گردشگری ایران - صنعت هواپیمایی کشوری - عابدزاده - رئیس سازمان هواپیمایی کشوری - توافق مکتوب ایران با بوئینگ

ایران با بوئینگ به توافق مکتوب رسید

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۵

ایران با بوئینگ به توافق مکتوب رسید

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص قرارداد های ایرباس و بوئینگ توضیحاتی ارائه کرد. وی عنوان کرد، ناوگان هوایی ایران بسیار فرسوده است و از بین ۲۵۰ هواپیمای موجود در کشور، ۲۳۰ هواپیما باید تعویض گردند و علاوه بر این ها ایران برای نوسازی صنعت هواپیمایی خود ضمن مذاکره با شرکت های هواپیماسازی بزرگ دنیا، به دنبال ایجاد تنوع در خریدهای هواپیمای خود است.

عابدزاده تأیید توافق با شرکت بوئینگ را اعلام کرد و همچنین اظهار داشت که در چندین مرحله بین ایران ایر و نمایندگان شرکت بوئینگ مذاکراتی انجام شد و دو طرف به یک توافق مکتوب در زمینه خرید هواپیما رسیدند. عابدزاده تعداد هواپیماهای توافق شده را ۱۰۰ هواپیما عنوان کرد که قرار است از طریق فاینانس در اختیار ایران قرار گیرد. با این حال وی رقم قرارداد نهایی با این شرکت را که از سوی برخی منابع غربی ۱۷ میلیارد دلار عنوان شده است قطعی ندانست و اعلام کرد که جزئیات ساز و کار و توافق های مالی در این حوزه پس از مذاکرات بیشتر مشخص خواهد شد.

عابدزاده گفت که شرکت بوئینگ درخواست رسمی خود برای کسب مجوز نهایی فروش هواپیما را به خزانه داری امریکا ارائه کرده و قرار است پس از کسب این مجوز، متن قرارداد نهایی بین دو طرف منعقد شود. وی از ارائه زمانبندی خاصی برای عملیاتی شدن این قرارداد خودداری کرد و گفت تا زمانی که مجوز انعقاد قرارداد از سوی خزانه داری امریکا صادر نشود نمی توان زمان دقیقی در خصوص انعقاد و اجرای قرارداد ارائه کرد.

با توجه به اظهارات عابد زاده مذاکرات با بوئینگ از مدت ها پیش و بر اساس درخواست این شرکت و همچنین علاقه مندی سازمان هواپیمایی به جریان افتاده و بوئینگ در این مذاکرات بسیار جدی بوده است. با این حال وی عنوان کرد که ایران در زمینه انعقاد این قرارداد هیچ عجله ای به خرج نمی دهد و از آنجا که امریکا همواره از فرسودگی ناوگان هوایی ایران به عنوان یک اهرم فشار استفاده کرده است، ایران در زمینه این مذاکرات کاملاً احتیاط به خرج می دهد.

عابدزاده همچنین به آخرین تحولات مربوط به قرارداد ایرباس اشاره کرد و گفت که مانع نهایی در این زمینه تنها مجوز وزارت خزانه داری امریکاست. وی با اعلام اینکه شرکت ایرباس درخواست رسمی خود را به وزارت خزانه داری امریکا ارائه داده و منتظر صدور مجوز است عنوان کرد، فاینانس این قرارداد اصلاً مایه نگرانی نیست و با چند مجموعه در این راستا توافق هایی صورت گرفته است و تنها مسأله ای که اجرا و عملیاتی کردن قرارداد معطل آن است همان مجوز خزانه داری است. عابدزاده همچنین به رفع محدودیت پروازهای هما در آسمان اروپا پس از ۶ سال اشاره کرد و این واقعه را تحول بسیار مهمی در صنعت هوایی کشور دانست که با یک روند دقیق و کارشناسی شده و با حضور نمایندگان اتحادیه اروپا و ایکائو به سرانجام رسیده است. به گفته ی وی در پی سفر متخصصان کمیسیون اروپا شامل نمایندگان آژانس ایمنی هوانوردی اروپا و اعضای منتخب اتحادیه اروپا به تهران و ارزیابی عملکرد ایمنی قسمت های مختلف عملیاتی این شرکت از جمله عملیات، مهندسی و تعمیرات، خدمات فرودگاهی و ایمنی و تضمین کیفیت رأی سال ۲۰۱۰ میلادی این اتحادیه مبنی بر ممنوعیت بخشی از ناوگان این شرکت برای پرواز به اتحادیه اروپا لغو شد.

عابدزاده به موضوع دلالی خرید هواپیما اشاره کرد و ضمن تأیید این موضوع گفت: در دوران تحریم خرید هواپیما به دلیل سختی های زیادی که داشت بسیار پیچیده بود و از آنجا که از طریق چندین واسطه و شرکت این خریدها انجام می شد، هزینه به مراتب بالاتری از قیمت واقعی هواپیما از طرف ایران داده می شد.

نظرات کاربران