iran

انتشار تجربیات سفر به ایران توسط گاردین

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۶ آبان ۱۳۹۵

انتشار تجربیات سفر به ایران توسط گاردین

به گزارش دنیای سفر به نقل از دنیای اقتصاد، گاردین چندی پیش از خوانندگان خود که به ایران سفر کرده اند، خواسته بود از تجارب خود در این سفر و شرایطی که با آن روبه رو شده اند، یادداشت هایی ۱۰۰ کلمه ای بنویسند. این روزنامه که پیش از این نیز در مورد سفر به ایران گزارش های متعددی چاپ کرده، اکنون در فضای پسابرجام یکی از مهم ترین رسانه هایی است که سفر به ایران را در میان خوانندگان خود رواج می دهد. گاردین این بار در گزارش خود و به قلم مخاطبانش، به معرفی و بررسی تجارب سفر به ابرکوه، اصفهان، دماوند، ورزنه، ابیانه، ماسوله، شیراز، تهران، یزد و همچنین دیگر مکان های مهم دیدنی در این شهرها پرداخته است.

ابرکوه، واحه ای در دل کویر

گاردین درباره ابرکوه این چنین نوشته است: “شهر کویری ابرکوه، بین یزد و شیراز، شهری سرسبز واقع در جاده‌ی ابریشم، در قرن دهم میلادی بوده و در اواسط قرن ۱۸ به علت حمله افغان ها به شدت آسیب دیده است. در این شهر یک سرو ۴ هزار ساله، یکی از بهترین کافی شاپ های ایران و خانه آقازاده وجود دارند. خانه آقازاده که بادگیرهایی با دو برابر اندازه دارد و به خوبی مرمت شده است، از ۱۹ دریچه چوبی برای رساندن هوای خنک به خانه استفاده می کند. اگر شانس بیاورید، ممکن است به خانه کسی مانند امیررضای ۱۲ ساله برای نوشیدن چای شیرین با شکر و زعفران دعوت شوید.”

abarkooh

ورزش کهن در اصفهان

این گزارش به گردشگری ورزشی در اصفهان نیز پرداخته و در این خصوص نوشته است: “اگر به اصفهان سفر کردید، به تماشای زورخانه بروید. در زورخانه می توانید ورزش باستانی ۳ هزار ساله را تماشا کنید که در گذشته برای تعلیم دادن جنگجویان مورد استفاده قرار می گرفت. در این ورزش، مردانی با شلوارهای چرمی با موسیقی پر سر و صدا، حرکات نوسانی انجام می دهند که با آواز خواندن همراه است. یافتن جا در گودهای زورخانه دشوار است؛ مگر اینکه از یک فرد محلی یا راهنما بخواهید تا برای شما یک صندلی در کنار زنگ زورخانه بیابد.”

historical-sport

سفر مستقل

بر مبنای گزارش گاردین، بریتانیایی ها فکر می کنند در سفر نیازی به راهنمای تور ندارند. اما در صورت سفر مستقل به ایران، فرآیند صدور ویزای این کشور همچنان دشواری هایی دارد که وقتی یک آژانس یا شهروند ایرانی از تقاضای شما حمایت می کند، باید مشکل کمی در مورد تنها رفتن داشته باشید. این موضوع همچنین به شما اجازه می دهد بیشترین میزان روبه رو شدن با مردمی بی نهایت مهمان نواز و کنجکاو در این کشور و دعوت های اجتناب ناپذیر برای چای را مشاهده کنید.

iran-backpacking

گشتی در دماوند

با توجه به گزارش گاردین در مورد تجربه ی سفر مخاطبانش، دماوند اندکی بیش از ۷۰ کیلومتری تهران قرار دارد و یکی از شناخته ترین مناطق کوچک است. دماوند مرتفع ترین قله آتشفشانی فعال در آسیا است و یکی از بهترین تفریحگاه های اسکی یعنی آبعلی را در نزدیکی خود جای داده است. آبشارهای طبیعی بسیاری در اطراف آن وجود دارند و این ناحیه به خاطر عسلش معروف است.

رقابت قطر ایرویز با ایران در خرید هواپیما از بوئینگ
ادامه مطلب

damavand

کویر ورزنه در غروب

ورزنه هم دیگر شهری است که مخاطبان گاردین تجارب خود را از سفر به آن نوشته اند. گاردین درباره ی ورزنه این چنین نوشته است: “ورزنه شهر کوچک کویری است که چندان از اصفهان فاصله ندارد. پس از رسیدن به مهمانخانه کوچک اما عجیب و جالب چاپاکر در ورزنه، با لبخند به شما خوشامد گفته می شود. زنان همسایه و دیگر زنان شهر، چادرهای سفیدی پوشیده اند که در تضاد با چادرهای مشکی معمول است و باعث کنجکاوی شما می شود. تنها با پرداخت چند دلار، مسئولان مهمانخانه شما را به تماشای چشم اندازهای شکوه‌مندی از تالاب های گسترده، دهانه‌ی آتشفشانی، دریاچه‌ی نمک شگفت انگیز و کویر زیبای ورزنه که تا افق کشیده شده است، می برند.”

