یونان-سفر به یونان-گردشگری یونان-زیباییهای یونان-غذاهای یونان-آشپزی-آشپزی یونان

معجزه در آتن؛ افزایش ناگهانی گردشگران در یونان

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۵

نا آرامی‌های اخیر ترکیه و شمال آفریقا بر شمار گردشگران یونان افزوده است؛ و این خبری خوش برای صنعتی به حساب میاید که یک پنجم کل مشاغل یونان را تشکیل میدهد.
در حال حاضر ۹ هتل در مرکز شهر آتن در حال ساخت و یا نوسازی اند. ورود این تعداد گردشگر به شهر آتن بعد از سال ۲۰۰۸ تا کنون تغییری شگرف در بازدید از پایتخت یونان به شمار میرود، که در چندین سال اخیر به دلیل هرج و مرج پدید آمده در پی کشته شدن جوانی در این شهر به دست پلیس کم‌تر دیده شده بود.این در حالی است که وزیر گردشگری یونان نیز این موضوع را چیزی شبیه به معجزه دانسته و رشد صنعت گردشگری در یونان را دو تا سه برابر کشور‌های همچون اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و فرانسه عنوان کرده است. به گفته وی در سال جاری مقامات یونان انتظار دارند تا ۴.۵میلیون گردشگر تنها از شهر آتن دیدن کنند.برای کشوری که دچار بحران رکود است و کل اقتصاد کشور متکی به وام‌های اضطراری، جذب گردشگر امری حیاتی به نظر می‌رسد. جذب ۲۳.۵ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۵ برای یونان یعنی درآمدی بالغ بر ۱۴میلیون یورو به صورت مستقیم و یا ۲۴٪ از تولید ناخالص این کشور و این در حالی است که در سال ۲۰۱۰ و در ابتدای بحران اقتصادی یونان که این کشور در معرض حذف از یورو قرار داشت این میزان، ۱۰ میلیون یورو و یا ۱۵٪ از تولید ناخالص یونان را تشکیل می‌داد.

کنفدراسیون گردشگری یونان فصلی خوب را برای گردشگری این کشور پیش‌بینی کرده، صنعتی که تنها بازوی کمکی اقتصاد و عامل مقابله با بیکاری این کشور بوده است. تعداد گردشگرانی که برای امسال پیش‌بینی شده برابر با ۲۵ میلیون نفر است (۲۷.۵ میلیون نفر با احتساب مسافران کشتی های کروز) که رقمی است بیشتر از دو برابر جمعیت این کشور. گفته می‌شود بهبود اقتصاد یونان تا حد زیادی متکی به بخش گردشگری است.آندرادیس وزیر گردشگری یونان در ادامه این‌گونه توضیح داد: اگر ۱.۵ میلیون بازدید کننده بیشتر از پیش‌بینی‌ها انجام گرفته جذب کنیم، در این صورت ۸۰۰ میلیون یورو به صورت مستقیم به اقتصاد کشور تزریق میشود. این حرکت مثبت اقتصادی به احتمال زیاد در سه ماهه سوم و چهارم سال محقق خواهد شد. بخش عمده ای از این افزایش گردشگران، به دلیل امنیت یونان است. در طی سال‌های اخیر، گردشگران به دلیل حملات تروریستی تمایلی برای سفر به کشور‌هایی چون مصر، تونس، ترکیه و بسیاری مناطق دیگر از خود نشان نمیدهند. کشورهایی که درآمدهایشان بیشتر وابسته به صنعت گردشگری است از کاهش گردشگران آسیب دیده اند. هشدارهای دولتی به شکل مستقیم سبب کاهش توریست ها شده است.

کاهش گردشگران سایر کشورها به معنی افزایش شمار گردشگران یونان است و شاید بتوان گفت که این اتفاق در بهترین موقعیت ممکن برای یونان پیش آمده؛ چرا که مقارن با رکود اقتصادی در این کشور است. رونق گردشگری به معنی افزایش ۲۰ درصدی موقعیت های شغلی است و این در کشوری کمابیش ورشکسته با شمار ۲۵ درصدی بیکاران که در میان جوانان این کشور معادل ۶۷٪ تخمین زده می‌شود، یک اتفاق فوق العاده به شمار میرود.رتسوس، رئیس اتحادیه هتل داران یونان در همین رابطه میگوید: این روند ممکن است در ادامه مشکل ساز شود اما امیدواریم که دوباره خیل عظیمی از گردشگران را در آتن ببینیم. گردشگری از نظر روانشناسی امری مثبت است. یونان نیز به عنوان منطقه‌ای بکر و امن برای جذب گردشگران در جنوب شرق مدیترانه، آماده این رخداد شده است.در حالی که قیمت‌ها نقش تعیین کننده‌ای در افزایش مسافرین دارند، اما صاحب نظران نگران برنامه‌های اقتصادی مقامات دولتی برای افزایش مالیات‌ها هستند.

در احتساب قیمت‌ها، مالیات بر ارزش افزوده چه در رابطه با اقامت و چه خورد و خوراک افزایشی تقریبا دو برابری را تجربه کرده است. این درحالی است که هفته گذشته نیز جریمه‌های مازاد بر بدهی‌ها که از طرف دولت برای دفاتری با بدهی مالیاتی به دلیل فشار وارده از سوی مقامات صنعت گردشگری به تعویق افتاد.رتسوس می‌گوید: مالیات به لحاظ مفهومی، کارکردی متضاد با تجارت دارد. اما مشکل افزایش بیش از اندازه مالیات ها است. در شرایط رکود اقتصادی هضم این میزان مالیات برای تجار و کاسبین ممکن نیست.

وزیر گردشگری یونان در ادامه با اشاره به موضوع منطقه خاورمیانه و آوارگان جنگ‌زده گفت:

بیش از ۵۳۰۰۰ زن، مرد و کودک در پی بسته شدن مرزهای ورودی شمال اروپا در مرز‌های یونان مانده‌اند و این مساله میتواند تاثیری منفی بر صنعت گردشگری یونان داشته باشد.آندرادیس می‌گوید: در صورت ادامه حضور پناهجویانی که در اسکله‌ها، اطراف جزیره پیره و یا خارج از شهر ساکن شده‌اند صنعت گردشگری آسیب خواهد دید.

به گفته وزیر گردشگری یونان هنوز روزنه امیدی رو به اقتصاد یونان باز است. با مذاکرات هفته پیش که ساعت‌ها به طول انجامید، دول خارجی با پرداخت وام ۱۰ میلیارد یورویی به یونان موافقت کردند که میتواند سبب رونق حقیقی اقتصادی و ثبات در این کشور گردد. همچنین که میتواند حضور گردشگران بیشتری را تضمین کند، چرا که توریست ها معمولا علاقه ای به سفر به کشور هایی با واحد پولی ضعیف و اقتصاد بی ثبات ندارند.

نظرات کاربران