گردشگری ایران - گردشگری غذا - جشنواره غذا - نخستین جشنواره "سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری" - رامسر

اختتامیه جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۲ مرداد ۱۳۹۵

اختتامیه “جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری”

نخستین جشنواره “سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری” شب گذشته با معرفی برترین سرآشپزها در تله کابین شهرستان رامسر در غرب استان مازندران به اتمام رسید.

این جشنواره از عصر چهارشنبه در محل تله کابین رامسر آغاز و تا شب گذشته ادامه داشت و افراد زیادی به ویژه گردشگران این شهرستان ۷۰ هزار نفری از آن استقبال کردند.

مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در آئین اختتامیه این جشنواره با بیان اینکه سفره ایرانی شاخص بزرگ ایران اسلامی است، گفت: جذب مخاطب جهانی هدف سفره ایرانی است و این نخستین جشنواره ای است که به میزبانی مازندران با شرکت استان های گیلان، گلستان و قزوین در شهر زیبای رامسر برگزار شد و قرار است در مجموع این جشنواره در ۸ منطقه کشور برگزار شود. به گفته ی رحمانی موحد فرهنگ سفره ایرانی باید در تمام کشور و خانه ها توسعه یابد.

همچنین دومین جشنواره سفره ایرانی ۱۳ الی ۱۵ مرداد در تبریز با شرکت استان های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل و زنجان برگزار خواهد شد.

دلاور بزرگ نیا مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز عنوان کرد غذاهای محلی استان های مازندران، گیلان، قزوین و گلستان در رامسر معرفی شدند که این غذاها دارای تنوع، جذابیت و ارزش غذایی بالایی هستند.

به گفته ی وی جشنواره سفره ایرانی ایده ای نوآورانه در معرفی تنوع غذایی منطقه به مسافران، گردشگران و مردم هر منطقه است و برپایی این جشنواره آغاز قدم های بزرگ در جهت معرفی غذاهای سنتی و محلی در سفره مردم و گردشگران داخلی و خارجی خصوصا در منوی رستوران ها است.

گسترش روابط لوفت هانزا با شرکت های هواپیمایی ایرانی
ادامه مطلب

بزرگ نیا عنوان کرد توجه به فرهنگ بومی، معماری و گویش محلی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد و علاوه بر این ها ضروری است در زمینه غذا که یکی از عوامل جذب گردشگر است، فرهنگ سازی شود.

در انتهای این جشنواره برترین سرآشپزهای رستوران ها در تهیه غذاهای سنتی و بومی از استان گلستان، رستوران قصرخورشید، استان مازندران، رستوران آبادگران و استان گیلان، رستوران آفتاب و مهتاب معرفی شدند.

نبی الله نوری به عنوان آشپز برتر استان مازندران انتخاب گردید و تندیس جشنواره را دریافت کرد، مرضیه قاسمی و مهدی اصلانی نیز هر دو از مازندران شایسته تقدیر شدند.

مژگان نیکزاد از استان قزوین تندیس جشنواره را دریافت کرد و زهرا آهنی و امیرعرب مهدی هر دو از استان قزوین نیز شایسته تقدیر شدند.

نسرین عسگری زیارتی از استان گلستان تندیس جشنواره را گرفت و شمسی خالقی نیز از استان گلستان شایسته تقدیر شد.

سید مرتضی رحیمی مقدم از استان گیلان تندیس جشنواره را دریافت کرد و یحیی شادمان پور و خانم جهادی نیز هر دو از استان گیلان شایسته تقدیر شدند.

نخستین جشنواره سفره ایرانی از روز چهارشنبه ۳۰ تیرماه در شهرستان رامسر در غرب استان مازندران آغاز و به مدت سه روز ادامه داشت.

نظرات کاربران