نقش ویزای الکترونیک در صنعت گردشگری

عملیاتی شدن ویزای الکترونیک

کل : 8

میانگین : 5

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۵

ویزا یکی از الزامات برای سفرهای خارجی است. البته بعضی کشورها به دلیل نوع ارتباط شان از گردشگران ایرانی ویزا نمی خواهند یا ویزای فرودگاهی صادر می کنند. ویزای فرودگاهی در فرودگاه مقصد به محض ورود گردشگر صادر می شود. روند صدور ویزا در داخل کشور در حال تغییر و تحول است. عملیاتی شدن ویزای الکترونیک مهم ترین این تغییراتت است. با راه اندازی صدور ویزای الکترونیک، امور بسیار ساده تر و سریع تر می شود.

 

صدور ویزای الکترونیک

 

عملیاتی شدن ویزای الکترونیک

بنا به اظهارات معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه، ویزای الکترونیک تا شهریور ماه امسال عملیاتی خواهد شد. به گفته ی وی، در حال حاضر صدور ویزا بیش از ۵ روز به طول نمی انجامد اما با عملیاتی شدن ویزای الکترونیک این زمان به ۲۴ ساعت کاهش خواهد یافت.

نخستین جلسه ی کانون ملی ی هماهنگی گردشگری با حضور فعالان گردشگری، مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین معاون امور علمی و فرهنگی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برگزار گردید. در این جلسه حسن قشقاوی در خصوص لغو روادید با کشورهای مختلف اظهار کرد، لغو روادید با کشورهایی مانند ارمنستان و گرجستان به صورت موردی اتفاق افتاده است. وی ادامه داد آن ها آمادگی خود را برای لغو روادید با تمامی کشورها اعلام نموده اند و در حال پیگیری آن می باشند.

حسن قشقاوی تاکید کرد، آن ها خود را موظف به حمایت و همکاری با بخش خصوصی گردشگری می دانند. همچنین بنا بر آمار و ارقام، مشکلات و مباحث ایجاد شده بین ایران و عربستان و همچنین طرح محدودیت صدور ویزا که در آمریکا تصویب شده است، هیچ ضربه ای به صنعت گردشگری ایران وارد نکرده است.

راه اندازی مسیر پروازی جدید کیش ایر
ادامه مطلب

الزام صدور ویزای الکترونیک و توسعه حمل و نقل

مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این نشست بر صدور ویزای الکترونیک تا قبل از اتمام سال ۹۵ تاکید کرد. و همچنین افزایش زمان ویزای فرودگاهی از ۱۵ روز به ۳۰ روز و پیگیری فرآیند لغو روادید توسط وزارت امور خارجه را از جمله برنامه هایی برشمرد که در بخش تسهیلات صدور ویزا انجام شده است. با صدور ویزای الکترونیک زمان صدور ویزا به کمتر از 48 ساعت می رسد. به گفته مسعود سلطانی فر برقراری پروازهای جدید توسط ایرلاین ها، خرید هواپیماها و بازسازی شبکه حمل و نقل ریلی نیز از جمله اقداماتی هستند که در بخش حمل و نقل در حال شکل گیری است. بدیهی است که توسعه و افزایش خدمات حمل و نقل باعث کاهش هزینه ها می شود. می توانن امید داشت این توسعه تاثیر مثبتی در کاهش نرخ بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس داشته باشد.

معاون رئیس جمهوری در ارتباط با هدف گذاری برای جذب گردشگران خارجی گفت: میزبانی از ۳ درصد شیعیان جهان، یک درصد از مسلمانان جهان، یک درصد از گردشگران کشور چین و روسیه و همچنین گردشگران کشورهای اروپایی، ظرف ۱۰ سال آینده، ما را به رقم ۳۲ میلیون گردشگر می رساند. وی تاکید کرد این هدف گذاری ما را به رقم ۲۰ میلیون گردشگر که در سند چشم انداز ۲۰ ساله پیش بینی شده، خواهد رساند. علاوه بر این، سلطانی فر هزینه سفر در کشور را به عنوان یکی از مباحث چالش برانگیز گردشگری خارجی برشمرد.

به اتمام رسیدن ماموریت پرواز هواپیمای خورشیدی
ادامه مطلب

او خاطرنشان کرد، براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، ایران از نظر شاخص هزینه سفر رتبه نخست را از جهت ارزان بودن دارد. این در حالی است که ما در کشور مقایسه درستی از فصل پرحجم و کم حجم سفر نداریم. این مقام ارشد گردشگری کشور یادآور شد در صورتی که تمامی اعضای ارائه دهنده تور اعم از ایرلاین ها، هتل ها و… با همکاری و هم افزایی هزینه تورها را کاهش دهند، شاهد پایین آمدن هزینه گردشگری داخلی خواهیم بود.

 

صدور ویزای الکترونیک

 

ظرفیت های خارجی سرمایه گذاری در صنعت گردشگری

معاون رئیس جمهوری در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به ورود گروه های سرمایه گذاری از کشورهای مختلف که متقاضی سرمایه گذاری در گردشگری کشور هستند، اظهار کرد: این امر از جمله اتفاقات مثبتی است که پس از اجرای برجام شاهد آن هستیم. گروه های سرمایه گذاری با مدیریت و ساماندهی سازمان میراث فرهنگی با گروه های هتل ساز داخلی مشارکت و همکاری خواهند داشت. حالا وقت آن است که با ایجاد هماهنگی، گام های اساسی تری برای رشد و توسعه گردشگری برداشته شود.

ظرفیت های قانونی کانون ملی هماهنگی گردشگری، بستر بسیار مناسبی برای دستیابی به اهداف این صنعت است. رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید داشت دستیابی به اهداف و رشد و توسعه صنعت گردشگری، به همت، برنامه ریزی، سرمایه گذاری و همفکری و هماهنگی همه دست اندرکاران نیاز دارد. همچنین اضافه کرد: تمام دستگاه های دولتی و سایر قوا از گردشگری حمایت می کنند و برای رشد و رونق این صنعت عزم جدی دارند.

گسترش همکاری های گردشگری ایران و تایلند
ادامه مطلب

به گفته سلطانی فر، در مدت ۲ سال گذشته ۳۳ هتل ۴ و ۵ ستاره در کشور احداث شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است. همچنین در حال حاضر ۸۰۰ هتل یک تا ۵ ستاره و هتل آپارتمان در نقاط مختلف کشور در دست ساخت است. او همچنین بر اقدامات صورت گرفته برای توسعه صنعت گردشگری نظیر تسهیلات صدور ویزا، ساماندهی شبکه حمل و نقل هوایی، ریلی و جاده ای، سرمایه گذاری و ایجاد زیرساخت های مناسب و آموزش نیروی انسانی مرتبط با گردشگری تاکید کرد.

نظرات کاربران