جزئیات پرونده نوسازی ناوگان هوایی ایران

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱ آذر ۱۳۹۵

جزئیات پرونده نوسازی ناوگان هوایی ایران

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سفر به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، پرونده نوسازی ناوگان هوایی ایران با مانع تراشی هایی که هر روز در این مسیر ایجاد می شود پیچیده شده است. این بار هم مجلس نمایندگان آمریکا دست انداز جدیدی درخصوص تامین مالی خرید هواپیماهای جدید به ایران ایجاد کرده اند. مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج شنبه طرحی را به تصویب رساند که به موجب آن، تامین مالی فروش هواپیماهای مسافربری به ایران از سوی بانک های آمریکایی ممنوع می شود.

رویترز در گزارش خود عنوان کرده که تصویب این طرح در راستای تلاش ها برای متوقف ساختن روند فروش هواپیما به ایران از سوی دو شرکت «بوئینگ» و «ایرباس» صورت گرفته است. پیش از این، دولت «باراک اوباما» با فروش هواپیما به ایران از سوی دو شرکت فوق موافقت کرده بود.

تامین مالی فروش هواپیماهای جدید به ایران در حالی زیر ذره بین مجلس نمایندگان آمریکا قرار گرفته که پیش از این، چند بار از سوی مقامات ایرانی اعلام شده بود که برای تامین مالی مشکلی وجود ندارد. حتی در ابتدای امر نیز فرمولی برای تامین مالی قرارداد ایرباس تعیین شده بود که براساس آن عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بود که فرمول مالی خرید هواپیما از ایرباس به صورت اجاره به شرط تملیک است. بر اساس این مدل پرداخت، ۸۵ درصد مبلغ این هواپیماها از سوی فروشنده تامین می شود و این هواپیماها به صورت اجاره در اختیار ایران قرار می گیرند. ۱۵ درصد مابقی از پول هواپیما نیز به تدریج از سوی ایران پرداخت می شود.

ایران ایر با امضای تفاهم نامه خرید هواپیما از ایرباس، نوسازی ناوگان هوایی ایران را کلید زد. هرچند روند نهایی شدن این قراردادها طولانی تر از آنچه مقامات ایرانی وعده داده بودند شده است، اما چندی پیش مسئول تیم مذاکره کننده با دو غول هواپیماسازی جهان اعلام کرد که بعد از چند ماه مذاکره و بررسی های تخصصی، امضای قرارداد خرید هواپیما از ایرباس به مرحله آخر رسیده و به زودی متن توافق شده امضا می شود. اصغر فخریه کاشان همچنین از ورود اولین سری هواپیماهای نو در ماه مارس ۲۰۱۷ نیز خبر داده بود.

حال اما در جدیدترین اخبار منتشر شده، یکی از مقامات شرکت ایرباس در حاشیه اجلاس بانکداری ایران و اروپا در فرانکفورت، صحبت از پرداخت نقدی خرید هواپیما را به میان آورده است. از این مقام مسئول در شرکت ایرباس، درباره تاخیر در روند نهایی شدن قرارداد فروش هواپیما به ایران سوال شده و وی در پاسخ، به دو مانع اشاره کرده و گفته است: مجوزهای مربوط به صادرات را باید وزارت خزانه داری آمریکا صادر کند. ایرباس اوایل سال جاری میلادی درخواست این مجوزها را به این وزارت خانه آمریکا ارائه داده است. بر همین اساس اولین مجوز از سوی این وزارتخانه، سپتامبر امسال برای فروش ۱۷ فروند هواپیما به ایران صادر شد. در حال حاضر نیز منتظر مجوز دوم هستیم. روند کار این گونه است و نمی توانیم بدون این مجوز، قرارداد خود با ایران را به ثمر برسانیم.

افزایش جریان ترافیکی ۱۰۰ تا ۱۵۰ پرواز در آسمان ایران
ادامه مطلب

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سفر به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، این مقام مسئول در شرکت ایرباس مانع دوم را محافظه کاری ایرانی ها در انعقاد قرارداد و نهایی شدن آن دانسته و عنوان کرده است: ایران ایر بعد از سال ها تحریم برای انعقاد و بحث راجع به قرارداد، آن طور که باید، آمادگی ندارد. ما برای توضیح مفاد قرارداد به ایران، وقت زیادی صرف کردیم تا بتوانیم ثابت کنیم آنچه در این قرارداد آورده شده است، با محتویات سایر قراردادهای ایرباس فرقی ندارد. بنابراین امضای قرارداد زمان بر است. ایران ایر احتیاط زیادی به خرج می دهد. از وی در خصوص آخرین وضعیت تحویل هواپیماهای ایرباس به ایران سوال شده که در پاسخ اظهار کرده است: ما تا پایان سال جاری میلادی آماده تحویل یک فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۱ باریک پیکر به ایران هستیم، البته به شرط امضای قرارداد نهایی فروش. آنچه در صحبت های وی جالب به نظر می رسد، تاکید بر کمبود وقت برای تحویل هواپیما به ایران است. وی گفته است: برای تحویل هواپیما به ایران زمان زیادی نداریم. ایرباس می تواند قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران، ۴ فروند هواپیمای پهن پیکر دیگر را نیز به ایران ایر تحویل دهد. اما تحویل این هواپیماها منوط به تامین مالی آنها است. باید مشخص شود چه کسی قرار است پول این هواپیماها را بپردازد و چه مجوزی می تواند از وزارت خزانه داری آمریکا بگیرد.