varzane
قلعه های پنهان در کوهستان البرز

گزارش گاردین درباره دامنه های البرز این چنین نوشته است: “پس از لذت بردن از مسیر شیراز تا تهران، چند روز را به سمت شمال شرقی از تهران تا قزوین اختصاص دهید و سپس به کوهستان البرز بروید تا قلعه های قرن ۱۱ و ۱۲ میلادی متعلق به حشاشین اسماعیلی نزاری، به خصوص الموت و لمسر را ببینید. آنها شما را به یاد خلوتگاه های کاتارها در فرانسه می اندازند که دره ها و کوهستان های مرتفع و چشم اندازهای زیبایی دارد. در این میان، زرآباد یک دهکده ایده آل است.”

lamsar

alamoot

میراث بی همتای ابیانه

در گزارش گاردین در مورد ابیانه که سالانه گردشگران بسیاری را از داخل و خارج کشور به خود جلب می کند، نیز اشاره شده است: “ابیانه یک دهکده کوهستانی از قرن سیزدهم میلادی است که در حدود ۸۰ کیلومتری کاشان واقع شده است. فرهنگ، سنن، آداب و رسوم و گویش آن برخلاف هر جای دیگری در ایران است. در سال ۱۹۷۳ این روستا به عنوان میراث ملی ثبت شد. خانه های آن از کاه و گل و در دامنه کوه ساخته شده اند و جاده های سنگفرش نشده باریک به بالا و پایین تپه می روند. زنان روسری های رنگی به سر دارند و اندازه گل های روسری بیانگر وضعیت تاهل آنها است. در همین حال مردان متاهل شلوارهای بزرگ از جنس اطلس (دیبا) می پوشند. همانند سایر مناطق در ایران، مردم به طور شگفت انگیزی مهمان نواز و خونگرم هستند.”

abyaneh

خورشید صبحگاهی در مسجد نصیرالملک

مخاطب دیگری برای گاردین نوشته است: “با اقامت در شیراز می توانید مسجد بسیار زیبای نصیرالملک را با طلوع خورشید از پنجره های رنگارنگ آن به نظاره بنشینید. از خیابان لطفعلی خان بگذرید، به سمت چپ بپیچید و در جهت ارگ کریم خان پیش بروید. در کوچه های پیرامون آن، مدرسه مذهبی زیبایی را خواهید یافت. حیاط این مدرسه پر از آرامش است و محل خوبی برای آرام نشستن محسوب می شود. آنجا می توان طلبه ها را در حال بحث دید. با ادامه دادن این کوچه و در سمت چپ آن، وارد بازار معروفی می شوید که در آن می توانید فالوده را امتحان کنید که نوعی دسر عجیب شیرازی است.”

توافق ایران و یک شرکت لیزینگ خارجی برای خرید هواپیمای ایرباس
ادامه مطلب

nasirolmolk

تورهای طبیعت

این گزارش ادامه داده است: “برای سفر به ایران می توان از برخی صفحات در فضای مجازی و فیس بوک استفاده کرد و از تورهای موجود در آینده آگاهی یافت. من به تور طبیعت ۳ روزه ای رفتم که توسط یک صفحه مجازی همراه با ایرانیان ماجراجو و جوان سازماندهی شده بود. ما از کوهستان هایی در نزدیکی ماسال بالا رفتیم و در دهکده ای کوهپایه ای خوابیدیم. چیزی که در این میان جالب به شمار می رفت، قطع ارتباط بود؛ زیرا هیچ آنتنی برای تلفن همراه یا وای فای تا کیلومترها وجود نداشت.”

eco

پارک زمین شناسی جزیره قشم

ژئو پارک قشم هم توجه مخاطبان گاردین را به خود جلب کرده؛ تا جایی که درباره آن نوشته اند: “از تهران یا شیراز می توان به این جزیره در تنگه هرمز پرواز کرد یا می توان با عبور از بندرعباس به وسیله کشتی به آنجا رفت. حتما نباید یک زمین شناس باشید تا از زمین شناسی خارق العاده قشم لذت ببرید. ۸ محل اصلی در این جزیره ۶۰ مایلی گسترده شده اند و می توان با استفاده از تاکسی از آنها دیدن کرد. نرخ یک روز ماندن در این جزیره در حدود ۲۰ پوند برآورد می شود. در اینجا چشم اندازهایی که گویی از دنیای دیگری آمده اند، در طول چند هزاره توسط آب و باد شکل گرفته اند. من در دهکده طبل در خانه یکی از ساکنان اقامت کردم که تمیز و مهمان نوازانه بود و هزینه هر اقامت شبانه در آنجا ۳ پوند بود.”

