گردشگری ایران- جاذبه های طبیعی - کویر - بیابان لوت - اولین اثر طبیعی ایران - ثبت جهانی یونسکو - ایران رتبه ی 11 ثبت جهانی آثار - کرمان - کلوت ها -

به ثبت رسیدن کویر لوت در فهرست میراث جهانی یونسکو

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۵

به ثبت رسیدن کویر لوت در فهرست میراث جهانی یونسکو  

  پس از ثبت قنات های ایرانی در فهرست جهانی یونسکو، کویر لوت به عنوان اولین اثر طبیعی ایران به ثبت جهانی یونسکو رسید و در حال حاضر ایران در رتبه ی ۱۱ آثار ثبت جهانی قرار گرفته است. کویر لوت واقع در شمال شرقی استان کرمان می باشد و هم اکنون کرمان رتبه ی اول کشور در آثار ثبت شده در فهرست جهانی را به خود اختصاص داده است. کویر لوت در بین سه استان کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی وسعت یافته است و با مساحتی بیش از ۴۰ هزار کیلومتر در حدود ۱۰ درصد از وسعت ایران را دربر گرفته است. کویر لوت از جمله مناطق خشک و بسیار گرم جهان است و حاصل تحولات تاریخ جغرافیا در دوران های مختلف زمین شناسی است.

پرونده بیابان لوت با همکاری و هماهنگی بین سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، سازمان حفاظت محیط زیست، موسسه جغرافیایی دانشگاه تهران و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، و با تایید اکثریت اعضای حاضر در اجلاس به ثبت جهانی رسید.

به گفته ی طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بیابان لوت دارای شاخص ترین عوارض محیط طبیعی بیابان های دنیا می باشد، از قبیل ناحیه کلوت ها که دارای مرتفع ترین شیارهای دنیا، گرم ترین نقطه سطح کره زمین، بلندترین تپه های ماسه ای و نبکاهای جهان، خندق های عظیم فرسایشی، شبکه های هیدرولوژیک، چاله های زمین ساختی، پدیده های کم نظیر نمکی و دشت های وسیع ریگی (هامادا)، روستاهای تاریخی و استقرارگاه های انسانی در حاشیه آن با ۶۰۰۰ ساکن می باشد.

برگزاری نشست همکاری های مشترک ایران و ترکیه
ادامه مطلب

از دیگر ویژگی های حائز اهمیت این اثر جهانی قرار گرفتن بسیاری از محوطه های پیش از تاریخ و تاریخی در این منطقه، وجود گورستان های دوره مس سنگی و دژ های تاریخی، قنات های زیبا و دیدنی منطقه می باشند.

نظرات کاربران