بیدار شدن ساعت شمس العماره از خواب 90 ساله

بیدار شدن ساعت شمس العماره از خواب 90 ساله

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۱۹ فروردین ۱۳۹۶

ساعت شمس العماره توسط محمد ساعتچی همدانی تعمیر گردید و از خواب 90 ساله بیدار شد!

ساعت شمس العماره، هدیه ای از ملکه ویکتوریا به ناصر الدین شاه بود. روزگاری شمس العماره بلندترین ساختمان شهر بود و به همین علت به دستور ناصر الدین شاه این ساعت اهدایی را در بالای شمس العماره نصب نمودند. اما چندی نگذشت که مردم و درباریان به علت صدای بسیار زیاد ساعت درخواست نمودند صدای آن را کم کنند، اما کم شدن صدا منجر به از کار افتادن ساعت شد!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنیای سفر به نقل از خبرگزاری مهر، این ساعت چیزی حدود 90 سال تعمیر نشد و سال ها ساعت 6 و 10 دقیقه را نشان می داد. اما در سال 89 تصمیم بر این شد که محمد ساعتچی همدانی از متخصصان ساعت سازی، آن را تعمیر کند. نهایتا” در سال 91 صدای این ساعت در شهر تهران پیچید. اما طولی نکشید که بعد از 10 ماه از کار افتاد، چون نگهداری از آن هزینه ی زیادی داشت و سازمان میراث فرهنگی نمی توانست این هزینه را تامین کند.

اما اکنون آن طور که مسعود نصرتی رئیس کاخ گلستان می گوید دوباره این ساعت شروع به کار کرده است و با آقای ساعتچی قرارداد یک ساله بسته شد تا نگهداری از این ساعت را به عهده بگیرد.

به گفته ی نصرتی: هر سال در نظر داریم تا این قرارداد را تمدید کنیم. منتها این ساعت به صورت الکترونیکی کار می کند و امکان تبدیل آن به حالت قبل و به صورت مکانیکی وجود ندارد. البته همین مسئله هم موجب شد تا سال ها از کار بیفتد. یکی از علاقه های ناصرالدین شاه ساعت بود اگر بتوان تنها ساعت های ناصرالدین شاه را به نمایش گذاشت، گنجینه ارزشمندی را در معرض دید عموم قرار داده ایم.

خریداری ۱۰۰ فروند هواپیما از بوئینگ آمریکا
ادامه مطلب

حالا دوباره کسانی که به بازدید از کاخ گلستان می روند ساعت شمس العماره را می بینند که زمان معاصر را نشان می دهد، یعنی سال 1396 خورشیدی. با این تفاوت که دیگر کسی از صدای آن آزرده نمی شود.

نظرات کاربران