گردشگری ایران - گردشگری کاشان - باغ ایرانی - باغ فین کاشان - رسیدگی به باغ فین کاشان

در اولویت قرار گرفتن رسیدگی به باغ فین کاشان

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۵ تیر ۱۳۹۵

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، باغ فین کاشان از جمله باغ های جهانی و میراث جهانی ایران است که حمام فین در آن قراردارد و دارای ۵۷۹ اصله درخت سرو و ۱۱ اصله درخت چنار است. با این وجود اغلب درختان این باغ که بین ۱۰۰ تا ۴۷۰ سال سن دارند، طی پانزده سال گذشته به دلیل کوتاهی و اشتباهاتی که در نگهداری آنان صورت گرفته دچار خشکی و بیماری شده اند.

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور با تاکید به اینکه درخصوص حفاظت از درختان فین با چالش بزرگی مواجه هستیم و لازم است که هر چه سریعتر اقدامات مربوط به حفاظت از این درختان در دستور کار قرار بگیرد گفت: باغ فین یکی از باغهای جهانی کشور محسوب می شود که در دوره های گذشته بویژه ده سال اخیر به دلیل اشتباهات که در نحوه حفاظت از این درختان صورت گرفت، با آسیب های جدی مواجه شدند به طوری که تعدادی از این درختان خشک و تعدادی دیگر قطع شدند.

به گفته ی وی، در نشست هم اندیشی که با متخصصان باغات کشور انجام شد و همچنین با همکاری موسسه تحقیقات و منابع جهاد کشاورزی در مجموعه باغ فین تعداد زیادی نهال کاشته شد. با اینکه تعداد زیادی نهال جایگزین درختان خشک و قطع شده است اما اقدامات پژوهشی و اجرایی در رابطه با این درختان باید به طور مستمر انجام بگیرد.

علاوه براین، تفاهم نامه ای با موسسه منابع و تحقیقات جهاد کشاورزی منعقد شده است تا طبق این تفاهم نامه، همزمان با فعالیت های اجرایی، پایش و رسیدگی به درختان خشک شده انجام شود. همچنین دستورالعملی برای حفاظت از باغات تدوین شده که پس از تصویب در شورای فنی سازمان میراث فرهنگی به باغات ملی و جهانی ابلاغ می شود.

برگزاری جشنواره ی تهران ‌گردی
ادامه مطلب

معاون میراث فرهنگی کشور تاکید کرد با توجه به مشکلاتی که در اثر کهولت سن برای برخی از درختان باغ فین بوجود آمده دستورالعملی تدوین شده است تا با اعتبار ویژه ای که برای این درختان در نظر گرفته شده بحث حفاظت از آنها با جدیت دنبال شود.

نظرات کاربران