برخی کارشناسان اعتقاد دارند تاخیر در نهایی شدن قرارداد ایرباس و ایران ایر، موجب شده روند ورود هواپیما به ایران نیز مطابق برنامه پیش نرود. حال ایرباس قصد دارد با تحویل حداقل یک فروند هواپیما تا پایان سال ۲۰۱۶، تا حدی بر مدار وعده های داده شده حرکت کند. از سویی با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران، این احتمال وجود دارد که تیم مذاکره کننده با هواپیماسازان، دستخوش تغییرات شود. از این رو احتمال تغییر سیاست ها نیز وجود دارد. بنابراین دولت روحانی از یک سو و ایرباس از سوی دیگر در تلاشند که هر چه سریع تر بخشی از قرارداد را اجرایی کنند. به هرحال برخی اعتقاد دارند تا پایان سال جاری میلادی اولین سری هواپیماهای جدید به ایران می آید و برخی دیگر می گویند امکان دارد این موضوع به سال ۲۰۱۷ موکول شود.

شناسایی آثار باستانی متعلق به عصر پارینه سنگی در پاسارگاد
ادامه مطلب

این مقام مسئول در شرکت ایرباس، در مورد نحوه تامین مالی فروش هواپیماها به نکته ای اشاره کرده که پیش از این عنوان نشده بود. وی اظهار کرده است: ترجیح می دهیم برای ۵ فروند هواپیمایی که اشاره کردم، از ایران ایر پول نقد دریافت کنیم. اما باید واقعیت ها را در نظر داشته باشیم. با توجه به اینکه ممکن است وزارت خزانه داری آمریکا مجوز تامین مالی این هواپیماها را قبول کند، تنها فروش هواپیمای اول به صورت نقدی خواهد بود و سایر هواپیماها می تواند به طرق دیگر تامین مالی شود. بنابراین همه چیز به وزارت خزانه داری آمریکا بستگی دارد. چراکه تامین مالی، دارای اهمیت کلیدی در این قرارداد است. به نظر می رسد ایران قصد دارد برای این هواپیماها، امکانات و خلبان تهیه کند. اما ایرباس بدون دریافت وجه، هواپیما تحویل نمی دهد. از سویی نیز تصور نمی کنیم ایران ایر بتواند پول هر ۵ هواپیما را به صورت نقدی پرداخت کند.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی قطعات هوایی ایران نیز از ورود یک فروند ایرباس ۳۲۱ از ۱۷ فروند دارای مجوز اوفک تا پایان دسامبر ۲۰۱۶ (دی ماه ۹۵) خبر داد. سیدجواد هاشمی تهرانی با اشاره به زمان ورود علامت ثبتی تا قبل از پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به کشور تصریح کرد: تست این هواپیما در مراحل نهایی قرار دارد و به زودی به ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) ملحق خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سفر به نقل از ایسنا: در شرایط پسابرجام خرید دو فروند ایرباس ۳۲۱ مدل ۲۰۰۶ توسط یک ایرلاین داخلی در حالی بدون سر و صدا انجام شد که هنوز تلاش شرکت های دولتی برای خرید هواپیمای نو ادامه دارد. چند روزی است که شرکت کیش ایر دو فروند هواپیمای مسافربری ایرباس ۳۲۱ خریداری کرده و این هواپیماها هم اکنون با روزانه ۶ نشست و برخاست از دو مبدا کیش و مشهد به مقصد نجف در حال سرویس دهی به زائران اربعین حسینی هستند. محمدتقی جدیدی، مدیرعامل کیش ایر گفت: سرانجام پس از ۶ ماه تلاش در شرایطی که با توجه به تحریم و موانعی که آمریکایی ها ایجاد می کردند توانستیم دو فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۱ مدل دسامبر ۲۰۰۶ خریداری کنیم. هم اکنون روزانه ۶ سورتی (نشست و برخاست) توسط دو ایرباس خریداری شده صورت می گیرد. قرار است تا آخر سال ۱۳۹۵ سه فروند هواپیمای دیگر خریداری کنیم و سال آینده این تعداد را به ۱۰ فروند برسانیم.

افزایش 30 درصدی قیمت هتل ها !
ادامه مطلب

وی درباره قیمت و نحوه پرداخت مبلغ هواپیماها گفت: بخشی از مبلغ به صورت نقد و بخش دیگر اقساطی پرداخت می شود. هر خریدی که می خواهد انجام شود به خصوص هواپیما باید با توجه به مشخصات آن کارشناسی روی مبلغ انجام شود و معمولا خرید نهایی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد بالاتر از مبلغ کارشناسی صورت می گیرد. ولی ما توانستیم هواپیماها را ۳ تا ۴ میلیون دلار پایین تر از رقم کارشناسی که در انگلیس انجام شد، خریداری کنیم. مضافا اینکه آنها قیمت را به صورت نقد برای ما کارشناسی کردند ولی ما هواپیما را با اقساط دو ساله خریدیم. وی گفت: شرکت های دولتی در حال مذاکره با ایرباس و بوئینگ برای خرید هواپیما هستند اما تا زمانی که مجوز لازم براساس آیتم های اوفک را نگیرند نمی توانند آنها را وارد کنند. با این حال راه های فرعی هم در این مسیر وجود دارد که ما راه فرعی را انتخاب کردیم.

نظرات کاربران