جزئیات قرارداد ایران ایر و بوئینگ اعلام شد

جزئیات قرارداد ایران ایر و بوئینگ اعلام شد

کل : 0

میانگین : 0

جزئیات قرارداد ایران ایر و بوئینگ اعلام شد

به گزارش سایت خبری تحلیلی عصرایران، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی اعلان کرد: براساس قرارداد منعقد شده با شرکت بوئینگ برای خرید ۸۰ فروند هواپیما، ۶ فروند در سال ۲۰۱۷ تحویل ایران ایر می شود.

به گزارش سایت خبری تحلیلی عصرایران به نقل از ایرنا، فرهاد پرورش با بیان اینکه این نخستین قرارداد ایران ایر با بوئینگ پس از ۳۸ سال است، افزود: با تمهیدات متخصصان و کارشناسان فنی، این قرارداد امروز نهایی شد.

به گفته ی فرهاد پرورش، طبق این قرارداد بوئینگ ۵۰ فروند هواپیمای ۷۳۷ مکس(MAX)  به ظرفیت 150 تا 160 نفر، 15 فروند هواپیمای 777 مدل ایی.آر300 (ER300) به ظرفیت 350 نفر و 15 فروند هواپیمای پهن پیکر دوربرد مدل 777 به ظرفیت 390  نفره را در مدت 10 سال به ایران ایر تحویل می دهد.

وی افزود: براساس این قرارداد، بوئینگ ۶ فروند دیگر را در سال ۲۰۱۹  و سه فروند را در سال 2020 تحویل ایران ایر می دهد؛ همچنین از سال 2021 سالی بین 10 تا 12 فروند دیگر به هما تحویل خواهد داد.

چگونگی تامین مالی خرید هواپیماها

مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما درباره تامین منابع مالی مورد نیاز برای خرید این هواپیماها گفت: در گام نخست بوئینگ فروش ۶ فروند از این هواپیماها را فایناس می کند و در مرحله بعدی با فایناس خارجی به تدریج این هواپیماها وارد ناوگان هوایی ایران ایر می شود.

وی با بیان اینکه برای نهایی شدن این قرارداد ۱۰ نشست تخصصی نمایندگان بوئینگ  در تهران برگزار شد، گفت:  در این قرارداد ما اختیار داریم فایناس کننده خود را تعیین کنیم و یا اینکه بوئینگ با استفاده از شرکت های فایناس کننده، منابع مالی مورد نیاز این خرید را تامین کند.

انتقال دانش فنی برای افزایش توان تعمیراتی

پرورش به جزئیات دیگر این قرارداد اشاره کرد و گفت: این قراراد با انتقال دانش فنی انجام می شود به طوری که در آن افزایش توان تعمیراتی این هواپیماها توسط متخصصان ایرانی پیش بینی شده است.

وی ارزش اسمی قیمت این هواپیماها طبق کاتالوگ را ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: ممکن است با توجه به نوع سفارش ما قیمت آن کمتر از این مبلغ شود.

مدیرعامل ایران ایر یادآورد شد: طبق مجوز خزانه داری آمریکا به بوئینگ، قرار است این هواپیماها در دو مرحله به ایران ایر تحویل شود؛ اگر آنها بد عهدی نکنند، ایران ایر همه ۸۰ هواپیماها را به تدریج تحویل می گیرد.

وی گفت: توسعه ناوگان هوایی ایران و صنعت هوانوردی کشور از نتایج مثبت مذاکرات هسته ای و برجام است و امیدواریم قرارداد با ایرباس و ای تی ار(ATR)  نیز همانند بوئینگ برای ایران ایر نهایی شود.

به گزارش سایت خبری تحلیلی عصرایران به نقل از ایرنا، معاون مدیرعامل شرکت هواپیماسازی بوئینگ نیز در حاشیه این مراسم، ارزش این قرارداد را ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: بوئینگ قرارداد فروش ۸۰ فروند هواپیما را با تایید دولت آمریکا، با ایران نهایی کرد.

«فلچر باراک دال» با یادآوری اینکه «بدنبال قرارداد خردادماه امسال، امروز سند نهایی به امضا رسید»، افزود: خوشحالیم که بوئینگ بار دیگر همکاری خود را با ایران آغاز کرده است.

وزیر راه و شهرسازی نیز بعد از امضای قرارداد خرید ۸۰ فروند هواپیما از شرکت هواپیماسازی بوئینگ گفت: با ورود این هواپیماها به ناوگان هوایی ایران ایر، ۵۰ هزار صندلی وارد ناوگان هوایی کشور می شود.

عباس آخوندی افزود: با امضای این قرارداد، نخستین گام مهم برای نوسازی ناوگان هوایی کشور برداشته شد و به زودی با نهایی شدن خرید ۱۰۰ فروند ایرباس و ۲۰ فروند هواپیمای ای.تی.آر (ATR) نوسازی ناوگان هوایی ایران ایر با سرعت بیشتری دنبال می شود.

وی تاکید کرد: مبنای کار ما در ارتباط با استفاده از ظرفیت های ایران، افزایش قدرت و رقابت پذیری در صنعت هوانوردی است تا بتوانیم سهم کشورمان در صنعت حمل و نقل منطقه و جهان را پس بگیریم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه «این قرارداد پس از 41 سال بین هما و بوئینگ امضا شد» افزود: این قرارداد پیام روشنی برای جهانیان است که باوجود جنگ افروزی های رژیم صهیونیستی و داعش، ما پشتیبان صلح، آرامش، امنیت و توسعه ایران بر مبنای سیاست برد-برد هستیم.

با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران همچنین موفق شد با ایرباس نیز برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیما به توافق برسد، ضمن اینکه ایران ایر در قراردادی دیگر خرید ۲۰ فروند هواپیمای ۷۰ نفره از شرکت هواپیمای ای.تی.آر (ATR) از زیرمجموعه ایرباس را در دستور کار خود قرارداده است.

نظرات کاربران