بوئینگ - هواپیماهای امریکایی - صدور مجوز پرواز هواپیماهای امریکایی به ایران - ایرلاین های خارجی

مجوز پرواز هواپیماهای امریکایی به ایران صادر شد

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: جمعه, ۸ مرداد ۱۳۹۵

مجوز پرواز هواپیماهای امریکایی به ایران صادر شد

با استناد بر عناوین روز جمعهء واشنگتن، مجوز پرواز هواپیماهای ساخت آمریکا که در ایرلاین‌های خارجی فعالیت می‌کنند صادر شد. این اقدام آمریکا در جهت فراهم کردن ضمانت جدی‌تر برای شرکت‌های هواپیمایی در جهت ازسرگیری روابط تجاری و مالی ایران پس از برداشته شدن تحریم‌هاست. دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه مجوز پرواز هواپیماهای ساخت آمریکا به ایران و توقف موقتی را صادر کرد. به این ترتیب برخی شرکت‌های هواپیمایی که پروازهای متعددی را به ایران انجام می‌دهند از این پس قادر هستند از هواپیماهای آمریکایی برای جابه‌جایی مسافران خود به ایران استفاده کنند.

بنا بر توافق هسته‌ای که جولای سال گذشته میان ایران و ۶ قدرت جهانی به دست آمد شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی می‌توانند مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را دریافت کنند اما توافق میان شرکت بویینگ و ایران‌ایر که در دست اقدام است مورد مخالفت نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره قرار گرفته است و آن‌ها سعی دارند تا از نهایی شدن این قرارداد جلوگیری کنند.

مجوز صادر شده توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا مبنی بر ورود هواپیماهای ساخت آمریکا به ایران هیچ تأثیری بر روی قرارداد میان بوئینگ و ایران‌ایر نخواهد داشت.

به گفتهء جاناتان اپشتاین، وکیل سرشناس آمریکایی، هواپیماهای آمریکایی می‌توانند به کشورهای دیگری مثل کوبا، سودان، سوریه و کره شمالی که تحریم شده‌اند پرواز کنند اما ایران در این مورد استثناء بوده است. از نظر فنی هیچ راهی برای پرواز به ایران وجود نداشت و به همین دلیل انجام پرواز به ایران باعث ایجاد نگرانی‌های زیادی در بین لیزینگ‌های هواپیمایی آمریکایی می‌شد.

توافق بوئینگ برای تامین مالی هواپیماهای ایران
ادامه مطلب

اپشتاین که مشاور شرکت‌های لیزینگ هواپیمایی در موارد مربوط به تحریم است، اظهار داشت، در عمل بسیاری از هواپیماهای ساخت آمریکا به ایران پرواز کرده‌اند اما مجوزی که روز جمعه صادر شد هرگونه ابهام را در این‌باره از بین برد.

نظرات کاربران