گردشگری ایران - فرودگاه های ایران - هواپیما - تست اصطکاک - لاستیک زدایی - واترجت

اجرای تست اصطکاک در فرودگاه های کشور

کل : 2

میانگین : 1.5

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۸ تیر ۱۳۹۵

اجرای تست اصطکاک در فرودگاه های کشور  

براساس اظهارات مدیرکل تسهیلات و تجهیزات فرودگاهی، تا پایان امسال فرودگاه های پرتردد ایران لاستیک زدایی خواهند شد. به گفته ی وی، ۲۵۰ هزار مترمربع از باند فرودگاه ها با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال لاستیک زدایی می شوند.

از آنجاییکه نشست و برخاست هواپیما در باند موجب ساییده شدن چرخ آن می شود، در نتیجه باعث به جا ماندن اثر لاستیک در سطوح باند می شود که با گذشت زمان ضریب اصطکاک باند بالا رفته و در زمان حرکت هواپیما در سطح باند ایجاد اشکال می کند. به همین علت فرودگاه های پرتردد کشور تست اصطکاک می شوند. عملیات لاستیک زدایی به چهار روش صورت می گیرد، یکی از به روزترین، مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین روش تست اصطکاک، واترجت است. به همین علت پیمانکاران ملزم به انتقال این تکنولوژی به داخل کشور شده اند.

بنا به گزارش شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، هدف از لاستیک زدایی حفظ ایمنی سطح باند و پس از آن انجام تست اصطکاک می باشد. درصورتیکه تست اصطکاک باند از ضریب ۴۵ بیشتر باشد٬ لاستیک زدایی باند باید انجام شود. سال گذشته برای اجرای لاستیک زدایی مناقصه برگزار گردید و از اردیبهشت امسال تاکنون این اقدام در فرودگاه های تبریز٬ مشهد و اصفهان انجام شده است. در حال حاضر لاستیک زدایی فرودگاه یزد در حال اجرا می باشد و فرودگاه های شیراز و کرمان نیز در نوبت بعدی قرار دارند.

اجرای لاستیک زدایی برای نخستین بار است که در فرودگاه های ایران انجام می شود. لاستیک زدایی ابتدا در ۱۰ فرودگاه بین المللی انجام می شود سپس نسبت به میزان تردد، فرودگاه ها نوبت بندی می شوند.

ورود یک فروند سوخو 100 به ایران
ادامه مطلب

نظرات کاربران