گردشگری ایران - ایرلاین های ایران - شرکت های هواپیمایی ایران - سوانح هوایی ایران- میانگین سوانح هوایی ایران - سقوط هواپیما

آیا می دانید سالانه در ایران چند سانحهء هواپیما رخ می دهد؟

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۰ مرداد ۱۳۹۵

آیا می دانید سالانه در ایران چند سانحهء هواپیما رخ می دهد؟

با توجه به آمار اعلام شدهء اخیر توسط وزارت راه و شهرسازی، در طی ٣۵‌ سال اخیر ایران به‌طور متوسط سالانه بیش از دو حادثهء سقوط هواپیما (در مجموع ٧۴ سانحه) را تجربه کرده است،  که در این میان هزار و ٩۵٨ ایرانی قربانی سوانح هوایی شده‌اند. از این میان تهران با ٩ سانحه هوایی بیشترین کشته‌شدگان را برجای گذاشته است. پس از تهران خراسان رضوی و اصفهان هر یک با سه سانحه، آذربایجان‌ غربی، کرمان و فارس هر یک با دو سانحه در میان این آمار قرار می گیرند. مطابق گزارش شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، مطالعات نشان می‌دهد ٢۵‌درصد سوانح هنگام فرود، ١٢‌درصد سوانح روی باند، ١٢‌درصد هنگام جدا شدن از باند، ١١‌درصد هنگام حرکت نهایی به سمت باند، ١٠‌درصد هنگام رسیدن به اوج پرواز، ١٠‌درصد حرکت اولیه به سمت باند، ۸ درصد حوادث هنگام حرکت در ارتفاع، ۸‌ درصد هنگام ارتفاع‌گیری اولیه و ۴ ‌درصد زمان کاهش ارتفاع رخ داده است. براساس گزارش پایگاه اینترنتی شبکه ایمنی هوانوردی، در پنج ماه اول سال ٢٠١۶ میلادی نیز ایران جزو یکی از پرسانحه‌ترین کشورهای جهان بوده است.

براساس گزارش سازمان هواپیمایی کشوری نزدیک به نیمی از پروازهای ایرانی با تأخیر انجام می‌شود، با این حال به اعتقاد کارشناسان صنعت هوایی، ناوگان فرسوده مهم‌ترین عامل در کاهش راندمان و افزایش حوادث در صنعت هوایی ایران است. صنعت هوایی ایران نزدیک به چهار دهه از عمر خود را در تحریم گذرانده و فرسودگی هواپیماهای به کار گرفته شده در خطوط پروازی ایران به اندازه‌ای است که مطابق با اعلام سازمان هواپیمایی کشوری ارزش تمام ٢۵٠ فروند هواپیمای فعال، معادل ٧ فروند هواپیمای بوئینگ نو است. با این حال برجام راه گشایی برای رهایی صنعت هوایی ایران از بند تحریم طولانی بوده تا نوسازی ناوگان هوایی ایران به سرعت در دستور کار دولت قرار بگیرد. درحال حاضر خرید ۴٠٠ فروند هواپیمای نو در دستور کار ایران است تا تحولی اساسی در این صنعت به چالش کشیده ایجاد کند. با وجود اینکه کنگره آمریکا بارها تلاش کرده است جلوی فروش هواپیما به ایران را بگیرد، اما ایران با بوئینگ آمریکا که غول صنعت هوایی جهان است، مذاکرات خرید هواپیما را پیش می‌برد و با وجود مخالفت‌های کنگره آمریکا نیز به‌تازگی وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بخشنامه‌ای به ایرلاین‌های خارجی اجازه داد تا با استفاده از هواپیماهای ساخت آمریکا یا هواپیماهایی که در آن ها قطعات آمریکایی به کار رفته به ایران پرواز کنند.

نظرات کاربران