گردشگری ایران - خلیج فارس - بندرعباس - هرمزگان - اطلس جهانی - ثبت جهانی - ساعت آفتابی - گاه شماری ایرانی

اولین ساعت آفتابی هرمزگان ثبت جهانی شد

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۵ تیر ۱۳۹۵

اولین ساعت آفتابی هرمزگان ثبت جهانی شد   

به گفته ی مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر، همزمان با اعتدال تابستانی، ساعت آفتابی استوایی و حلقه اعتدالی که به شکل لوگوی سازمان بنادر است، در بندر شهید حقانی بندرعباس رونمایی شده است. این ساعت همزمان با طولانی ترین روز سال با درخواست انجمن نجوم خلیج فارس در اطلس جهانی ساعت های آفتابی در کشور ایتالیا با شماره IR09 ثبت شد.

این با الهام از لوگوی سازمان بنادر که شامل سکان کشتی و لنگر است، طراحی و ساخته شده است. این سازه نجومی با ارتفاع نزدیک به چهار متر از نوع استوایی با قابلیت نمایش ساعت رسمی ایران و تعیین نیم روز یا همان لحظه اذان ظهر به افق بندرعباس طراحی شده است. قابلیت نمایش تقویم نیز از دیگر ویژگی های این ساعت آفتابی است. نمایش تقویم در ساعت های آفتابی استوایی معمول نبوده و این قابلیت را می توان منحصر به فرد دانست. یکی از مهم ترین قابلیت های این سازه نجومی کاربرد حلقه اعتدالی برای تعیین اعتدالین و انقلابین یعنی روزهای نخست هر فصل است. مشخص کردن روز جهانی دریانوردی نهم مهر برابر با ۳۰ سپتامبر در گاه شماری میلادی از دیگر قابلیت های تقویم در این ساعت آفتابی است.

این ساعت به سفارش اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در رصدخانه دانشگاه کاشان با صرف ۳۰۰ میلیون ریال هزینه ساخته شده است. شایان ذکر است، گاه شماری ایرانی که دقیق ترین گاه شماری جهان به شمار می رود بر اساس تعیین دقیق اعتدال بهاری یا لحظه تحویل سال محاسبه می شود و با این ساعت آفتابی استوایی، حلقه اعتدالی پس از حدود ۷۰۰ سال دوباره در ایران احیا شد. ساعت آفتابی ساخته شده در بندر شهید حقانی بندرعباس یکی از ۱۰۰ ساعت آفتابی ساخته شده در کشور بوده که تنها از میان آنها ۱۰ ساعت ثبت جهانی شده است. مشابه این ساعت حدود ۷۰۰ سال پیش در رصدخانه مراغه ساخته شد. تا کنون سه هزار و ۷۵۶ ساعت آفتابی در جهان ثبت شده است.

پرواز بر فراز اقیانوس بدون سوخت!
ادامه مطلب

بندر شهید حقانی به عنوان بزرگ ترین بندر مسافری کشور شناخته می شود که در حال حاضر با بهره مندی از ۱۰ پست اسکله، قابلیت پهلوگیری همزمان بیش از ۲۰ شناور مسافری را داراست و علاوه بر این، یک پست اسکله دیگر نیز امکان پهلوگیری دو شناور برای سوخت گیری را فراهم کرده است. این بندر در مرکز شهر بندرعباس واقع شده و برنامه های ساماندهی و توسعه آن در سال ۱۳۸۷ توسط اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان کلید خورد؛ به گونه ای که با گذشت هشت سال، این بندر در حال حاضر بزرگ ترین و پیشرفته ترین ناوگان مسافری دریایی کشور را در اختیار دارد و هر ساله پذیرای میلیون ها مسافر دریایی است که با بهره گیری از امکانات آن به جزایری همچون قشم و هرمز سفر می کنند.

نظرات کاربران