امضای قرارداد قشم ایر با بوئینگ

کل : 3

میانگین : 2

تاریخ انتشار: شنبه, ۳ تیر ۱۳۹۶

به نقل از مدیرعامل قشم ایر، شرکت هواپیمایی قشم ایر با بوئینگ برای خرید 10 فروند هواپیمای بوئینگ تا مرداد ماه قرارداد بست.

به گزارش تین نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مدیرعامل ‌شرکت هواپیمایی قشم با اشاره به یادداشت‌ تفاهم این ایرلاین با کمپانی بوئینگ برای خرید 10 فروند بوئینگ 737 MAX، از هدف گذاری خرید 5 فروند بوئینگ جوان ۸۰۰-۷۳۷ خبر داد و گفت: قرارداد نهایی تا اواسط مرداد امسال امضاء می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمود شکرآبی مدیر عامل شرکت هواپیمایی قشم، اظهار داشت: به تازگی به دعوت رسمی دبیر کل یاتا به عنوان تنها ایرلاین ایرانی غیر عضو در هفتاد و سومین اجلاس سالانه جهانی یاتا معروف به AGM که در شهر کانکون مکزیک برگزار شد، شرکت کرد‌یم.

وی اظهار داشت: مساله محیط زیست که مبحث اصلی آن کاهش تولید گاز دی اکسید کربن در صنعت حمل و نقل هوایی جهان است در آخرین نشست یاتا در مکزیک بررسی و مقرر شد براساس برنامه مشترک‌ «کورسیا» بین یاتا و ایکائو (سازمان بین‌المللی هوانوردی کشوری) این دستورالعمل برای شرکت‌های ایرانی در همه مسیرهای بین‌المللی از سال 2027 لازم‌الاجرا ‌شود.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی قشم ادامه داد: در این اجلاس فرصتی پیش آمد تا با مدیران ارشد کارخانه‌های بزرگ و مطرح سازنده هواپیما در جهان نظیر بوئینگ، ایرباس و چند کمپانی معتبر دیگر جلساتی برگزار کنیم و مذاکراتی جدی داشته باشیم.

قشم ایر

شکرآبی اضافه کرد: در این میان شرکت هواپیما‌سازی‌ بوئینگ برای فروش هواپیما به قشم‌ایر اعلام آمادگی کرد و در ادامه جلسات دیگری نیز در تهران با حضور مدیران ارشد این شرکت هواپیماساز از جمله قائم مقام مدیر عامل شرکت بوئینگ در منطقه آفریقا و آسیای غربی، مدیر فروش خاورمیانه، روسیه و آسیای مرکزی شرکت بوئینگ و مدیر منطقه‌ای و امور قراردادهای این شرکت در خاورمیانه، روسیه و آسیای مرکزی برگزار شد که به توافقات مطلوبی دست یافتیم.

رایگان شدن ویزای تایلند
ادامه مطلب

‌وی‌ درخصوص انعقاد یادداشت تفاهم قشم‌ایر با شرکت بوئینگ ‌توضیح داد: ‌توافق قشم‌ایر با کمپانی بوئینگ، شامل خرید 10 فروند هواپیمای بوئینگ نو از سری 737 MAX است.

با استناد بر گزارش تین نیوز، مدیرعامل شرکت هواپیمایی قشم به فارس، گفت: شرکت هواپیمایی قشم همچنین قصد دارد پنج فروند هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ با عمر کوتاه و جوان نیز خریداری کند.

شکرآبی اظهار داشت:‌ منابع تأمین خرید همه‌ این هواپیماها از طریق فاینانس بوده و تا اواسط ماه مرداد امسال قرارداد نهایی با بوئینگ امضاء می‌شود.

مدیرعامل قشم ایر درباره نرخ سود فاینانس هواپیماهای مذکور توضیح داد: درصد فاینانس در کشورها و معاملات خرید هواپیمای نو و کارکرده متفاوت است و از 4 درصد تا 9 درصد نوسان دارد.

شکرآبی درباره اخذ مجوز اوفک نیز گفت: همه مجوزها از جمله مجوز اداره خزانه داری آمریکا بر عهده فروشنده و از تعهدات او است.

وی اظهار داشت: شرکت بوئینگ واحدی برای معرفی و واگذاری هواپیماهای دسته دوم دنیا دارد که همان واحد فاینانسینگ این شرکت عهده دار تامین مالی آن نیز است.

وی زمان واگذاری بوئینگ های 737 MAX را بعد از سال 2022 میلادی اعلام کرد.

بدون شک امضای قرارداد قشم ایر با بوئینگ باعث ترغیب شدن دیگر سایر شرکت های هواپیمایی داخلی در جهت نوسازی ناوگان هوایی‌شان و در نتیجه بوجود آمدن رقابتی سخت و البته مثبت در بین شرکت های هواپیمایی خواهد شد.

گفتنی است، روز گذشته نیز دو شرکت هواپیمایی ایران‌ایرتور و زاگرس نیز در حاشیه نمایشگاه هوایی پاریس، با کمپانی ایرباس برای خرید محصولات این شرکت هواپیماساز‌ یادداشت‌ تفاهم امضا کردند.

نهایی شدن مذاکرات برای خرید هواپیماهای ATR
ادامه مطلب

در این تفاهم‌نامه‌‌ ایرلاین‌های ایرانی با مدیرعامل کمپانی ایرباس، مقرر شده است ایرتور 45 فروند هواپیمای ایرباس‌ 320 NEO شامل ایرباس ۳۱۸، ۳۱۹، ۳۲۰، 321 با ظرفیت‌های متفاوت از 100 تا 240 صندلی از این شرکت هواپیماساز خریداری کند.

همچنین زاگرس‌ایر نیز در قالب تفاهم‌نامه‌ای با کمپانی ایرباس، برنامه دارد 28 فروند هواپیما خریداری کند، این هواپیماها شامل 20 فروند A۳۲۰ نئو و 8 فروند A۳۳۰ نئو است.

نظرات کاربران