geo-park

صبحانه در ماسوله

مخاطب دیگر روزنامه گاردین که همسری ایرانی دارد نیز درباره ماسوله گفته است: “من با خوشحالی نامزدم را برای دیدن شهر افسس در ترکیه برده بودم و اکنون نوبت وی بود که سرزمین مادری اش را به من نشان دهد. ما در نخستین توقف خود در شبی پرستاره به ماسوله رسیدیم و با منظره ای باورنکردنی روبه رو شدیم. فردای آن شب، روی پشت بام محل اقامتمان نشسته بودیم و صبحانه ای با نان گرم و زعفران، چای و مربای هویج می خوردیم. سپس به سوی قلعه رودخان حرکت کردیم که اجاره شبانه اتاق در آن، با ۳۵ پوند امکان پذیر بود؛ اتاق هایی که معمولا می توان ۳ یا ۴ مهمان را در آن جای داد.”

شهر ماسوله-شهر تاریخی ماسوله-کهن شهر ماسوله-ماسوله

هتل سنتی گلشن شیراز، ستاره‌ای درخشان

گردشگر دیگری که به ایران آمده بود، درباره هتل سنتی گلشن شیراز نوشته است: “این هتل سنتی نمایانگر خونگرمی و مهمان نوازی ایرانی و برای سیاحت در این شهر باستانی بسیار مناسب است. حیاطی شگفت انگیز با استخری با کاشی های آبی دارد و تاک های در حال شکوفایی در آن دیده می شوند. یکی نشدن با فضای آن و چای در دست گرفتن در چنین فضای آرامش بخشی دشوار است.”

shiraz-golshan-hotel

گلستانی در تهران

گاردین درباره کاخ گلستان تهران این چنین نوشته است: “این کاخ زیبای ۴۰۰ ساله، شاهکاری قدیمی و نمایانگر آمیزه های ابتدایی ترکیبی سبک اروپایی و ایرانی است. این مکان، بنیان جنبش هنری ایران مدرن را تشکیل می دهد. بهترین لحظات من در داخل کاخ از دیدن تخت مرمر که در تراس خارجی قرار دارد و تالار آینه شکل گرفت که شگفت انگیز هستند. نکته جالب دیگر در تهران، بازار بزرگ و مشهور این شهر است.”

افزایش گردشگران ورودی به ایران
ادامه مطلب

golestan

اصفهان، چای و عاشقان قهوه

تجربه مخاطب گاردین از اصفهان: “سفر به اصفهان با چایخانه های قدیمی اش و مغازه های قهوه فروشی جدید آن، راه جالبی برای گذران یک بعدازظهر است. چایخانه آزادگان در کوچه ای در شمال شرقی میدان نقش جهان، سقف ها و دیواره هایی دارد که با قوری ها و فانوس های فلزی آراسته شده اند و چای، اسنک ها و قلیان در منوی آن موجود است. در سوی دیگر شهر، می توان نزدیک خیابان چهارباغ عباسی در یک کافه قهوه های متنوعی را یافت. این کافه با قفسه کتاب و میزهای آن که دکور مناسبی دارد، حس دنج و راحتی را القا می کند.”

chaykhane

واحه سبز بم

گاردین در مورد بم نیز این چنین گزارش داده است: “واحه کویری بم در استان کرمان، به شدت از زمین لرزه ای که در سال ۲۰۰۳ به این شهر آسیب زد، تخریب شد؛ اما اخیرا بازسازی شده است. شما می توانید در میان باغ هایی پر از پرتقال و درختان انار و نخل های خرما قدم بزنید. محلی که باید ببینید، دژ ارگ بم است که در فهرست یونسکو نیز قرار دارد و به شکل زیبایی بازسازی شده است. بم نیز جایی فوق العاده برای سیاحت در اطراف کویر مانند اقامت های شبانه در اردوهای کویری به شمار می رود.”

arge-bam

عاشورا در یزد

در آخرین تجربه ای که از سفر به ایران از سوی گاردین منتشر شده، گردشگر خارجی بازدید از یزد را در روز عاشورا به مخاطبان گاردین توصیه کرده و متذکر شده که این روز در سال ۲۰۱۷ همزمان با اول اکتبر خواهد بود. این گردشگر در یادداشت خود برای گاردین اضافه کرده است: “این روز، مراسمی است که در آن عزاداری به دلیل شهادت امام حسین(ع) برگزار می شود و در اصل نوعی مراسم مذهبی سوگواری است. در این مراسم، عموما زنان در طبقات بالاتر مساجد قرار می گیرند تا صدها مردی را تماشا کنند که وقتی روایت این سوگواری گفته می شود، سینه زنی می کنند. گروه ما به منطقه بزرگ موقتی غذا دادن برای ناهار و شام رایگان دعوت شد. شما همچنین در این روز می توانید ببینید که فواره ها را سرخ رنگ می کنند.”

yazd-22

 

نظرات کاربران