۱۲ ملیتی شدن پرونده ثبت جهانی نوروز

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۷ آذر ۱۳۹۵

۱۲ ملیتی شدن پرونده ثبت جهانی نوروز

به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، پرونده ۱۲ ملیتی نوروز و پرونده فرهنگ پخت نان ‏های نازک در یازدهمین اجلاس کمیته بین‏ الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس جهانی که از ۸ تا ۱۲ آذر در اتیوپی برگزار می‌شود، مطرح خواهد شد. به نقل از گزارش روابط عمومی معاونت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، معاون میراث فرهنگی کشور با اعلام این خبر گفت: «پرونده نوروز در مهر سال ۱۳۸۸ با عضویت ۷ کشور در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسید. در سال ۹۳ با تقاضای الحاق پنج کشور عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان و قرقیزستان این پرونده دوباره تدوین و به یونسکو ارسال شد. هم اکنون قرار است در این نشست، در قالب پرونده ۱۲ ملیتی نوروز به مدیریت ایران مطرح شود.» به گفته محمد حسن طالبیان، پرونده چند ملیتی نوروز نخستین پرونده بین کشوری و مهم در یونسکو است که حوزه‏ های فرهنگی مرتبط را در کنار هم قرار داده و همکاری ‏های مشترک فرهنگی، ظرفیت ‏سازی و آموزش و سایر موضوعات بین‌کشوری را فراهم ساخته است.

وی با اشاره به اینکه پرونده نوروز بزرگ‌ترین پرونده بین المللی یونسکو در جهت صلح و پایداری طبیعت و ملت ‏های حوزه ‏های مرتبط با این آیین و سنت است، خاطرنشان کرد: «در این نشست همچنین پرونده فرهنگ پخت نان ‏های تخت همچون لواش که از سوی کشورهای ایران، آذربایجان، ترکیه، قزاقستان و قرقیزستان ارائه شده نیز مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.» بر اساس این خبر، بررسی گزارش دوره ‏ای درخصوص نقالی و قصه‏ گویی اجرایی ایرانی و دانش و مهارت لنج ‏سازی و لنج ‏رانی در خلیج‌فارس از دیگر برنامه ‏های این نشست هستند.

گشت و گذار در میان بهترین و عجیب ترین هواپیماها در نمایشگاه هوایی بین المللی انگلستان
ادامه مطلب

قصه‏ گویی اجرایی ایرانی و دانش و مهارت لنج‏ سازی در سال ۲۰۱۱ در فهرست جهانی میراث فرهنگی ناملموس ثبت شد و اکنون نیازمند حفاظت فوری است. در این راستا گزارش ادواری اقدامات صورت گرفته به یونسکو ارسال می‏ شود که بررسی گزارش دوره ‏ای در زمینه اقدامات حفاظتی در این زمینه که در سال ۲۰۱۵ به یونسکو ارسال شده از جمله برنامه ‏های نشست به‌شمار می‏رود.»

 

نظرات کاربران