در مورد نخستین زن خلبان ایران بیشتر بدانید

کل : 2

میانگین : 5

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲ خرداد ۱۳۹۶

به نقل از تین نیوز، عفت تجارتچی (زاده ی ۱۲۹۶ خورشیدی – درگذشته ی 19 فروردین ۱۳۷۸)، نخستین زن خلبان ایران است. وی نخستین زنی بود که در ایران فن خلبانی را آموخت. او در سال 1296 متولد شد و در سال 1318 به تشویق پدرش و علاقه ی بسیاری که به پرواز داشت در آموزشگاه خلبانی که در آن سال به تازگی آغاز به‌کار کرده بود، ثبت‌نام کرد.

تاریخ شروع کار تجارتچی ۵ مهر ماه ۱۳۱۸ بود و نخستین پرواز مستقل او ۲۷ آبان ماه ۱۳۱۹۹ انجام گرفت.

به گفته ی ناهید فیاض‌منش، دختر نخستین زن خلبان ایران، آن روزها محل تمرین خلبانی فرودگاه دوشان تپه بود و هواپیمایی که مادرم با آن تمرین پرواز می‌کرد «تایگر موس» (Tiger Mouth) نام داشت.

به نقل از گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، این هواپیما رو باز بود به‌طوری که نیم تنه ی سرنشینان آن از محفظه بیرون می‌ماند و خلبان با دو کمربند که از روی شانه‌هایش عبور می‌کرد به صندلی بسته می‌شد تا هنگام پرواز با عملیات آکروباتیک سقوط نکند.

در شروع تمرینات خلبانی، بعضی از دوستان و فامیل از پدربزرگم می‌خواستند تا از فعالیت‌های خلبانی مادرم جلوگیری کند. حتی چندبار کسانی به خانه ی پدربزرگم تلفن کردند و به دروغ خبر دادند که هواپیمای مادرم سقوط کرده است، اما مادرم با پشتکار و علاقه ی عجیبی دیپلم خلبانی را دریافت کرد. حمایت مادر و پدر او در موفقیت‌هایش تاثیر فراوان داشت.

ملحق شدن یک فروند ایرباس A321 به ناوگان کیش ایر
ادامه مطلب

نظرات کاربران