شرکت های هواپیمایی - ناوگان هوایی ایران - هواپیماهای جدید ایرباس- خزانه داری امریکا

‌ورود اولین سری از هواپیماهای ایرباس به ناوگان هوایی ایران

کل : 11

میانگین : 4.73

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۳ مرداد ۱۳۹۵

‌ورود اولین سری از هواپیماهای ایرباس به ناوگان هوایی ایران

همچنان که سفر های هوایی از جمله امن ترین و راحت ترین نوع سفر در جهان هستند اما هنوز در ایران مشکلاتی در این زمینه وجود دارد. نرخ بالا و هواپیماهای فرسوده باعث شده تا خرید بلیط هواپیما در سال آنقدر که باید مورد استقبال قرار نگیرد. رفع مشکل دوم با ورود هواپیماهای جدید میسر خواهد شد. از طرفی ناوگان جدید در تعدیل نرخ پروازها نیز بی تاثیر نخواهد بود.

‌احتمالا تا اواخر پاییز امسال اولین سری از هواپیماهای جدید ایرباس وارد ناوگان هوایی کشورمان می شوند و انتظار می رود تا آن زمان قرارداد نهایی شده باشد.

علت اصلی تحریم ها بود!

‌ناوگان هوایی فرسوده ایران که در دوران تحریم در شرایط دشواری به سر می برد، هم اکنون نیازمند نوسازی است و این نوسازی با خرید هواپیما از شرکت های هواپیماساز قدرتمند جهان صورت خواهد گرفت. اما تاکنون سازمان زیرمجموعه وزارت خزانه داری آمریکا مجوز نهایی را به شرکت های هواپیماساز برای عقد قرارداد با ایران نداده است.

‌به گفتهء وزیر راه و شهرسازی، عباس آخوندی، اولین سری از هواپیماهای جدید ایرباس به شرط ارائه مجوزها از سوی سازمان زیرمجموعه وزارت خزانه داری آمریکا، احتمالا تا اواخر پاییز وارد ناوگان هوایی ایران می شود. نوسازی ناوگان هوایی با خرید هواپیما از ایرباس و بوئینگ، بدون واسطه، به عنوان یکی از موفقیت های پس از برجام نه تنها در حوزهء وزارت راه و شهرسازی، بلکه در سطح کلان و ملی قلمداد می شود. گفته می شود اگر معامله با بوئینگ به نتیجه برسد، این بزرگ ترین معاملهء ایران و آمریکا در تاریخ خواهد بود. بی شک خریداری ۱۰۰ فروند هواپیما از بوئینگ آمریکا طی توافق نامه می تواند تحولی بزرگ در صنعت هوایی کشور ایجاد کند.

۱۲ ملیتی شدن پرونده ثبت جهانی نوروز
ادامه مطلب

‌به گفتهء وزیر راه و شهرسازی، قرارداد خرید هواپیما دارای جزئیات زیادی از قبیل مسائل فنی بسیار پیچیده ای درباره موتور، قطعات، نحوه تأمین قطعات و … می باشد که باید در ارتباط با آن ها بحث می شود.

‌به گفتهء وی قرارداد خرید هواپیما از ایرباس بیش از ۵۰۰ صفحه است و مرتب تیم های مختلفی از نمایندگان شرکت های هواپیماساز، از جمله ایرباس، ATR و سایر شرکت ها به ایران می آیند تا بتوانیم دربارهء جزئیات مذاکره کنیم. دربارهء هر یک از این مسائل باید تیم های متخصص و فنی هر دو طرف با یکدیگر مذاکره کنند و دربارهء هر بند از قرارداد به توافق برسند و بندهای قرارداد را نهایی کنند.

‌نهایی شدن قرارداد ایرباس تا اواخر پاییز

‌آخوندی درارتباط با آخرین توافق ها با ایرباس تصریح می کند: بخش اعظمی از این موارد فنی و تکنیکال، مورد به مورد بحث و نهایی شده است. توافق بر سر هر یک از این بندها بسیار زمان بر خواهد بود. او در ادامه به تاریخ نهایی شدن این قرارداد و ورود نخستین هواپیماها به ایران اشاره می کند: اولین سری از هواپیماهای جدید ایرباس احتمالا تا اواخر پاییز وارد ناوگان هوایی کشورمان می شود؛ بنابراین تا آن زمان قرارداد نهایی شده است.

‌وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که «اگر به هر دلیلی معاملات با ایرباس و بوئینگ انجام نشد، چه ما شرایط را نپذیریم چه آن ها نتوانند اجازه فروش را از سازمان زیرمجموعه وزارت خزانه داری آمریکا دریافت کنند، آیا گزینه های دیگری برای خرید هواپیما و نوسازی ناوگان هوایی کشورمان وجود دارد؟» تأکید کرد: هیچ دلیلی برای اینکه قراردادها با شرکت های هواپیماساز به نتیجه نرسد، نمی بینم. اما هرگز گزینه های خود را محدود به یک یا دو شرکت هواپیماساز نمی کنیم. برای خرید هواپیما از همان ابتدا که مذاکرات با ایرباس را شروع کردیم، با شرکت بویینگ هم وارد مذاکره شدیم و همچنان که با این دو شرکت در حال مذاکره هستیم، با شرکت MRG ژاپن هم وارد مذاکره شده ایم.

ادعای خسارت هواپیمایی های ترکیه برای لغو پروازها
ادامه مطلب

نظرات کاربران