bozorgtarin-drakhte-gerdoo

بزرگترین درخت گردوی ایران در فهرست میراث طبیعی ملی به ثبت رسید

کل : 14

میانگین : 4.93

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۵

بزرگترین درخت گردوی ایران در فهرست میراث طبیعی ملی به ثبت رسید

به گزارش خبرگزاری مهر، بزرگترین درخت گردوی ایران در یارود الموت (استان قزوین) در فهرست میراث طبیعی ملی به ثبت رسید.

پس از آنکه درخت سرو ابرکوه به عنوان کهنسال ترین درخت ایران ثبت ملی شد، در فهرست میراث طبیعی و ملی، کرفس کوهی از استان چهارمحال و بختیاری نیز در این فهرست ثبت شد حتی برای آن نیز حریمی را تعیین کردند اما این بار بزرگترین درخت گردوی ایران با قدمت ۵۵۰ سال درحالی در فهرست آثار طبیعی ملی به ثبت رسید که پیشتر درخت گردوی  «کمان رستم» با ۱۳۰۰ سال قدمت در شهمیرزاد استان سمنان در فهرست آثار معنوی ایران ثبت شده بود که به نظر می رسد دفتر ثبت آثار تاریخی با ثبت چنین پرونده هایی و یا حتی بیشتر در حوزه ثبت میراث ناملموس، فعال تر از فهرست بناهای تاریخی و حریم آنها عمل می کند.

به نقل از خبرگزاری مهر، فرهاد نظری مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی در خبر روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی اعلام کرده است که درخت گردوی یارود الموت از قدمت ۵۵۰ ساله برخوردار است اما بزرگترین درخت گردوی ایران محسوب می شود. الموت منطقه ای است با آب و هوای خوش که از نظر گردشگری و کشاورزی دارای اهمیت زیادی است. در حال حاضر نیز یکی از مهمترین وی‍ژگی این منطقه، وجود بزرگترین درخت گردوی ایران در یارود می باشد. به گفته‌ی نظری وجود این درختان میراث معنوی شهر محسوب می شود و به نوعی به جاذبه های گردشگری استان قزوین کمک می کنند.

نظرات کاربران

  1. باسلام .ما خودمون طرف زنجان که دهاتمون هست یه درخت گردو داریم از این بزرگتره منتهی تو جای دورافتاده هستش کسی نمیدونه

  2. من عاشق درخت گردو هستم و خیلی دوست دارم یک باغ بزرگ درخت گردو داشته باشم و از این نظر خیلی خوشحال شدم که یک درخت به این بزرگی را شناختم امیدوارم که بتونم روز از این درخت بازدید کنم .
    یه چیز جالب دیگه اینه که دیشب که برای دیدن خونه ای رفته بودیم یه نوع درختی دیدم که خیلی جالب بود من در اول فکر کردم که اون درخت اکالیپتوس هست ولی با تحقیقی که امروز انجام دادم فهمیدم یه درخت گردو که در آمریکا کشت میشه به نام درخت گردو پکان که گردوی آن کشیده و در روی آن خط هایی وجود دارد و خیلی هم مغذی هست که برام جالب بود. امیدوارم که یه روزی یه باغ بزرگ گردو از همه انواع آن را داشته باشم انشاءالله. یا علی مدد علی یاری .