جهانی شدن ژئوپارک قشم

جهانی شدن ژئوپارک قشم

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: جمعه, ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

با استناد بر اظهارات مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم، ژئوپارک قشم جهانی شد.

به نقل از گزارش ایرنا، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم «مرتضی شیخ زاده» جمعه شب در جمع خبرنگاران اعلان نمود: دویست و یکمین نشست شورای ژئوپارک‌های جهان به مدت 10 روز در فرانسه برگزار شد و در روز 15 اردیبهشت (روز پایانی این نشست)، جهانی شدن ژئوپارک قشم قطعی شد و سازمان یونسکو تاییدیه کتبی آن را ساعاتی پیش به این سازمان منطقه آزاد ارسال کرد.
به گفته ی شیخ زاده: ژئوپارک قشم نخستین بار در سال 1385 عضو شبکه جهانی شد. اما پس از 6 سال بررسی، کارشناسان یونسکو متاسفانه از این شبکه خارج شدند که با تلاش های جامعه محلی، کارشناسان و مدیران دوباره در دستور کار قرار گرفت و از امروز به عنوان یک ژئوپارک جهانی در یک دوره چهارساله تا ٢٠٢٠ به صورت رسمی زیر نظر یونسکو فعالیت خواهد کرد.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل منطقه آزاد قشم بیان کرد: با توجه به اینکه ژئوپارک سال ٩٢ کارت قرمز دریافت کرده بود، برخی تصمیم دولت تدبیر و امید برای بررسی دوباره ی پرونده توسط یونسکو را شعار می دانستند. اما اعتباراتی که برای زیرساخت‌ها از جمله توسعه ی جاده های دسترسی در غرب جزیره جهت درآمدزایی و اشتغال پایدار جامعه بومی در نظر گرفته شد، موجب تحقق یافتن این مهم شد.
وی افزود: ژئوپارک بین المللی قشم امروز می تواند درآمد پایدار داشته باشد و دولت نیز فضایی را با سرمایه گذاری ایجاد کرده تا شرایط جامعه ی محلی در چارچوب سیاست های دولت تدبیر و امید در زمینه ی اشتغال ارتقا یابد.
به گفته ی شیخ زاده: مطرح شدن ژئوپارک قشم زمینه ی توسعه ی روزافزون گردشگری در سطح بین الملل و در پی آن توسعه ی اقتصادی و اشتغالِ بخش قابل توجهی از بومیان جزیره را در کنار مراقبت درست از میراث ماندگار فرهنگی بر اساس استانداردهای بین المللی یونسکو را فراهم خوهد ساخت.
قشم با یک هزار و 500 کیلومتر مربع وسعت، به عنوان بزرگترین جزیره ی خلیج فارس در جنوب استان هرمزگان واقع است.

نظرات کاربران