اثر تبدیل ریال به تومان، بر گردشگری

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۲ آذر ۱۳۹۵

اثر تبدیل ریال به تومان، بر گردشگری

به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از  تبیین یکی از اساتید گردشگری عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی،  تبدیل واحد پول ملی به تومان را در کوتاه‌مدت دارای اثر منفی روانی در گردشگران خارجی دانست و تاکید کرد: «با این حال، در بلندمدت با روشن شدن واقعیت‌ها تاثیرات منفی آن به مراتب کمتر و حتی مثبت خواهد شد.»

سیدمجتبی محمودزاده درباره‌ تاثیر تغییر واحد پول ملی بر گردشگری و رفع سردرگمی گردشگران خارجی نسبت به واحد پول ریال ایران، به «ایسنا» گفت: «تبدیل  ریال به تومان تاثیر چندانی بر پول ملی نخواهد داشت و حذف یک صفر، در کوتاه‌مدت تنها می‌تواند اثر روانی داشته باشد و در مردم احساس تقویت پول ملی را ایجاد کند. این امر اگر با اقدامات اقتصادی همراه نباشد، به افزایش نرخ تورم منجر خواهد شد و به همین دلیل در بیشتر کشورها وقتی صفرها را حذف می‌کنند که نرخ تورم کنترل شده باشد.»

این استاد گردشگری افزود: «در چنین شرایطی اثرگذاری منفی تغییر واحد پولی بر گردشگری کوتاه‌مدت خواهد بود؛ چراکه گردشگری از جنس صادرات و وابسته به نرخ ارز است و تغییر واحد پولی تاثیری بر مبادلات ارزی ندارد و به لحاظ اقتصادی تاثیری در میزان گردشگران ورودی نخواهد داشت.»

وی خاطرنشان کرد: «گردشگر خارجی قبلا یک دلار می‌داد و ۳۵ هزار ریال می‌گرفت. همین موضوع برای سفر انگیزه ایجاد می‌کرد؛ چرا که در باور ذهنی، ارزش پول کشورش را چند برابر می‌دید، اما حالا با عدد کوچک‌تری روبه‌رو می‌شود که آن اثر روانی ارزان بودن سفر ایران را در باور اولیه‌اش کمتر می‌کند.» با این همه او تاکید کرد که حذف یک صفر و رفع تناقض درباره‌ واحد پول ملی ایران، گردشگران را از سردرگمی خارج و محاسبات آنها را آسان‌تر می‌کند. به باور این عضو گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی، آنچه گردشگری را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، واحد پول ملی ما نیست، بلکه تسهیل نرخ ارز است. او در پایان یادآور شد: «نرخ مبادله ی ارز تنها عامل اثرگذار در جذب گردشگر نیست. مسائل سیاسی ـ امنیتی و تبلیغات جهانی به نسبت اثرگذاری بیشتری دارد؛ همان‌طور که در سال ۹۱ شاهد این اتفاق بودیم، وقتی نرخ ارز افزایش یافت و به مرز ۴۰۰۰ تومان رسید، ورود گردشگران خارجی افزایش چشمگیری نداشت، چون دلایل دیگری در این فرآیند دخیل بود.»

نظرات کاربران

  1. تبدیل ریال به تومان احتمال ضرر منفی بیشتر