نگاهی به اخبار صنعت هوایی در هفته ی گذشته

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۷ آذر ۱۳۹۵

اخبار صنعت هوایی در هفته ی گذشته

به گزارش پایگاه خبری حمل و نقل کشور، هفته‌ی گذشته سخنگوی شرکت بوئینگ عنوان کرد که اگر دولت «ترامپ» رییس جمهور جدید، سیاست آمریکا در قبال ایران را تغییر دهد و فروش هواپیما به ایران را ممنوع سازد، بوئینگ به این مسئله احترام می‌گذارد.

به گزارش خبرنگار،تین نیوز  قانون‌گذاران آمریکایی دلیل مخالفت خود با فروش هواپیما به ایران را حمایت جمهوری اسلامی از آنچه «تروریست‌ها در سوریه و حزب‌الله لبنان» می‌خوانند، عنوان کردند.

اما چند روز پس از آن دولت باراک اوباما در واپسین هفته‌های استقرارش در قدرت با نمایندگان آمریکا همراهی نکرده و مجوز فروش بیش از صد فروند هواپیمای «ایرباس» ساخت فرانسه به ایران را صادر کرد.

این در حالی است که مجلس نمایندگان آمریکا هفته پیش با تصویب طرحی، فروش هواپیمای مسافربری به ایران را منع کرده بود.

در همین راستا رویترز در گزارشی اعلام کرد؛ اداره کنترل دارایی‌های خارجی بخش خزانه‌داری آمریکا، مجوز لازم برای خرید ۱۰۶ فروند هواپیمای ایرباس را صادر کرده است؛ اگرچه هواپیمای ایرباس فرانسوی است و در این کشور تولید می‌شود؛ اما به دلیل اینکه حداقل ۱۰ درصد از قطعات آن آمریکایی هستند، در صورت فروش به ایران باید مجوز لازم از آمریکا را دریافت کنند.

این اقدام در حالی صورت گرفت که لغو ممنوعیت فروش هواپیماهای مسافربری به ایران، یکی از تعهدهای کشورهای ۱+۵ در قبال کاهش فعالیت‌های هسته‌ای ایران بود.
 
تأمین مالی خرید   ۷۷   فروند «ایرباس» نهایی شد
به نقل از قائم مقام وزیر راه و شهرسازی درباره نتایج مذاکره با مقامات ایرباس، هم‌اکنون قرارداد خرید ۱۱۲ فروند هواپیمای ایرباس نهایی شده و آماده امضاست.

وی همچنین درباره نحوه تأمین مالی این قرارداد اضافه کرد: طبق قرارداد اولیه روش خرید هواپیماها به صورت اجاره به شرط تملیک بلندمدت است. در همین زمینه موفق شدیم با یک شرکت لیزینگ بین‌المللی برای تأمین مالی خرید ۷۷ فروند ایرباس به توافق نهایی برسیم.

فخریه کاشان تصریح کرد: برای تأمین مالی تعداد باقی مانده هواپیماهای ایرباس نیز به اندازه کافی فرصت باقی است و به راحتی می‌توانیم برای تأمین مالی آن اقدام کنیم.

صدور بیش از   ۱۰۰۰   مجوز پرواز ویژه ایام اربعین حسینی به مقصد عراق  
هم‌زمان با مراسم اربعین امام حسین انجام پروازهای زیارتی به حداکثر خود رسید و بخش مهمی از اخبار هوایی به این موضوع اختصاص داده شد. معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری اعلان کرد،   هفته گذشته بیش از هزار مجوز پرواز ویژه ایام اربعین حسینی به مقصد عراق صادر شده است.

مرتضی دهقان با بیان این مطلب که عملیات پروازهای اربعین حسینی امسال از ۲۲ آبان آغاز و تا ۶ آذرماه ادامه دارد، افزود: سازمان هواپیمایی کشوری در راستای لزوم برنامه‌ریزی و هماهنگی پروازهای عتبات عالیات در این ایام با تشکیل جلسات متعدد با انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی و مدیران بازرگانی آن شرکت‌ها دستورالعمل ابلاغی نرخ فروش بلیط پروازهای نجف اشرف و بغداد در ایام اربعین را اعلام کرد.

شرکت هوایی «ترانس آسیا» تایوان منحل شد
به دنبال حوادث هوایی مرگبار خطوط هوایی ترانس آسیا تایوان و بروز مشکلات شدید مالی، این شرکت انحلال خود را به طور کلی اعلام کرد.
 
این شرکت هم اکنون بیش از یک هزار و 790 نفر کارمند و 16 فروند هواپیما دارد و پروازهایی را در سال‌های اخیر به 27 فرودگاه بین‌المللی و داخلی برقرار کرده بود.

این تصمیم را مسئولان شرکت، دردآور اما ضروری توصیف کرده و گفته‌اند که پروازهای این خط هوایی منحل و به دیگر خطوط محول خواهد شد تا این شرکت بیشتر از این زیاندهی نداشته باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که این شرکت پس از برخی حوادث مرگبار هوایی متحمل خسارات بسیار سنگین مالی شده و هم‌چنین در داخل آن هم مشکلاتی بروز کرده و بازرسان در حال بررسی پروندهای مرتبط هستند.

ارزیابی فرودگاه مهرآباد زیر دپارتمان ASQ
فرودگاه بین‌المللی مهرآباد به عنوان پرترافیک‌ترین فرودگاه کشور مورد ارزیابی قرار گرفته و در رنکینگ جهانی اتحادیه بین‌المللی فرودگاه‌ها ACI شرکت می‌کند. در این طرح خدمات مسافری این فرودگاه از سوی دپارتمان ASQوACI  مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
 
اجرای طرح ارزیابی سطح کیفیت خدمات فرودگاهی از دیدگاه مسافران، که با برنامه‌ریزی دفتر نظارت بر کیفیت خدمات فرودگاهی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی اجرا خواهد شد، منطبق با دستورالعمل‌های ACIو دپارتمان ASQاز  سه ماهه پایانی سال جاری آغاز خواهد شد.

طرح ارزیابی سطح کیفیت خدمات فرودگاهی در فرودگاه مهرآباد، در قالب طرح نظرسنجی ۳ ماهه زمستان تا اسفند  سال جاری و بر اساس نظرات مسافرین و مراجعان فرودگاهی برگزار خواهد شد. این ارزیابی مسافر محور بوده و نظرات مسافرین مستقیما در این رنکینگ تاثیرگذار خواهد بود.

تبدیل خانه های تاریخی به هتل های سنتی
ادامه مطلب

نظرات کاربران