرند. مصرف سوخت نسبتا پایین و هزینه کم نشست‌ و برخاست آنها در قیاس با هواپیماهای غول پیکر یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های این هواپیمای ایتالیایی به‌شمار می‌رود.

ظرفیت تعداد مسافران این هواپیما از حدود ۴۸ تا ۷۸ مسافر در قالب یک پرواز می باشد. طبق آمارهای ارائه شده تا ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۹۰۰ فروند از این هواپیما در ایرلاین‌های مختلف جهان فعال شده و طبق پیش‌بینی‌ها در سال جاری سفارش‌های قابل توجه جدیدی به این شرکت ایتالیایی – فرانسوی ارائه خواهد شد.

با نهایی شدن قرارداد خرید این ۲۰ فروند هواپیما مجموع هواپیماهای خریداری شده از سوی ایران‌ایر پس از برجام به ۲۰۰ فروند می‌رسد که در حال حاضر سه فروند از ایرباس‌ها به ناوگان کشور اضافه شده‌اند.

نظرات کاربران