به نقل از تین نیوز، عفت تجارتچی (زاده ی ۱۲۹۶ خورشیدی – درگذشته ی 19 فروردین ۱۳۷۸)، نخستین زن خلبان ایران است. وی نخستین زنی بود که در ایران فن خلبانی را آموخت. او در سال 1296 متولد شد و در سال 1318 به تشویق پدرش و علاقه ی بسیاری که به پرواز داشت در آموزشگاه خلبانی که در آن سال به تازگی آغاز به‌کار کرده بود، ثبت‌نام کرد.

تاریخ شروع کار تجارتچی ۵ مهر ماه ۱۳۱۸ بود و نخستین پرواز مستقل او ۲۷ آبان ماه ۱۳۱۹۹ انجام گرفت.
در مورد نخستین زن خلبان ایران بیشتر بدانید

به گفته ی ناهید فیاض‌منش، دختر نخستین زن خلبان ایران، آن روزها محل تمرین خلبانی فرودگاه دوشان تپه بود و هواپیمایی که مادرم با آن تمرین پرواز می‌کرد «تایگر موس» (Tiger Mouth) نام داشت.

به نقل از گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، این هواپیما رو باز بود به‌طوری که نیم تنه ی سرنشینان آن از محفظه بیرون می‌ماند و خلبان با دو کمربند که از روی شانه‌هایش عبور می‌کرد به صندلی بسته می‌شد تا هنگام پرواز با عملیات آکروباتیک سقوط نکند.

در مورد نخستین زن خلبان ایران بیشتر بدانید

در شروع تمرینات خلبانی، بعضی از دوستان و فامیل از پدربزرگم می‌خواستند تا از فعالیت‌های خلبانی مادرم جلوگیری کند. حتی چندبار کسانی به خانه ی پدربزرگم تلفن کردند و به دروغ خبر دادند که هواپیمای مادرم سقوط کرده است، اما مادرم با پشتکار و علاقه ی عجیبی دیپلم خلبانی را دریافت کرد. حمایت مادر و پدر او در موفقیت‌هایش تاثیر فراوان داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


33.3KFollowers
26Followers
2.2KPosts
990Comments
28Followers
Follows
8.7KSubscribers
Subscribe