iran_air_airbus_a320

ایرباس A321 مرجوعی نیست!

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۵ دی ۱۳۹۵

ایرباس A321 مرجوعی نیست!

به گزارش پایگاه خبری صنعت حمل و نقل کشور، در جریان مراسم ورود نخستین ایرباس 321 هما، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، فرهاد پرورش مدیرعامل هما، اصغر فخریه کاشان قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل و مدیرعامل ایرباس در نشست خبری حضور یافتند.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، در ابتدای این نشست خبری، مدیرعامل هما بیان کرد: به احتمال بسیار قوی تا قبل از پایان سال دو فروند هواپیما به ناوگان هوایی هما اضافه خواهند شد.

وی ضمن تکذیب خبر برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه این هواپیما مرجوعی کشور دیگری است که به هما داده شده است، بیان کرد: اینکه این هواپیمای ایرباس مرجوعی از کشوری دیگر است صحت ندارد.

طبق گفته ی وی؛ ایران‌ایر از ۱۰ ماه گذشته هواپیماهای موردنظر خود را انتخاب کرده است و این امکان ندارد که این هواپیما‌ها‌‌ همان هواپیماهای مرجوعی باشد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت حمل و نقل کشور، پرورش همچنین درباره تاریخ ورود هواپیماهای دیگر اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان سال جاری دو فروند هواپیمای دیگر وارد ناوگان خواهد شد. در این مدت دو فروند هواپیمای‌ ای‌تی‌آر هم به ناوگان ایرا‌ن‌ایر اضافه می‌شوند.

وی همچنین با بیان اینکه هر دو طرف این قرارداد‌ها به مفاد امضا شده پایبند هستیم، گفت: در زمان تحریم‌ها ایران‌ایر حتی امکان دریافت یک قطره سوخت را در فرودگاه‌های اروپایی نداشت اما به خوبی توانستیم این شرایط را هم مدیریت کنیم.

پرورش با بیان اینکه پیگیر بازسازی ساختار ایران‌ایر هستیم گفت: به زودی تصمیماتی که درباره ی بازسازی مالی و ساختاری ایران‌ایر گرفته شده است به امضاء می‌رسد.

ارزیابی فرودگاه های پر ترافیک ایران
ادامه مطلب

طبق گفته ی پرورش، بازپرداخت اقساط از محل فروش بلیط هواپیما انجام می‌شود و هر دوره بازپرداخت یک دوره تنفس دارد و به زودی بازپرداخت دوم هم به ایرباس پرداخت می‌شود.

پرورش با بیان اینکه ایران‌ایر ۳۸ سال تحریم را تجربه کرد اما تمام آن روز‌ها را پشت سر گذاشت و زنده ماند، خاطرنشان کرد: برای شرایط بازگشت تحریم‌ها هم تدابیری اندیشیده شده است که در چارچوب آن عمل خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت حمل و نقل کشور، مدیرعامل ایران‌ایر همچنین درباره وضعیت قرارداد‌ قطعات دوگانه هواپیماهای ایرباس گفت: همانطور که برای فروش هواپیما از خزانه‌داری آمریکا مجوز گرفته‌ایم برای تامین قطعات آن مجوزهای لازم اخذ شده است.

در ادامه قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در این نشست خبری عنوان کرد: پیش پرداخت بعدی ایرباس زمان تحویل دو فروند هواپیمای دیگر پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بخشی از فاینانس قرارداد خرید هواپیما از ایرباس توسط شرکت ایرباس با بازپرداخت ۱۰ ساله تامین می‌شود و بخشی دیگر از فاینانس از موسسات مالی و بازپرداخت ۱۸ ساله تامین خواهد شد، تصریح کرد: پیش پرداخت بعدی در زمان تحویل دو فروند هواپیمای دیگر صورت خواهد گرفت. مانند سایر قرارداد‌ها ۱۵ تا ۲۰ درصد پیش پرداخت اولیه را ایران‌ایر می‌پردازد و مابقی به شکل فاینانس تامین خواهد شد.

فخریه‌کاشان تاکید کرد: اگر تحریم‌ها برگردد در چارچوب مقررات و قوانین عمل می‌کنیم و در مورد وام‌هایی که گرفته شده است، شرایط بازپرداخت‌‌ همان شرایط قبل بازگشت به تحریم‌ها خواهد بود.

فخریه کاشان افزود: سه قرارداد مهم در زمینه نوسازی هواپیما با ایرباس برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیما، با بوئینگ برای خرید ۸۰ هواپیما و با‌ ای‌تی‌آر برای خرید ۲۰ فروند هواپیما امضا کرده‌ایم.

آیا می دانید سالانه در ایران چند سانحهء هواپیما رخ می دهد؟
ادامه مطلب

در ادامه این نشست رسانه‌ای، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دو فروند هواپیمای دیگر تا پایان سال وارد ناوگان ایران‌ایر می‌شود، گفت: در سال آینده ۷ فروند هواپیمای دیگر که از ای‌تی‌آر خریداری می‌شوند، به ناوگان وارد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت حمل و نقل کشور، آخوندی با اشاره به اینکه نوسازی ایران‌ایر تنها شامل نوسازی ناوگان نیست و بازسازی شرکت هما را در دستور کار خود قرار داده‌ایم افزود: افزایش سرمایه هما، نوسازی‌های فناوران و ارتقای مدیریتی و نیروی انسانی از کارهایی است که آن را شروع کرده‌ایم.

به گفته ی آخوندی میزان صندلی خریداری شده طی این قراردادها حدودا معادل ۵۰ هزار  صندلی است که بیش از دو برابر تمام صندلی‌های ناوگان فعال موجود است. توجه داشته باشیم که سن ناوگان هواپیمایی ایران حدود ۲۳ ساله است. این بدین معنی است که اغلب آنها یا سن بازنشستگی خود را طی کرده‌اند و یا به‌زودی به آن می‌رسند. بنابراین، باید توجه داشت که ظرف ۱۰ سال آتی اکثریت مطلق آنها باید از چرخه‌ی فعالیت خارج شوند.

وی تاکید کرد: امروز نوسازی ناوگان ایران‌ایر در آغاز راه است و در بحث تعمیر و نگهداری اقدامات گسترده‌ای در حال انجام است و در بخش‌های بازرگانی و تجاری خطوط هوایی ایران هم در حال انجام کارهای متعددی هستیم.

نظرات کاربران