گردشگری ایران - گردشگری شیراز - تخت جمشید - نقوش هخامنشی - ابزارهای هخامنشی - بازآفرینی یکی از نقوش برجسته هخامنشی به روش 2 هزار و 500 سال قبل

ساخت سرباز هخامنشی با ابزارآلات قدیمی و متعلق به ۲۵۰۰ سال پیش

کل : 5

میانگین : 2.6

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۵ مرداد ۱۳۹۵

ساخت سرباز هخامنشی با ابزار ۲۵۰۰ سال پیش   

محققان با ساخت و استفاده از ابزارهای ۲ هزار و ۵۰۰ سال قبل، موفق شدند سرباز هخامنشی را ایجاد کنند. مسئول گروه حفاظت و مرمت مجموعه جهانی تخت جمشید از اجرای پروژه بازآفرینی یکی از نقوش برجسته هخامنشی به روش ۲ هزار و ۵۰۰ سال قبل خبر داد. وی اعلان کرد، از سال ۸۲ تا سال ۸۴ بر روی ابزارهای هخامنشی که در نقوش برجسته استفاده می شده مطالعاتی انجام شد.

در این زمینه ابزارهایی مانند قلم موج، قلم تخت، تیشه های دندانه ای و … شناسایی و بر این اساس تصمیم گرفته شد با این ابزار و با همکاری یک دانشجوی رشته باستان شناسی به نام «فرهاد خسروانی» سر یک سرباز هخامنشی بازآفرینی شود که بر این اساس یک سری از ابزارهای دوره هخامنشی با روش های تاریخی توسط آهنگران قدیمی ساخته شد. شناسایی دقیق ابزار مورد استفاده هخامنشیان برای ساخت، تراش و صیقل دادن نقوش و مدت زمان احتمالی که صرف ساخت این نقوش می شده از جمله اهداف بازسازی این نقوش سنگی بود.

 

مسئول کارگاه ساخت نقش برجسته هخامنشی تصریح کرد هدف از اجرای این طرح، صرفا کپی کردن نقوش برجسته سنگی نیست. در این راستا سر یکی از سربازان هخامنشی که در مجموعه جهانی تخت جمشید وجود دارد انتخاب و تمامی ابعاد، نقوش و جزئیات آن در نظر گرفته شد و سنگتراش با دقت کامل به تراش سنگ پرداخت. پروژه از فروردین ماه امسال آغاز شده و نکته قابل توجه در ساخت این نقش برجسته، استفاده نکردن از ابزار و تجهیزات به روز است. به طور مثال سنگتراش جهت ایجاد جزییات نقش، باید مسافت کارگاه تا نقش برجسته اصلی را طی کند بدون آنکه از تصاویری با بزرگنمایی زیاد استفاده کند.

حل بحران زیان دهی فرودگاه ها با خرید هواپیماهای کوچک
ادامه مطلب

این پروژه در موزه رو باز تخت جمشید اجرا شد. بر مبنای گفته های پژوهشگران ، در زمان هخامنشی برای کشیدن طرح بر روی سنگ از ۲ روش گرته کردن و شابلون های چوبی استفاده می شد. گرته کردن عبارت است از سوزن کاری پوست حیوانات یا موادی مشابه بر اساس طرح مورد نظر و انتقال طرح سوراخ کاری شده روی بستر یا تکیه گاه با استفاده از پودرهای رنگی. در این بازآفرینی به جای استفاده از پوست حیوانات از ورقه های مخصوص که تقریبا همان خاصیت را دارا هستند و پودر زغال استفاده شد. یکی از دستاوردهای این کارگاه این بود که پژوهشگران قبلی معتقد بودند که برای ایجاد سطوح صیقلی از پودرهای ریز و پوست حیواناتی مانند کوسه استفاده می شد.

در سفرمی بیشتر بخوانید.

 

نظرات کاربران