ممنوعیت سفر ایرانیان به امریکا

برگزاری جلسه با شرکت های هواپیمایی خارجی در سازمان هواپیمایی

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۱ بهمن ۱۳۹۵

به گزارش پایگاه خبری صنعت حمل و نقل کشور، «محمدحسن کرمانی» رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی از اقدام شرکت‌های هواپیمایی برای دریافت جریمه از مسافران ایرانی که سفر به آمریکا را تحت تاثیر سیاست‌های جدید این کشور کنسل کرده‌اند خبر داد و گفت: به همین منظور امروز (دوشنبه) جلسه ای فوق‌العاده با شرکت های هواپیمایی خارجی که به آمریکا سفر دارند در سازمان هواپیمایی برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت حمل و نقل کشور، به نقل از ایسنا «محمدحسن کرمانی» اظهار داشت: مطلع شدم شرکت‌های هواپیمایی (اتحاد، قطر، امارات، ترکیش، و… ) که به آمریکا پرواز دارند از مسافرانی که قصد کنسل کردن بلیط خود را داشته‌اند، تقاضای جریمه کرده‌اند؛ حتی برخی این جریمه‌ها را از مسافران گرفته‌اند، درحالیکه تصمیم دولت آمریکا به مسافران ارتباطی ندارد که حالا بخواهند جریمه ی آن را نیز بپردازند.

او درباره این که آیا بند حقوقی برای چنین شرایطی تعریف شده که شرکت‌های هواپیمایی را از دریافت جریمه باز دارد، اظهار کرد: این کنسلی، غیرارادی است که جزو موارد «فورس ماژور» تعریف می‌شود که به مسافر ارتباطی ندارد. برای همین قرار شد جلسه فوری در سازمان هواپیمایی با حضور نمایندگان شرکت های هواپیمایی که به مقصد آمریکا پرواز دارند، تشکیل شود تا این مساله حل شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت حمل و نقل کشور، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران درباره تکلیف تورها و مسافرانی که تحت تاثیر سیاست تحدید ویزا برای اتباع ۷ کشور مسلمان از جمله ایران، از سفرشان بازمانده‌اند، گفت: با توجه به اینکه چند سال پیش دستوری برای ممنوعیت برگزاری تور به مقصد آمریکا از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صادر شد، قاعدتا هیچ آژانسی نباید تور آمریکا داشته باشد، اما اگر توری هم وجود دارد باید براساس قرارداد بسته شده با طرف خدماتی در آمریکا، قضاوت و رفتار کرد.

تعداد گردشگران ایرانی گرجستان به 6 برابر رسید!
ادامه مطلب

وی با ابراز مخالفت نسبت به دستوری که چند سال پیش برای ممنوعیت اجرای تور از ایران به مقصد آمریکا توسط رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صادر شد، عنوان کرد: سفر انفرادی با گروهی چه فرقی می‌کند، وقتی مسافر به این مقصد وجود دارد؟ چرا باید ممنوعیتی برای آن قائل شویم تا عمل خلافی صورت گیرد؟ همین شرایط باعث شده اکنون مساله تورها و سفر آمریکا که تحت تاثیر سیاست دولت این کشور قرار گرفته، برای ما مبهم باشد. اعمال ممنوعیت بر اجرای تورهای آمریکا که چند سال پیش صادر شد را نوعی خیانت بود. همچنین، در حال حاضر منع این کار نوعی اشتباه است، چون همان تعداد اندکی که این تورها را اجرا می‌کردند، اکنون از طریق دبی و یا سایر کشورها، آن تور را اجرا می‌کنند و کسب و کار و جریان اقتصادی که در کشور خودمان می‌توانست جریان داشته باشد، به کشورهای دیگری هدایت شده است. این اتفاق برای آنتالیا هم رخ داد. وقتی تور به مقصد آنتالیا درحال برگزاری است، این حرف عاقلانه نبود که به آنتالیا نروید، ولی از طریق اسپارتا یا “غازیان تپ” بروید!

داستان آمریکا هم مثل آنتالیا شده، کار اشتباه‌ مان این بود که جلوی عملی قانونی را گرفتیم و حالا اسم آن را باید قاچاق بگذاریم. به خاطر همین در شرایط کنونی اگر توری به مقصد آمریکا وجود داشته باشد، موضوع آن برای ما مبهم می‌شود. تنها توصیه‌ای هم که در این شرایط می‌توان داشت تا حقوقی از مسافران ضایع نشود آن است که مجریانِ آن تورها بر اساس قرارداد با طرف خدمات دهنده در کشور مقصد، رفتار کنند.

نظرات کاربران