قوانین گمرک برای مسافران ورودی

قوانین و مقررات گمرکی مسافران ورودی

کل : 8

میانگین : 5

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۱ مرداد ۱۳۹۵

ایران برای مسافران ورودی خود، فارغ از تابعیت‌شان قوانین و مقرراتی خاص دارد. در ادامه بعضی از قوانین گمرکی مسافران ورودی ایران را بررسی می کنیم. در تمام دنیا برای ورود و خروج کالا ها از کشور قوانینی وجود دارد. هر فرد در حین سفر میزان مشخصی بار می تواند داشته باشد. بعضی از موارد و کالاها ممنوعیت ورود و خروج دارند و یا برای‌شان باید مالیات پرداخت شود. میزان باز در بلیط های اکونومی 20 تا 25 کیلوگرم است و در بلیط های فرست کلاس و بیزنس کلاس می توان تا 30 کیلوگرم بار داشت.

اگر میزان بار شما بیشتر از این مقدار است، هنگام خرید بلیط هواپیما باید این موضوع را گزارش دهید. مطابق میزان اضافه بار و بسته به مقصد سفر و نوع بلیط‌تان باید هزینه ای اضافی پرداخت کنید. البته ماجرا به این جا ختم نمی شود بعضی از کشورها ممنوعیت هایی برای ورود بعضی کالاها دارند. بعضی دیگر نیز مشمول مالیات گمرکی می شوند.

قوانین و مقررات گمرکی برای مسافران ورودی      

مسافران ورودی به کشور (اعم از ایرانی یا غیرایرانی)، از اسباب سفر و اشیا شخصی همراه خود در سال یک بار می‌توانند به ارزش حداکثر ۸۰ دلار از معافیت گمرکی استفاده نمایند. این قانون شامل معافیت از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی مازاد بر ارزش مذکور با پرداخت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی می شود. اشیا شخصی باید همراه مسافر بوده و یا در زمان توقف وی در خارج، به موسسه حمل و نقل تحویل داده شود. همین طور باید به فاصله یک ماه بعد از ورود مسافر به گمرک برسد.

مواد اولیه و قطعات و لوازم فنی برای واحدهای تولیدی مسافران قابل ترخیص نیست. این موضوع یکی از مهم ترین قوانین گمرکی مسافران ورودی ب ایران است.

قوانین گمرک برای مسافران

قوانین گمرکی ورود طلا، نقره و ارز

 – محدودیت ورود و خروج ارز از کشورهای مختلف جهان با یکدیگر متفاوت است. هر کشور قانون خاص خود را دارد. ورود ارز به کشور به هر میزان آزاد است. مسافران ورودی باید ارز همراه خود را با تسلیم اظهارنامه ارزی به شعب بانک ملی مستقر در مبادی ورودی کرده و گواهی دریافت کنند.

 – ورود زیورآلات همراه مسافر از قبیل گردنبند، دستبند، گوشواره، انگشتر، النگو، ساعت و غیره در حد متعارف و برای مصارف شخصی به صورت واحد مجاز است. ورود مازاد بر آن منوط به کسب اجازه قبلی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

قوانین گمرکی ابزارآلات همراه کارگران

ابزارآلات استفاده شده مربوط به حرفه ایرانیان و خارجیان که به ایران وارد می‌شوند، مشمول معافیت می‌باشند. البته این معافیت مشروط بر این است که:

 – اشتغال آن افراد به حرفه و پیشه به تصدیق مقامات کنسولی ایران در کشور محل اقامت قبلی آنان رسیده باشد. در نقاطی که فاقد مقامات کنسولی ایران باشد ارائه گواهی مقامات محلی کفایت می کند.

 – کالا یک ماه قبل از ورود یا تا حداکثر ۹ ماه بعد از ورود آنان به گمرک برسد.

 – ماشین آلات و دستگاه ها از شمول این مقررات مستثنی بوده و تابع قانون صادرات و واردات هستند.

 – جنبه تجاری نداشته باشد.

قوانین برای کالاهای همراه ایرانیان مقیم خارج

لوازم خانه و اشیا شخصی استفاده شده ایرانیان مقیم خارج از کشور قوانین خود را دارد. افراد مقیم خارج اعم از مسافر با گذرنامه عادی، خدمت و یا سیاسی که مدت اقامت آنان در خارج یک سال یا بیشتر بوده و شش ماه آخر آن متوالی باشد و همچنین اتباع خارجه که برای اقامت به ایران وارد می شوند، مشمول معافیت هستند. برای استفاده از این معافیت شروط زیر باید برقرار باشد:

 – لوازم و اشیای مزبور از کشور و محل اقامت مسافر حمل و یک ماه قبل تا ۹ ماه بعد از ورود مسافر به گمرک برسد.

 – لوازم و اشیای مزبور با وضع و شئون اجتماعی آنان مناسب بوده و جنبه تجاری نداشته باشد.

 – ظرف مدت پنج سال قبل از چنین معافیتی استفاده کرده باشند.

 – کارمندان دولت که برای انجام ماموریت یک ساله و یا بیش تر به خارج اعزام می شوند در صورتی که قبل از پایان ماموریت و توقف یک ساله وارد کشور شوند، مشمول شرط مدت یک ساله توقف مذکور در این بند نخواهند بود.

 – منظور از اشیا و لوازم شخصی مذکور در این قانون اشیائی است که عرفا فقط مورد استفاده صاحب آن قرار گیرد و منظور از لوازم خانه اشیائی است که عرفا مورد استفاده خانواده هنگام اقامت در یک محل باشند.

برقراری پرواز اتریش-شیراز از سال آینده
ادامه مطلب

نظرات کاربران