ایران ایر-هواپیما-خرید هواپیما-بویینگ-ایرباس-Boieng-Airbus

رقابت بوئینگ و ایرباس برسر تصاحب بازارایران

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۱۵ خرداد ۱۳۹۵

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میهن صنعت ، بین شرکت های بوئینگ و ایرباس یک رقابت تنگاتنگی بر سر بازار ایران به وجود آمده که متاسفانه فروش هواپیما به ایران را با مشکل مواجه کرده است. شرکت ایرباس نیاز به گرفتن مجوز اوفک برای فروش هواپیما به ایران را دارد.

تحریم های مالی تجاری ایران توسط آمریکا باعث شده تا تمام ساکنان دائمی (دارای گرین کارت آمریکا)، سیتیزن های آمریکا و شرکت های تجاری و حتی غیر انتفاعی (NGO) ثبت شده در آمریکا (مهم نیست در کجای دنیا هستند) و تمام شعبه های خارجی این شرکت ها در سایر کشورها، نیازمند دریافت اجازه نامه کتبی اوفک اصطلاحا یعنی OFAC license از اداره خزانه داری فدرال آمریکا برای ارسال و دریافت پول یا بسیاری کالاها و سرویس ها به ایران (قبل از هرنوع اقدامی) هستند.
این مجوز هم از سوی آمریکا باید صادر شود و آمریکا هم می خواهد ابتدا مشکل بوئینگ را برای ورود به بازار ایران حل کند، بنابراین فعلا ایران ایر و این شرکت ها در حال مذاکره هستند تا هر چه سریعتر موانع رفع شوند.دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی به ممنوعیت معامله با دلار برای ایران اشاره کرد و اظهار داشت: شرکت ایرباس به دلیل این مشکل نمی تواند با ایران معامله داشته باشد، بنابراین باید منتظر ماند تا مشکلات بانکی پیش روی معاملات ایران حل شود.

سامانی با اشاره به رقابت میان دو شرکت بزرگ هواپیماسازی در دنیا، گفت: هرکدام از این شرکت ها به دنبال به دست آوردن سهمی از بازار ایران هستند و تلاش دارند تا محصولات خود را به ایران بفروشند.

شرکت های هواپیمایی خارجی فعال در ایران
ادامه مطلب

وی در خصوص خرید هواپیما از سوی سایر ایرلاین ها، اظهار داشت: در حال حاضر موضوع تامین مالی از طریق فاینانس خارجی مطرح است که هنوز به دلیل محدودیت های موجود در بخش بیمه فاینانس با مشکل مواجه شده است، البته شرکت ها در حال مذاکره هستند.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در پاسخ به این پرسش که شرکت های هواپیمایی به دنبال خرید هواپیماهای نو هستند یا دست دوم؟ گفت: خرید هواپیما هزینه بالایی دارد که ایرلاین های خصوصی قادر به پرداخت این هزینه ها نیستند و برای آنها صرفه اقتصادی ندارد، به همین دلیل از محل منابع داخلی نمی توانند هواپیما خریداری کنند.

سامانی با اعلام اینکه هر ایرلاین به تناسب توانمندی که دارد مشغول مذاکره برای خرید هواپیما است، گفت: شرکت ها در تلاش هستند تا هواپیماهایی با عمر کمتر وارد کشور شود تا خدمات دهی بهتری را به مسافران ارائه کنند.

وی با تاکید بر اینکه گشایش هایی که در منابع بانکی اتفاق می افتد می تواند فضا را برای حضور ایرلاین های ایرانی در بازار جهانی باز کند، افزود: متاسفانه صندوق توسعه ملی با سازوکار و قوانین سخت گیرانه ای که دارد، قادر به تامین نیاز شرکت های هواپیمایی نیست.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی ادامه داد: این موضوع نیاز به ورود نمایندگان مجلس دارد تا تغییراتی را در قوانین این صندوق اعمال کنند و این امکان فراهم شود تا استفاده از منابع مالی صندوق برای شرکت های هواپیمایی هم امکان پذیر باشد>.

نظرات کاربران