imam-mosque-isfahan

کشف تونل هایی جدید در مسجد امام اصفهان

کل : 2

میانگین : 3.5

تاریخ انتشار: شنبه, ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سفر به نقل از ایرنا، فریدون الهیاری اعلان کرد: در پی تحقیقات اخیر در مسجد امام اصفهان، تونلی به طول 12 متر در مسیر شرقی و غربی آبراهه اصلی و همچنین تونلی کوچک تر به طول 34 متر در مسیر شمالی و جنوبی آبراهه اصلی کشف شده است. به گفته ی الهیاری: باستان شناسان در ادامه ی این عملیات موفق به کشف ورودی تونل های کوچک تری هم شده اند که نشان از دقت و ظرافت و همچنین پیچیدگی در طراحی این تونل ها بیش از 400 سال قبل در عمق چهار متری زمین دارد.

وی تاکید کرد: از آنجاییکه مجموعه ی میدان نقش جهان، در قلب شهر اصفهان در عصر صفوی قرار داشته است، فرضیه ی وجود یک شبکه ی بزرگ و پیچیده ی آبرسانی در زیرزمین، با توجه به کشف آبراهه های متعدد دیگر در نزدیکی این آبراهه ها در بخش های مختلف شهر بیش از گذشته تقویت می شود. در حال حاضر کار مستندنگاری و مرمت بخش های جدید کشف شده مسجد امام در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان قرار گرفته است.

دی ماه سال گذشته اجرای عملیات بهسازی بخشی از مسجد امام اصفهان منجر به کشف آبراهه ها و تونل های جدیدی در این مسجد شد و پس از آن کاوش های باستان شناسی برای کشف و شناسایی کامل این سازه در این مسجد امام در حال انجام است.

درآمد چند صد میلیون دلاری ایران از پروازهای عبوری
ادامه مطلب

نظرات کاربران