untitled-4

آزادسازی نرخ خدمات گردشگری

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۷ آذر ۱۳۹۵

آزادسازی نرخ خدمات گردشگری

untitled-5

به گزارش دنیای اقتصاد، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به همراه دو معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری این سازمان به استان قم سفر کردند تا از نزدیک در جریان فعالیت‌های صورت گرفته در این استان در زمینه اقتصاد مقاومتی و همچنین پروژه‌های گردشگری قرار گیرند. به گزارش «دنیای اقتصاد» زهرا احمدی‌پور در این سفر ضمن دیدار با استاندار قم، بر اهمیت گردشگری مذهبی در این استان تاکید کرد و خواستار توسعه و تقویت موضوعات مرتبط با گردشگری مذهبی در این استان شد.

معاون رئیس‌جمهوری همچنین ضرورت ایجاد تسهیلات رفاهی برای زائران و گردشگران را یادآور و لزوم حمایت از صنایع‌دستی قم و هنرمندان رشته‌های بومی صنایع دستی در این شهر مذهبی را متذکر شد. وی همچنین در دیدار با 18نماینده از انجمن‌ها، سازمان‌ها و تشکل‌های مردم نهاد حوزه گردشگری و صنایع‌دستی این استان، صراحتا اعلام کرد: «تا زمانی که اولویت‌ها و محورهای اصلی گردشگری در قم مشخص نباشد، توسعه‌ای در کار نخواهد بود. اگر ویژگی‌های خاص و اولویت‌های گردشگری و صنایع‌دستی در قم مشخص شود این شهر می‌تواند به جای معبر زائران مقصد مطلوب آنها باشد. در عین حال، شناخت اولویت‌ها و ظرفیت‌های گردشگری استان برعهده تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد است.»

احمدی‌پور در این دیدار همچنین با اشاره به اینکه برخی دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های حوزه گردشگری و صنایع‌دستی دچار اشکالاتی است، اظهار کرد: «وظیفه ما این است که با نهادها و تشکل‌های غیر‌دولتی در خصوص رفع موانع و مشکلات مشورت کنیم اما تدوین و ارائه دستورالعمل بر عهده دولت است.» این مقام مسوول ادامه داد: «مسائل و مشکلات باید مشخص و دسته‌بندی شود. اگر این مساله اتفاق بیفتد، دولت می‌تواند با تمام ظرفیت‌های موجود مشکلات را رصد و حل کند.» رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از فضای همکاری و تعامل میان تشکل‌ها و سمن‌ها با بخش دولتی ابراز خرسندی و اعلام کرد: «تمام تلاش دولت این است که قانون به نحو احسن اجرا شود.» احمدی‌پور ایجاد فضای امن دولت در موضوع گردشگری را زمینه‌ساز ورود امن و راحت گردشگران مختلف خارجی دانست و اظهار کرد: «سرمایه‌گذاران خارجی بسیاری در طول دو، سه سال اخیر در حوزه گردشگری ایران فعال شده‌اند و توسعه گردشگری تنها با ایجاد یک مدیریت هوشمند و منطقی امکان‌پذیر است.»

هتل سازی آلمانی ها در ایران
ادامه مطلب

یادآوری ظرفیت‌های توریستی دریاچه نمک قم

معاون رئیس‌جمهوری درجلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان قم نیز ضمن تاکید بر لزوم توجه به مسائل زیست محیطی در طرح استفاده از دریاچه نمک در این استان، خاطرنشان کرد: «این بحث‌ می‌تواند در جذب گردشگر و سرمایه‌گذار موثر باشد اما هنوز نمی‌دانیم آیا ملاحظات زیست‌محیطی لازم مدنظر قرار گرفته است یا خیر زیرا به‌رغم اینکه بحث گردشگری به عنوان یک اولویت در دولت مطرح می‌شود، این مساله نیز مهم است که اگر با ملاحظات زیست‌ محیطی همراه باشد قابلیت اجرا نخواهد داشت.» احمدی‌پور افزود: «با توجه به اینکه به جز بحث گردشگری مذهبی در استان قم، بحث کویرگردی و طبیعت‌گردی مطرح شده و با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، فعلا نباید به سمت تاسیس هتل‌های پنج ستاره برویم، زیرا بازدهی‌شان زمانبر است، اما می‌توان روی هتل‌ها و اقامتگاه‌های زودبازده‌تری مانند کاری که در کرمان و خراسان‌جنوبی انجام شده، تاکید کنیم.

