توافق لیزینگی برای ورود هواپیما به کشور

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۵

 توافق لیزینگی برای ورود هواپیما به کشور

به گزارش پایگاه خبری صنعت حمل و نقل کشور، رئیس سازمان هواپیمایی کشور در تازه ‌ترین اظهارات خود از رایزنی‌ها برای خرید لیزینگی هواپیما با چهار کشور آلمان، ایتالیا، ایرلند و فرانسه خبر داده است.

به نقل از خبرنگار پایگاه خبری صنعت حمل و نقل کشور، علی عابدزاده‌ اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی در تلاش است تا شرایط را برای خرید لیزینگی هواپیما و سرمایه‌گذاری شرکت‌های ایرانی در این زمینه فراهم کند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور با بیان اینکه ایرلند و ایتالیا از جمله کشورهایی هستند که ساختارهای لیزینگی قوی دارند عنوان کرد: این موضوع از سوی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی هم پیگیری می‌شود.

این سخنان در حالی از سوی رئیس سازمان هواپیمایی کشور عنوان شده است که چندی پیش نیز رویترز در خبری اعلام کرد؛ ایران با یک شرکت لیزینگ خارجی برای فاینانس خرید ۱۷ فروند هواپیمای ایرباس به توافق رسیده‌اند.

به نقل از پایگاه خبری صنعت حمل و نقل کشور با استناد بر این خبر، شرکت لیزینگ بخشی از هواپیماهایی که ایران سفارش داده است را خریداری کرده و سپس آنها را به شرکت هواپیمایی ملی این کشور اجاره می‌دهد، اما این از سوی مسئولان داخل کشور تا کنون تائید و یا تکذیب نشده است.

این خبرها در حالی از سوی مسئولان و رسانه‌ها مطرح شده است که در اسفند ماه سال گذشته وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه به زودی شرکت بین‌المللی لیزینگ هواپیما را با همکاری شرکت‌های بزرگ خارجی تشکیل خواهیم داد خبر داد و گفت: «این بنگاه‌ها باید ایجاد شود تا ما مطمئن بشویم همواره امکان دسترسی به هواپیماهای مدرن برای همه شرکت‌ها در کشور وجود دارد. مسئله‌ای که ما از ابتدا در بازسازی صنعت هوانوردی در مورد آن بحث داشتیم، مواردی از جمله بازسازی ساختاری بنگاه‌ها، ورود هواپیماهای جدید و ایجاد ساختاری برای بنگاه لیزینگ، مانند تمام دنیا بود.»

بازگشت KLM قدیمی ترین ایرلاین دنیا به ایران
ادامه مطلب

به طور قطع تأمین هواپیما از طریق لیزینگ یکی از راهکارهای مطلوب برای تأمین هواپیماهای مورد نیاز ناوگان هوایی کشور است که بعد از برجام برای ورود هواپیما به کشور، وزارت راه و شهرسازی با بانک‌ها و شرکت‌های مختلفی مذاکره کرده است اما این موضوع تاکنون با توجه به مشکلات پیش‌روی وزارت راه و شهرسازی محقق نشده است.

آمار لیزینگ هوایی در جهان
بر اساس گزارش پایگاه خبری صنعت حمل و نقل کشور، در سال 1970 سهم لیزینگ هوایی در دنیا 5 درصد به تعداد 17 از 3722 فروند هواپیما بوده است. در سال 2012 این مقدار به 7/37 درصد به تعداد 7390 از 19594 فروند هواپیما رسید. پیش‌بینی می‌شود این میزان به بالای 50 درصد در سال 2020 برسد.

به این ترتیب «صنعت لیزینگ» به‌عنوان اهرم و ابزار کارآمد می‌تواند در خدمت تمامی بخش‌های اقتصادی و خدماتی قرار گیرد و با تامین منابع مالی و اعتباری ضروری شتاب به فعالیت‌های تولیدی و خدماتی بدهد و مشکل اصلی فرآیندهای تولید و خدمات را که همانا کمیت و کیفیت سرمایه است به نحو موثری تقلیل دهد و زمینه رشد فعالیت‌های اقتصادی و خدماتی از جمله صنعت هواپیمایی را فراهم کند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت حمل و نقل کشور به نقل از کارشناسان و تحلیلگران صنعت هوانوردی؛ صنعت هوایی ایران دارای پتانسیل بالایی بوده و به نظر می‌رسد باید همانند کشورهای دیگر در راستای توسعه و بازسازی خطوط هوایی از توان و ظرفیت‌های شرکت‌های لیزینگ نیز بهره‌برداری شود که این امر امکان مدیریت نقدینگی، خرید هواپیما با پیش پرداخت پایین، کاهش ریسک و… را برای شرکت‌های هواپیمایی در بر خواهد داشت.

نظرات کاربران