هواپیماهای کوچک مسافربری

مذاکره برای تامین ۲۰ فروند هواپیمای کوچک

کل : 5

میانگین : 5

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۱ مرداد ۱۳۹۵

فرهاد پرورش، مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران‌ اعلام کرد مذاکرات در خصوص خرید هواپیماهای کوچک ادامه دارد. وی عنوان کرد مذاکرات با ATR فرانسه برای تامین ۲۰ فروند هواپیمای کوچک در حال انجام است. این تعداد هواپیما نیاز ۶۰ درصد فرودگاه‌های کوچک را تامین می‌کند. با این حال طی ۱۰ سال آینده ظرفیت افزایش این نوع هواپیماها تا ۵۰ فروند دیگر هم وجود دارد.

با خرید هواپیماهای کوچک، با انجام پروازهای روزانه می‌توان شهرهای کوچک را به شهرهای بزرگتر و استان‌های مرکزی متصل کرد. به علاوه خرید این هواپیماها می تواند در شاخص قیمت بلیط هواپیما نیز اثر گذار باشد.

مذاکرات برای خرید هواپیماها از شرکت ATR فرانسه

وی در خصوص نیاز کشور به هواپیماهای کوچک افزود، فرودگاه‌هایی در کشور وجود دارند که تنها هفته‌ای سه تا ۴ پرواز دارند درحالی که می‌توان با تجهیز آنها به هواپیماهای کوچک روزی دو تا سه پرواز داشته باشند.

بر اساس آمار موجود چیزی بیش از ۶۰ فرودگاه کوچک در ‌کشور ‌وجود دارد، اما ۹۰ درصد مسافران از طریق ده فرودگاه اصلی کشور ‌جابه‌جا می‌شوند. ده درصد بقیه از طریق مابقی فرودگاه‌های کشور. این به آن معنا است که شهرهای اصلی دارای هواپیماهای بزرگتر و بیشتری  می‌باشند و درفرودگاه‌های شهرستان‌ها هواپیماهای کوچک وجود ندارند. این درحالی است که در این شهرستان‌ها اساتید، دانشجویان، مقامات محلی و حتی تاجران زیادی در رفت و آمد با تهران و سایر مراکز استان ها هستند. بنابراین این هواپیماها و استفاده در این مناطق مذکور ضروری است.

هواپیماهای کوچک مسافربری

بررسی نیاز کشور به وجود هواپیماهای کوچک

به گفته پرورش، فرصتی که پسابرجام به آن‌ها داد این بود که با شرکت‌های صاحب هواپیماهای کوچک وارد مذاکره شوند. درحال حاضر تنها چند فروند از هواپیماهای کوچک که آن هم از نوع ATR قدیمی فرانسه است، نزد هواپیمایی آسمان عملیاتی است.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران‌ ادامه داد، با مطالعه قبلی از بین چندین شرکت که صاحب این هواپیماها هستند ما خرید ۲۰ فروند را پیش بینی کرده‌ایم. اگر این پروژه به نتیجه برسد تقریبا می‌توانیم ‌حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد نیاز این فرودگاه ها را پوشش دهیم و مشکل این مناطق را حل کنیم. ضمن اینکه ‌نیازمند توسعه آن نیز خواهیم بود. به اعتقاد ما طی ده سال آینده تا ۵۰ فروند هم ظرفیت افزایش هواپیماهای کوچک وجود دارد.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران گفت هواپیماهای بزرگ در خیلی از شهرهای کوچک مسافران زیادی ندارند. به همین دلیل این پروازها اقتصادی محسوب نمی‌شود. بنابراین مزایای خرید هواپیماهای کوچک این است که می‌توانند دو تا چند مرتبه در روز پرواز انجام دهند. این در حالی است که هواپیماهای بزرگ‌تر حتی با یکبار در روز هم پر نمی‌شوند. بنابراین می توان گفت حل بحران زیان دهی فرودگاه ها با خرید هواپیماهای کوچک میسر می شود.

سفر با هواپیماهای کوچک مسافربری

راه برای ورود هواپیماهای کوچک به صنعت هوایی کشور باز شده است!

پرورش در‌خصوص اینکه چرا تاکنون به نیاز این بخش پاسخ داده نشده است، تصریح کرد: علاوه بر تحریم‌ها، نرخ کنترل شده قیمت‌ها هم در مفغول ماندن این امر تاثیر‌گذار بود. اما با آزاد شدن نرخ پروازها هم اکنون می‌توانیم پرواز و نرخ آن را تعیین کنیم. البته این به معنای عدم نظارت سازمان هواپیمایی و قیمت گذاری بی‌رویه نیست.

به گفته وی مثلا وقتی هواپیمایی را با ظرفیت ۱۵۰ نفر به شهری مثل جیرفت یا رفسنجان می‌فرستید این هواپیما پر نمی‌شود. در نتیجه برای شرکت هواپیمایی اقتصادی نیست. اما در‌مسیری مثل شیراز یا بندرعباس یا مثلا مشهد همیشه هواپیما پر‌ می‌شود. ضمن اینکه وقتی هواپیما مسیر طولانی تری را پرواز می‌کند، زمان زمین‌گیری کمتری در فرودگاه‌ها دارد. در واقع بهره‌مندی از هواپیما برای آن شرکت هواپیمایی بیشتر است. در صورتی که هواپیمای کوچکتر مجبور است هر سی تا ۴۰ دقیقه نشست و برخاست کند و زمین‌گیری بیشتر دارد. پس بهره بردای کمتری از لحاظ سرمایه گذاری برای شرکت هواپیمایی دارد.

به گفته پرورش با محدودیت هایی که تا کنون وجود داشته است سرمایه‌گذاری در بخش توسعه فرودگاهی صورت نمی گرفت. اما ‌با برداشته شدن این محدودیت‌ها تلاش شده که مشکل کشور حل شود. با خرید هواپیماهای کوچک باید فرودگاه های کوچک به پایگاه تبدیل شوند. ایران کشوری پهناور با هشتاد میلیون جمعیت است و باید مناطق کم برخوردار را توسعه داده و آن‌ها را به شهرهای اصلی متصل کنیم.

موافقت شورای اقتصاد با خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباس
ادامه مطلب

نظرات کاربران