این مساله جذب گردشگر را به دنبال خواهد داشت و می‌تواند گردشگرانی را که قم برای آنها مقصد نیست و محل گذر است، جذب این استان کند.» رئیس سازمان میراث فرهنگی همچنین تاکید کرد که باید اولویت‌های مطرح‌شده در جلسات را وارد فاز عملیاتی کرد و از کلیات فاصله گرفت. وی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان یک ستاد معین برای استان‌های قم و همدان در راستای رصد پیشرفت‌های عرصه اقتصاد مقاومتی در این دو استان یاد کرد و به افراد و کارگروه‌های حاضر در جلسه دو هفته فرصت داد تا اقداماتی را که در راستای تحقق برنامه‌ها مشخص شده است، تدوین کنند.

تاثیر تسهیل ورود گردشگران به ایران بر شرایط سفر اتباع ایرانی
ادامه مطلب

محدودیت‌های آزادسازی در گردشگری

با استناد بر گزارش روزنامه ی دنیای اقتصاد، معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی کشور نیز در نشست با انجمن‌های مردم‌نهاد قم، دخالت دولت را در نرخ‌گذاری و تعیین قیمت‌ها در حوزه گردشگری یکی از مشکلات جدی این بخش دانست و گفت: «آزادسازی قیمت‌ها در مراکز اقامتی و گردشگری از مهم‌ترین سیاست‌های دولت است.» به نقل از سعید شیرکوند، گردشگری یک صنعت شناور است و به شدت به زمان و مکان بستگی دارد. شیرکوند تصریح کرد: «ما به حضور جدی دولت در نرخ‌گذاری حتی راجع به هواپیمایی و هتل‌ها باور نداریم و معتقدیم قیمت‌گذاری‌ها در بخش گردشگری باید آزاد شود.» وی ادامه داد: «یک آژانس هواپیمایی به‌خوبی می‌داند در چه زمانی باید قیمت‌‌ها را بالا ببرد و چه زمانی پایین بیاورد. هتل‌ها نیز به موضوع مانور دادن روی قیمت‌ها با توجه به ترافیک مسافر آشنایی کافی دارند.» معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی البته تاکید کرد که محدودیت‌هایی در این زمینه وجود دارد. وی در این باره اظهار کرد: «یک بار این مساله از سوی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم مطرح شد اما جوسازی‌هایی در خصوص آن ایجاد شد؛ درحالی‌که واقعا جهت‌گیری دولت، حمایت و توانمندسازی بخش خصوصی است.»

شیرکوند همچنین تجدیدنظر در بحث استانداردسازی و دادن مجوزهای کوتاه‌ مدت به فعالیت‌های گردشگری را ضروری خواند و افزود: «همه موسسه‌ها باید مجوز و پروانه دائم بگیرند؛ مگر اینکه تخلف کنند.» معاون میراث فرهنگی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سازمان ما از مدیریت شهری در بسیاری از شهرهای کشور رضایت دارد و در برخی شهرها نیز به‌ شدت گله‌مند است؛ تصریح کرد: «در واقع شهرداری‌ باید به هتل‌ها به عنوان یک کالای عمومی نگاه کرده و هر کس که قصد ساخت این مراکز را دارد، با او همکاری کند. در برخی شهرهای بزرگ مانند تبریز، شیراز و اصفهان شهرداری‌ حتی با واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران و بدون اخذ حتی یک ریال عوارض، زمینه فعالیت آنها در امر احداث هتل را فراهم آورده‌ است.» رئیس سازمان گردشگری و همراهانش همچنین از چند کارگاه‌ صنایع‌دستی در قم و خانه تاریخی یزدان‌پناه دیدن کردند.

نظرات کاربران