خبر-اخبار-استرالیا-جزایر مرجانی-گردشگری-توریست-سفر

سبزها، مرجان‌ها را وارد بازی سیاسی می‌کنند؟

کل : 9

میانگین : 4.78

تاریخ انتشار: شنبه, ۸ خرداد ۱۳۹۵

برگزار کنندگان تورهای گردشگری دیواره بزرگ مرجانی، از دسترسی سیاست مداران و رسانه ها به صخرههای سفید شده جلوگیری می کنند. بسیاری از برگزار کننده های اصلی تورهای گردشگری، از ارائه خدمات مسافرتی به سناتورهای حزب سبز استرالیا برای بازدید از صخره های مرجانی سفید شده سر باز زدند. سفری که رنگ و بوی کشمکش سیاسی و میان حزبی دارد و میتواند صنعت گردشگری را تحت تاثیر قرار دهد.

پژوهش اخیر نشان می دهد که تقریبا ۹۳% از صخره های مرجانی گریت بریر به پدیده سفید شدگی گرفتارشده اند و همین مساله موجب شده تا بسیاری از برگزار کنندگان تورهای گردشگری به دلیل ترس از تاثیر بالقوه آن بر صنعت توریسم تمایلی برای افشای آن نداشته باشند.بر اساس اظهارات صورت گرفته، برگزار کنندگان تورهای گردشگری در کویینزلند شمالی اغلب از ترس آنکه با جلب توجه افکار عمومی نسبت به پدیده سفید شدن دیواره بزرگ مرجانی، تعداد بازدیدکنندگان کاهش یابد مانع بازدید رسانه ها و سیاستمداران ازاین مرجان ها می شوند.

 

 

بسیاری از برگزار کننده های اصلی تورهای گردشگری با پشتیبانی غولهای بزرگ این صنعت، حاضر به انتقال سناتورهای حزب سبز، ریچارد دی ناتالی و لاریسا واترز به تپه های مرجانی در مسیر حرکت به سمت کنز نشدند. این سفر بنا بود زمینه ساز کمپین انتخاباتی روز پنج شنبه آنها در زمینه سیاست های مرتبط با مرجان ها شود. بر اساس گفته های تونی فونتس، یکی از صاحبان مراکز غواصی، ;این آژانس ها، آخرین موارد از لیست بلند بالایی بودند که درخواست رسانه ها برای تهیه عکس، فیلم و گزارش را رد کردند. این پدیده بنا به اظهارات دانشمندان بدترین نمونه سفید شدگی در تاریخ مرجانهاست.

ورود قطار گردشگری بین المللی عقاب طلایی به ایران
ادامه مطلب

وی در ادامه مدعی شد:افراد زیادی با من تماس گرفتند و دنبال خدمات غواصی بودند.طبیعی است که در این منطقه مراکز غواصی بسیاری را می شناسم؛ زمانیکه با اونها تماس گرفتم و پرسیدم: “آیا تمایل دارید با رسانه ها در این مورد صحبت کنید؟” ” نه مورد از ده نفر، محترمانه از صحبت با رسانه ها خودداری کردند. اخیرا در مورد برگزار کننده هایی شنیده ام که علاوه بر خودداری از صحبت در مورد این موضوع، پا فراتر گذاشته و جلوی پخش خبر در خارج از منطقه کنز را هم گرفته اند.

وی ادامه داد: حتی در میان دوستانی که قلباً طرفدار سرسخت حزب سبز و از برگزارکنندگان اکوتوریسم برای حمایت از دیواره مرجانی هستند نیز، با رسانه ها صحبت نمی کنند و اجازه پخش خبر را هم نمی دهند. دانیل مک کارتی، مالک آژانس کرایه قایق های چارتر و رییس انجمن ماهیگیری ورزشی حرفه ای کنز، در مصاحبه با نیوز لیمیتد اظهار داشت که او و دیگر برگزار کننده ها مخالف بازار گرمی‌های حزبی سبزها هستند.

 

 

وی ادامه داد: به من گفتند که تمایل دارند تا از منطقه ای که بیشتر از همه سفید شده بازدید کنند و این خواسته به وضوح نشان میداد که بدنبال داستانی با پایان تلخند. برای من کاملاً واضح بود که آنها صرفا بدنبال نقطه ضعفی برای تشدید بحث و جدل های خود در مورد استخراج از معادن زغال سنگ بودند و برای رسیدن به هدفشان دست به هر کاری میزنند، حتی اگر لازم باشد اعتبار و شغل هزاران نفر رو که وابسته به سلامت دیواره بزرگ مرجانی قربانی میکنند.

قرار گرفتن پرونده مثنوی معنوی مولانا در مسیر ثبت جهانی
ادامه مطلب

استیو مون، رییس انجمن غواصی توریستی کویینزلند در مصاحبه با نیوز لیمیتد مدعی شد که فراهم کردن فرصت رسانه ای برای حزب سبز” ضربه ای مهلک ” برای صنعتی است که به تازگی از بحران مالی جهانی خارج شده است. نتیجه بدست آمده از بررسی صورت گرفته توسط دانشمندان “سازمان مبارزه با سفید شدگی مرجان ها مبنی بر سفید شدن ۹۳% از صخره های مرجانی در این سال، تحت پوشش رسانه ای گسترده خبری از بی‌بی‌سیتا نیویورک تایمز قرار گرفت. دی ناتالی، واترز و همراهانشان در نهایت از طریق جان رامنی، مالک Marine Encounters، راهی پیدا کردند؛ او یکی از معدود کسانی است که مشتاق رسانه ای شدن موضوع سفید شدن صخره های مرجانی است.

فونتس در ادامه افزود: من از آن دسته افرادی هستم که معتقدند این پدیده، معضل بزرگی است و اگر در مورد آینده و وضعیت مرجانها نگرانیم باید مردم را از این موضوع مطلع سازیم. بنابراین اصلا از صحبت در مورد این پدیده نمی ترسم و از برگزار کنندگان ریز و درشتی ناامید شدم که سر خود را در برف فرو برده اند و میخواهند از پذیرش ابعاد گسترده این موضوع شانه خالی کنند؛ و از ترس اینکه با رسانه ای شدن این موضوع گردشگران به اینجا سفر نکنند از صحبت کردن در مورد آن سر باز میزنند و تلاش میکنند آنرا مخفی کنند.اما چنین کاری ممکن نیست، این مساله ای قابل انکار نیست و با پنهان کاری نمیتوان با این پدیده مبارزه کرد.

نظرات کاربران