خریداری هواپیما بوئینگ

ایران با بوئینگ به توافق مکتوب رسید

کل : 9

میانگین : 4.89

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۵

خرید هواپیماهای جدید تحول بزرگی در صنعت هوایی کشور خواهد بود. این موضوع علاوه بر تاثیر روی کیفیت و امنیت پرواز با نرخ خرید بلیط هواپیما ارتباط دارد. در واقع افزایش تعداد ناوگان هوایی باعث تعدیل نرخ ها در مسیرهای داخلی و افزایش سفرها می شود. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص قرارداد های ایرباس و بوئینگ توضیحاتی ارائه کرد. وی عنوان کرد، ایران با بوئینگ به توافق مکتوب رسید. همچنین اضافه کرد ناوگان هوایی ایران بسیار فرسوده است و از بین ۲۵۰ هواپیمای موجود در کشور، ۲۳۰ هواپیما باید تعویض گردند. علاوه بر این ها ایران برای نوسازی صنعت هواپیمایی خود ضمن علاوه بر خریداری بوئینگ، به دنبال ایجاد تنوع در خریدهای هواپیمای خود است.

توافق ایران و بوئینگ

عابدزاده خریداری 100 فروند هواپیما از بوئینگ آمریکا را اعلام کرد. همچنین اظهار داشت که در چندین مرحله بین ایران ایر و نمایندگان شرکت بوئینگ مذاکراتی انجام شد. در نهایت دو طرف به یک توافق مکتوب در زمینه خرید هواپیما رسیدند. عابدزاده تعداد هواپیماهای توافق شده را ۱۰۰ هواپیما عنوان کرد. این هواپیماها قرار است از طریق فاینانس در اختیار ایران قرار گیرد. با این حال وی رقم قرارداد نهایی با این شرکت را که از سوی برخی منابع غربی ۱۷ میلیارد دلار عنوان شده است قطعی ندانست. در ادامه اعلام کرد که جزئیات ساز و کار و توافق های مالی در این حوزه پس از مذاکرات بیشتر مشخص خواهد شد.

عابدزاده گفت که شرکت بوئینگ درخواست رسمی خود برای کسب مجوز نهایی فروش هواپیما را به خزانه داری امریکا ارائه کرده است. قرار است پس از کسب این مجوز، متن قرارداد نهایی بین دو طرف منعقد شود. وی از ارائه زمانبندی خاصی برای عملیاتی شدن این قرارداد خودداری کرد. همچنین گفت تا زمانی که مجوز انعقاد قرارداد از سوی خزانه داری امریکا صادر نشود نمی توان زمان دقیقی در خصوص انعقاد و اجرای قرارداد ارائه کرد.

اجرای تست اصطکاک در فرودگاه های کشور
ادامه مطلب

با توجه به اظهارات عابد زاده مذاکرات برای خریداری بوئینگ از مدت ها پیش و بر اساس درخواست این شرکت و همچنین علاقه مندی سازمان هواپیمایی به جریان افتاده و بوئینگ در این مذاکرات بسیار جدی بوده است. با این حال وی عنوان کرد که ایران در زمینه انعقاد این قرارداد هیچ عجله ای به خرج نمی دهد و از آنجا که امریکا همواره از فرسودگی ناوگان هوایی ایران به عنوان یک اهرم فشار استفاده کرده است، ایران در زمینه این مذاکرات کاملاً احتیاط به خرج می دهد.

 

هواپیما بوئینگ

 

موانع بر سر راه خرید هواپیما

عابدزاده همچنین به آخرین تحولات مربوط به قرارداد ایرباس اشاره کرد و گفت که مانع نهایی در زمینه خریداری بوئینگ تنها مجوز وزارت خزانه داری آمریکا است. وی اعلام کرد این شرکت ایرباس درخواست رسمی خود را به وزارت خزانه داری امریکا ارائه داده و منتظر صدور مجوز است. همچنین ادامه داد، فاینانس این قرارداد اصلاً مایه نگرانی نیست و با چند مجموعه در این راستا توافق هایی صورت گرفته است. تنها مسأله ای که اجرا و عملیاتی کردن قرارداد معطل آن است همان مجوز خزانه داری است. عابدزاده همچنین به رفع محدودیت پروازهای هما در آسمان اروپا پس از ۶ سال اشاره کرد و این واقعه را تحول بسیار مهمی در صنعت هوایی کشور دانست. وی تاکید کرد این موضوع با یک روند دقیق و کارشناسی شده و با حضور نمایندگان اتحادیه اروپا و ایکائو به سرانجام رسیده است.

به گفته او در پی سفر متخصصان کمیسیون اروپا شامل نمایندگان آژانس ایمنی هوانوردی اروپا و اعضای منتخب اتحادیه اروپا به تهران و ارزیابی عملکرد ایمنی قسمت های مختلف عملیاتی این شرکت بخشی از ممنوعیت ها لغو شد. در این بازدید عملیات، مهندسی و تعمیرات، خدمات فرودگاهی و ایمنی و تضمین کیفیت رأی سال ۲۰۱۰ میلادی این اتحادیه بررسی گردید. عابدزاده به موضوع دلالی خرید هواپیما اشاره کرد و ضمن تأیید این موضوع گفت: در دوران تحریم خرید هواپیما به دلیل سختی های زیادی که داشت بسیار پیچیده بود. همچنین از آنجا که از طریق چندین واسطه و شرکت این خریدها انجام می شد، هزینه به مراتب بالاتری از قیمت واقعی هواپیما از طرف ایران داده می شد.

مذاکرات فرودگاهی ایران با ایتالیا
ادامه مطلب

نظرات کاربران