رونق گردشگری در یونان

معجزه در آتن؛ افزایش ناگهانی گردشگران در یونان

کل : 10

میانگین : 4.7

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۵

نا آرامی‌های اخیر ترکیه و شمال آفریقا بر شمار گردشگران یونان افزوده است. این خبری خوش برای صنعتی به حساب میاید که یک پنجم کل مشاغل یونان را تشکیل می دهد.
در حال حاضر ۹ هتل در مرکز شهر آتن در حال ساخت و یا نوسازی اند. ورود این تعداد گردشگر به شهر آتن بعد از سال ۲۰۰۸ تا کنون تغییری شگرف در گردشگری یونان و بازدید از پایتخت آن به شمار می رود.

رشد و رونق گردشگری یونان بعد از مدتی رکود

آتن در چندین سال اخیر به دلیل هرج و مرج پدید آمده در پی کشته شدن جوانی در این شهر به دست پلیس کم‌تر دیده شده بود. این در حالی است که وزیر گردشگری یونان نیز این موضوع را چیزی شبیه به معجزه دانست. او اظهار امیدواری کرد و گفت انتظار می رود صدور ویزای توریستی یونان برای گردشگران خارجی رو به افزایش رود. همین طور اظهار امیدواری کرد که خرید بلیط هواپیما خارجی از سراسر دنیا به مقصد یونان روند افزایشی را داشته باشد.

وی رشد صنعت گردشگری در یونان را دو تا سه برابر کشور‌های همچون اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و فرانسه عنوان کرده است. به گفته او در سال جاری مقامات یونان انتظار دارند تا ۴.۵میلیون گردشگر تنها از شهر آتن دیدن کنند. برای کشوری که دچار بحران رکود است، جذب گردشگر امری حیاتی به نظر می‌رسد. جذب ۲۳.۵ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۵ برای یونان یعنی درآمدی بالغ بر ۱۴میلیون یورو به صورت مستقیم و یا ۲۴٪ از تولید ناخالص این کشور. این در حالی است که در سال ۲۰۱۰ و در ابتدای بحران اقتصادی یونان که این کشور در معرض حذف از یورو قرار داشت این میزان، ۱۰ میلیون یورو و یا ۱۵٪ از تولید ناخالص یونان را تشکیل می‌داد.

بهترین هتل های آگرا
ادامه مطلب

کنفدراسیون گردشگری یونان فصلی خوب را برای گردشگری این کشور پیش‌بینی کرده است. صنعتی که تنها بازوی کمکی اقتصاد و عامل مقابله با بیکاری این کشور بوده است. تعداد گردشگرانی که برای امسال پیش‌بینی شده برابر با ۲۵ میلیون نفر است. این رقم بیشتر از دو برابر جمعیت این کشور است. گفته می‌شود بهبود اقتصاد یونان تا حد زیادی متکی به بخش گردشگری است. آندرادیس وزیر گردشگری یونان در ادامه این‌گونه توضیح داد: اگر ۱.۵ میلیون بازدید کننده بیشتر از پیش‌بینی‌ها انجام گرفته جذب کنیم، در این صورت ۸۰۰ میلیون یورو به صورت مستقیم به اقتصاد کشور تزریق می شود. این حرکت مثبت اقتصادی به احتمال زیاد در سه ماهه سوم و چهارم سال محقق خواهد شد.

 

بررسی دلایل رکود در گردشگری یونان

 

دلایل افزایش اخیر گردشگران یونان

بخش عمده ای از این افزایش گردشگران، به دلیل امنیت یونان است. در طی سال‌های اخیر، گردشگران به دلیل حملات تروریستی تمایلی برای سفر به کشور‌هایی چون مصر، تونس، ترکیه و بسیاری مناطق دیگر از خود نشان نمی دهند. کشورهایی که درآمدهایشان بیشتر وابسته به صنعت گردشگری است از کاهش گردشگران آسیب دیده اند. هشدارهای دولتی به شکل مستقیم سبب کاهش توریست ها شده است.

کاهش گردشگران سایر کشورها به معنی افزایش شمار گردشگران یونان است. شاید بتوان گفت که این اتفاق در بهترین موقعیت ممکن برای یونان پیش آمده است. چرا که مقارن با رکود اقتصادی در این کشور است. رونق گردشگری به معنی افزایش ۲۰ درصدی موقعیت های شغلی است. این در کشوری کمابیش ورشکسته با شمار ۲۵ درصدی بیکاران در میان جوانان، یک اتفاق فوق العاده به شمار می رود. رتسوس، رئیس اتحادیه هتل داران یونان در همین رابطه میگوید: این روند ممکن است در ادامه مشکل ساز شود. هرچند امیدواریم که دوباره خیل عظیمی از گردشگران را در آتن ببینیم.

خلبانان شما را به دیدن شفق قطبی می برند...
ادامه مطلب

گردشگری از نظر روانشناسی امری مثبت است. یونان نیز به عنوان منطقه‌ای بکر و امن برای جذب گردشگران در جنوب شرق مدیترانه، آماده این رخداد شده است. قیمت‌ها نقش تعیین کننده‌ای در افزایش مسافرین دارند. با این حال صاحب نظران نگران برنامه‌های اقتصادی مقامات دولتی برای افزایش مالیات‌ها هستند.

 

نقش گردشگری یونان در اقتصاد کشور

 

نظر وزیر گردشگری یونان در خصوص ورود جنگ زدگان به خاک این کشور

بیش از ۵۳۰۰۰ زن، مرد و کودک در پی بسته شدن مرزهای ورودی شمال اروپا در مرز‌های یونان مانده‌اند. این مساله میتواند تاثیری منفی بر صنعت گردشگری یونان داشته باشد. آندرادیس می‌گوید: در صورت ادامه حضور پناهجویانی که در اسکله‌ها، اطراف جزیره پیره و یا خارج از شهر ساکن شده‌اند صنعت گردشگری آسیب خواهد دید.

به گفته وزیر گردشگری یونان هنوز روزنه امیدی رو به اقتصاد یونان باز است. با مذاکرات هفته پیش که ساعت‌ها به طول انجامید، دول خارجی با پرداخت وام ۱۰ میلیارد یورویی به یونان موافقت کردند. این مبلغ می تواند سبب رونق حقیقی اقتصادی و ثبات در این کشور گردد. همچنین که می تواند حضور گردشگران بیشتری را تضمین کند. مسلما توریست ها معمولا علاقه ای به سفر به کشور هایی با واحد پولی ضعیف و اقتصاد بی ثبات ندارند.

نظرات کاربران